Projemiz reddedildi

Posted by & filed under Girişimcilik.

arı çekirdek yarışması başvuru reddi ne hissettirdi

Arı Çekirdek projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından hibeye layık görülen bir yarışma. Ürün fikriniz veya projenizle başvurup, ilk elemeleri geçtiğinizde prototip geliştirmek için 100.000 TL bütçe veriliyor. 6 ay içinde geliştirilen prototiple yarışmaya katılıyor ve kazanırsanız 200.000 TL ödül alıyordunuz. İTÜ Teknokent‘te yer veriliyor, şirket kurulumlarınız yapılıyor ve yatırım alıyordunuz.

Projeyi 4-5 kişilik bir jüri değerlendiriyor ve puan veriyor. En çok puan alan belirli bir sayıda proje kabul ediliyor ve sunuma davet ediliyor. Puanlama sistemi, jüri, puan kriterleri bilinmiyor. Bizim proje jürisine kimler geldi, nasıl bir yaklaşımla değerlendirdiler bilemiyorum. Projeyi anlattığım, bu işten anlayan ve bu süreçlerden geçmiş kişiler tarafından oldukça beğenilmişti.

Hatta yarışmanın organizasyonunu yapan ekipten biri olan arkadaşımın, bizim projenin kendi favorilerinden biri olduğunu söylemesi bizi biraz daha umutlandırmıştı. Çünkü diğer projeleri de biliyordu.  Aldığımız puanın, kabul edilen en düşük puanlı projenin bir kaç puan altında olduğunu öğrenmemiz bizi biraz üzdü. Yani kılpayı kaçırmışız.

Olası Hatalarımız:

  1. Yarışmadan, son başvuru tarihinden 1-2 gün önce haberdar olduk. Tanıtım videosunu cep telefonuyla çektik ve pek eğlenceli de değildi. Dikkat çekici bir noktası yoktu. Daha düzgün bir tanıtım videosu çekseydik belki 2-3 puan fazla alabilirdik.
  2. Başvuru formunu doldururken proje özeti, proje tanımı, proje tekniği vs. gibi şeyleri detaylı doldurmadık. Birbirine benzer şeyler, hatta neredeyse aynılarını değişik cümlelerle yazdık.
  3. Detaylandırmak için zamanımız yeterli değildi. Belki her bölümü üzerinde düşünerek yazmalıydık.

Sonuç itibariyle jüriden yeterli puan alamadık.

Başka yatırımcıların, başka fırsatların da karşımıza çıkacağını biliyoruz. Proje şimdilik sadece ertelenmiş oldu. Nasılsa bir şekilde bu ürünü yapacağız. Biraz sinirlendik ama moralimiz bozulmadı. Çalışmaya, düşünmeye devam…

Canımız sağolsun.
Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates required2 Responses

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>