2015 Hedefleri

Posted by & filed under Kişisel.

Yabancıların “New Years Resolution” dedikleri “yeni yılda şunları yapacağım” listelerini çok severim. İnsanların nelerini eksik gördüklerini, neyi daha fazla yapmaları gerektiğini, neyi az yapmaktan veya hiç yapmamaktan rahatsız olduklarını gösterir.

Fatoş, Serkan Ünsal ve Fırat da yeni yıl hedeflerini yazdılar. Onlarınkini de okumak isteyebilirsiniz. Sizin de listeniz varsa Twitter‘dan bir mention atın, buraya ekleyeyim. Ekleme: Kaan da yazmış.

Benim 2015 kişisel hedeflerim de aşağıdaki gibi. Aklıma geldikçe güncellerim.

 1. 2 haftada 1 blog yazısı yazmak (Her ayın 1’i ve 15’inde. Bu ayın ilk yazısını yazdım) Ekleme: 4 yazı geriden geliyorum. Telafi edeceğim. 
 2. 5 tanesi başka birinin seçtiği 35 kitap okumak. (Normalde 70-80 kitaplık okuma yapıyorum ama onlar kitaptan sayılmıyor.) Ekleme: Goodreads‘in söylediğine göre 7’sini okumuşum. 2 tane bitirmek üzere olduğum var. Nisan sonunda tahminen 10’u tamamlarım. 
 3. Her hafta tanımadığım bir Arap’la tanışıp konuşmak. Ekleme: bunun olmayacağını farkettim. Herkesle aynı şeyleri konuşmak zorunda kalıyorum. Yeni konular için vakit ve tanışıklık gerekiyor. Bunu daraltıp konu bazında hedef koymam gerekiyor. 
 4. 2000 yeni Arapça kelime öğrenmek. Ekleme: çalışmalar sürüyor. 
 5. 2 haftada 1 gün daha önce hiç yapmadığım ve yemediğimiz bir yemeği akşam ben yapacağım. Fotoğraflarını ve tarifini burada paylaşmak. Ekleme: Bunu yapamadım. Yapamayacağım gibi görünüyor. Ayda bire çekmem lazım. 
 6. Karıma 2 haftada bir çiçek/ufak bir hediye almak. Ekleme: geriden geliyorum.
 7. Ayda 1 kere kardeşlerimle sinemaya gitmek. Ekleme: bunu da yapamadım. Telafi edilebilir. 
 8. Ayda en az 1 kere arkadaşlarımızı eve kahvaltıya davet etmek. Ekleme: çok serzeniş alıyorum. Telafi edilebilir. 
 9. Her ay mutlaka bir kere kendime meydan okuyacağım. (bkz. 1 haftalık sosyal medya orucu ve şeker kullanma!) Ekleme: bunda geriden geliyorum. 
 10. En az 3 ayda bir kere yurtdışına çıkmak. (10 gün sonra İngiltere’ye gidiyorum) Ekleme: bu da sene sonunda ortalama olarak belli olur. 
 11. Fransa, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Bosna Hersek’e ailecek gitmek. (Şubat’ta bir aksilik çıkmazsa Fransa’ya gidiyoruz. Nisan gibi de Barselona’ya gitmeyi planlıyoruz.) Ekleme: Fransa’ya gittik. Diğerine bakacağız. 
 12. Nisan’a kadar 82 kiloya in ve o kiloda kal. Ekleme: olmadı. Bunu beceremiyorum. Düzenim sürekli değiştiği için hiç bir diyete uyamıyorum. Buna bir çare bulacağım.
 13. 3 ayda bir kan ver. Ekleme: Bunu yapıyorum. 
 14. 6 ayda bir checkup yaptır. Ekleme: zamanı gelmedi
 15. Özellikle youtube kanalı için her ay 1 video çek ve yükle; ayda 2 tane çektiğin herhangi bir videoyu yükle. Ekleme: telafi edebilirim gibi geliyor. Çekiyorum ama yüklemiyorum. Bunu otomatize etmem lazım. RaspberryPi ile Youtube uploader yapmayı deneyeceğim.
 16. 6 ayda bir diş temizliği yaptır. Ekleme: zamanı gelmedi
 17. Motosiklet ehliyeti al. Ekleme: şiddetli dirençle karşılaştım. Çaktırmadan alacağım.
 18. Vücudunu takip et. Günlük içtiğim su, günlük kilo, günlük adım sayısı, günlük uyku süresi. Basit bir biohack deneyebilirim. Deney sonuçlarını paylaş. (Bunun için JawBone gibi bir şey almak yetecektir diye tahmin ediyorum. Bir de ya akıllı tartı almak ya da bir tartıyı akıllı hale getirmek olabilir) Ekleme: bunu yapıyorum. Mifit aldım.
 19. Yeni bir Makerspace kurmak. Ekleme: çalışmalarımız sürüyor. Gereksinimleri belirledik. Alınacak aksiyonları tespit ettik.
 20. 2 tane online ders bitir. (Konuları biliyorum, derslerin açılmalarını bekliyorum) Ekleme: dersler açılmadı ama başka derslerden bir kaç bölüm takip ettim. 
 21. Python ile ufak bir problem çözen 4 tane küçük script yazıp Github hesabına yüklemek. Ekleme: bir tane yazdım ama bugları var, düzeltemedim.
 22. 3 dakikada Rubik küp çözmek ve 3 top çevirme (juggling) Ekleme: vakit var. 

Genel olarak bakıldığında sağlık, gelişim ve ilişkiler (aile, arkadaşlar) bağlamında bir liste olmuş. İş tarafını hiç karıştırmamaya özellikle dikkat ettim.

Tags: ,

14 Responses

 1. kemal 2015/01/13, 16:21

  Selamlar,
  Bence motosiklet ehliyeti almakla kalmayın. Eşinizde varsa guzel bir sukuterle maceranıza başlayabilirsiniz. İlk başlarda herkesi biraz korkutsa da sonradan vazgecemeyeceğiniz bir ulaşım yardımcısı olacaktır. Büyükşehirlerde yapılabiliecek en mantıklı harekettir. Hatta bir sure sonra motosiklet dışında kullanacağınız herhangi bir ulaşım aracı sizin için ızdırap verici olabilir.

  Cevapla
 2. Fırat Demirel 2015/01/14, 00:39

  2- Kitap önerilerim: Amerikan Derin Devleti, Allah’sız Müslümanlık, Akıldışı ama Öngörülebilir, Yalın Yeni Girişim. http://firat.neokur.com'da var hepsi.

  3,4 – Araplar’la nasıl tanışacaksın? Arada bir katılmak isterim ama Arapçam yok şu anda.

  5 – Ben de kurabiye yapıyorum, yeni şeyler denemek istiyorum ama girmedim. Çok güzel tarifler var, şekersizlere bakıyorum artık. 🙂

  7 – Ben de ayda 1 kendimi tiyatroya götürsem iyi olacak.

  8 – Harikasın. Akrabaları da unutma. 🙂

  9 – Senin meydan okumalarınla başlamak istiyorum.

  10, 11 – Borsa Hersek’i ve Kosova’yı görmeyi ben de istiyorum ama gidebilir miyim bilmiyorum.

  14 – Bir check-up yaptırsam iyidir..

  16 – Diş konusunda çok ihmalkarım ben aman sen dikkat et. 🙂

  17 – Motora dikkat. Eşine hak vermiyor değilim. :p

  18 – T-Fit’i kullanıyordum ama bıraktım bir süredir. Takip etmekte fayda var. Tabi geliştirmek şart.

  22 – Rubik küpü de top çevirme de hep istediğim şeyler. Sen yaparsan ben de yaparım diye yaparım belki. 🙂

  Cevapla
 3. mujgan bahar 2015/08/31, 15:14

  2015 yılıiçin bir cok hedefim vardı ama sanırım hedeflerimin tamamı 2016 yılına kaldı simdiden bende böyle bir liste hazırlamaya başladım 2016 yılnda ki hedeflerim için

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>