Arduino ile Proje Geliştirmek -2

Posted by & filed under Arduino, Mühendislik.

Arduino ile Proje Geliştirmek -1 yazısında,  Arduino olmadan nasıl geliştirme yaptığımızı, devre tasarımı, prototip tasarımı, donanım tasarımını 12 maddede nasıl yaptığımızı yazmıştım. Devam yazısı olarak Arduino ile katedilmesi gereken aşamaları ve Arduino ile prototip geliştirmenin maliyet muhasebesine değineceğim.

Gelelim aynı projeyi Arduino ile gerçekleştirmeye;

  1. Sistemin ne yapması gerektiği belirlenecek (wifi, GSM, RF, motor kontrolü vs.)
  2. Yapılacak işle ilgili shield alınacak.
  3. Arduino ve yukarıda belirlenen shield birleştirilip kod yazılacak.
  4. 4 yok. 3 maddede tamam. Belki sorun giderme kısmını buraya dahil edebiliriz.

Hal böyleyken az sayıda geliştirilecek ürünler, projeleri prototipler için Arduino veya benzer sistemlerden kullanmamak feasible değildir. Belki PCB bastırılması daha ucuza gelecektir ama zaman maliyeti katıldığında çok daha pahalı olacaktır. Tabii ki devre tasarım tecrubesi edinmek isteyenler ve para harcamak istemeyenler için kendi sistemlerini tasarlamaları mantıklı olabilir. Devre tasarım, sistem geliştirme tecrubesi edinmeyi hesaba kattığımızda Arduino kullanımı bu edinimleri baltalar. “Mühendisin tembeli evladır” aforizmamı da hatırlatmak isterim.

Öte yandan maliyet her zaman parasal maliyet değildir. Alternatif maliyetleri de hesaba katmak gerekir. Nedir alternatif maliyetler? Harcanacak zaman, harcanan o zamanda alternatif olarak ne yapılabileceği ve onun getirisinin ne olacağı vs. nin de hesaba katılması, alternatif maliyetlerin çıkarılmasında önemlidir.

Alternatif maliyetleri hesaba katarak düşündüğünüzde ortaya çıkan durum şaşırtıcı olabilir. Örneğin Arduino’lu ve Arduino’suz 2 sistem düşünelim. Arduinolu sistemin birim maliyeti 15o TL’yken, Arduino’suz sistemin maliyeti 40 TL olsun.  Arduinosuz sistem doğru seçenek olarak görünür ama bu her zaman doğru olmaz. Arduino’suz sistemi 3 haftada geliştirirken Arduino’lu olanı 3 günde bitirecek olmanız 18 günlük bir kazanç sağlar.

Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates requiredGörsel: Kaan Ceyhan. 

Tags: , , , ,

2 Responses

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>