Altı Çizili Satırlar-Elif Şafaktan

Posted by & filed under Kitap.

Gürül gürül akıyor hayat. Her zamanki gibi doludizgin koşturuyor, üretiyor, tartışıyor, var oluyor, yükseliyor, başarıyor insanlar. Oysa sen buracıkta, kendi köşeciğinde her gün kendini tekrar ede ede, dipsiz bir edilgenlik içindesin.

Bu satırlar yazarın Siyah Süt kitabından altını çizdiğim satırlardan biri. Şimdi okuyunca pek çarpıcı gelmedi gerçi. Kitabı şimdi okuyor olsaydım altını çizmezdim muhtemelen.

Ben okuduğum kitapların bana ait olmasını isterim. Başkasına ait bir kitabı okurken başkasının yatağında uyuyormuş gibi hissederim. Sebebi altını çizmek, kenarını kıvırmak, suratına tükürmek gibi şeyleri yapamadığımdandır.

Siyah Süt’te de yazar hamileliği esnasında içindeki farklı karakterli kadınların mücadelesini yazmış. Pek akıcı gelmedi bana. Yine de hamilenin ruh hali hakkında biraz bir şeyler anlaşılabiliyor erkek tarafından bakılınca. Hatun kişilerin ziyadesiyle seveceğine eminim.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>