Arduino ile Proje Geliştirmek -1

Posted by & filed under Arduino.

Arduino-projesi

3 sene önce Arduino ile alakalı Arduino Nedir? ve Arduino Çeşitleri başlıklı yazılar yayınlamıştım. O zamanlar benim Arduino ile ilk tanıştığım zamanlardı.

Daha sonra Arduino üzerine çalışmalarım, Arduino Projelerim oldu. Hatta Arduino ile alakalı Arduino Türkiye diye bir site bile kurduk. arduinoturkiye.com ‘da Arduino Dersleri, Arduino Projeleri, Arduino Eklentileri(Shield) ile alakalı yazılar yayınlıyoruz. arduinoturkiye.com, kısa sürede Arduino alanında lider sitelerden biri oldu ve Google‘da hızla üst sıralara tırmandı. Şu an Arduino kelimesinde 3-4. sıralarda oynuyor. Takip etmenizi ısrarla tavsiye ediyorum.

Arduino, genellikle ürün tasarlanmadan önce, ürünün çalışıp çalışmayacağını, gerçeklenirken ne gibi problemlerle karşılaşılacağını görmek için kullanılan bir prototipleme kartı. Arduino Eklentileri olarak çevirdiğimiz “Arduino Shield”ları, kısaca, Arduino’nun kullanılmak istendiği projeye göre tasarlanmış eklenti kartları olarak özetlenebilir. GSM/GPRS modülleri, Wireless modülleri, RF modülleri, motor sürücü gibi bir yığın eklentisi var.

Şimdi gelelim Arduino‘nun sizin ne işinize yarayacağı ve Arduino’yu nasıl kullanacağınıza…

Ticari bir proje yapıyorsanız ve tasarlandıktan sonra çok sayıda üretilmesi gereken bir ürün değilse, projenin prototipleme ve işçilik maliyeti yüksek olacaktır. Örneğin 5 odaya veya eve kurulacak kablosuz bir haberleşme sistemi yapmak istediniz diyelim. Bu sistemler hem birbiriyle haberleşsin hem de odalardan ısı ve nem bilgisi toplasın. Sonra topladıkları bu bilgileri bir merkez kontrol cihazına göndersinler. Şimdi böyle bir projeyi yapmak için atılması gereken adımları ve yapılması gerekenleri sıralayalım:

 1. Teorisi kurulacak
 2. Sistemin çalışma diyagramı çıkarılacak
 3. Komponentler seçilecek
 4. Komponentlere göre devre kağıt üstünde tasarlanacak
 5. Tasarlanan devreye göre yazılımın akış diyagramı çıkarılacak
 6. Yazılım yapılacak
 7. Devre board üstüne veya pertinaksa kurulacak
 8. Yazılım yüklenip denenecek
 9. Sorunlar giderilecek
 10. 6-7 adet PCB bastırılacak
 11. PCBlerin dizgizi yapılıp lehimlenecek
 12. Kurulum yapılıp kullanılır hale gelecek

Her ürün tasarımında bu adımlar mutlaka gerçekleştirilir ve bunlar okuduğunuz kadar kolay değildir, çoğu zaman defalarca başa dönülür veya adımlar tekrarlanır. Üstelik 10. adım olan PCB bastırılması, az sayıda olduğundan maliyetlidir, PCBlerin dizgileri az sayıda olduğundan dizgicide yaptırılmaz, elle lehimlemek gerekir vs. Bu süreçlerle alakalı olarak Devre Tasarımı Nasıl Yapılır yazımı da okumak isteyebilirsiniz.

Peki aynı proje Arduino ile geliştirildiğinde nasıl bir yol izlenir? Bunu da devam yazısında yazacağım. O yazı da hazır ama bunu fazla uzun tutmak istemediğimden ikiye böldüm.

Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates requiredNot: görsel makezine’den.

Tags:

3 Responses

 1. byns 2015/08/12, 02:43

  la adam mıçsa başarılı oluyor denilecek türden bir insana benziyon kardeş bende senin kafadanım bakalım sonuç nasıl olucak.Bizim üniversitede robotik koluna geçicem robotlar vs. derken yürücez inşallah bakalım.

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>