Arduino Nedir?

Posted by & filed under Elektronik.

Arduino Lilypad

Arduino, OCH dediğimiz Open Source Hardware (Açık Kaynak Donanım) tabir edilen Açık Kaynak Kodlu elektronik devrelerdir.  Elektronik bir kart nasıl açık kaynak kodlu olur? Devre şemaları, PCB’ leri, yerleşim planları, varsa üzerindeki programlanabilir elemanların kodları tamamen açıktır. İşletim sistemlerinde GNU/Linux’ a tekabül eder.

Arduinoyu ne yapmasını istiyorsanız ona göre programlar, devrenize yerleştirirsiniz.  Resimde gördüğünüz Arduino Lilypad’ dir mesela. Giyilebilir uygulamalar için tasarlanmıştır. Mor renklidir. Dikmek için delikleri vardır. Yaprak gibi olan yerlerde görüyorsunuz zaten. O delikler aynı zamanda giriş çıkış pinleridir. İletken bir iple diktiğinizde giriş çıkış pini olarak da kullanmış oluyorsunuz.

6 Responses

 1. emre 2009/07/27, 07:08

  Merhabalar,arduino programı hakkında biraz daha detaylı bilgi verebilirmisiniz?örneğin,ben ccs kullanıyorum ve yazdığım programları proteusta deneyip breadboardda kurduktan sonra baskı devre çzimine geçmekteyim.arduino ile bu tarz zaman kaybettiren işlemler yerine sadece kodumuzu yazıp arduino ile pc bağlantısı yapıp programımızı mı yüklüyoruz?

  Cevapla
 2. Robit Teknoloji 2009/11/04, 15:49

  Merhaba,

  Arduino ile yazdığınız programları ekstra başka bir şeye ihtiyaç duymadan anında deneyebilirsiniz. Programlanması ve yazılan programın derlenip mikroişlemciye yüklenmesi çok kolaydır. Sadece Verify tuşuna basıyorsunuz program derleniyor(compile ediliyor) ve Upload tuşuna basıyorsunuz programınız mikroişlemciye yükleniyor. Anında sonucu görüyorsunuz.

  Arduino ile proje yapıp geliştirmek gerçekten büyük kolaylık sağlamaktadır. Kolayca genişletilebilen modüler yapısı sayesinde birçok sensör ve motor sürücüler ile kolaylıkla bağlantı yapabilirsiniz.

  Daha detaylı bilgi almak isterseniz. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Kollay gelsin.

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>