Aylık Meydan Okumalar ve 1 Haftalık Sosyal Medya Orucu

Posted by & filed under Kişisel.

Arada sırada kendi kendime meydan okuyorum. Bunu Google’ın Webspam Takım Lideri Matt Cutts’ın blogunda yıllar önce görmüştüm. 1 aylık “challenge”lar yapıyordu, hala da yapıyor.  Sonradan algıda seçicilikten olsa gerek başka yerlerde de rastlamaya başladım. Sonra ben de deneyeyim dedim. Buradaki “meydan okuma” tanımım “güçlü bir alışkanlığı belirli bir süre (1 hafta/1 ay) terketmek veya sürekli yapması zor olan bir aktiviteyi düzenli olarak yapmak” şeklinde.

Sigarayı bırakmak en büyük ve zorlu meydan okumalarımdan biriydi. Gerçi sigarayı bırakma teşebbüsüm dönemsel bir meydan okuma olarak çıkmadı. “Bir daha asla yapmamak üzere terketmek” kabilinden bir teşebbüstü. Çok sayıda deneme-yanılmadan sonra gerçekleşti. Bırakma tarihim aklımda kalsın diye 1 Ocak 2013’te bırakmıştım. Hala içmiyorum. Onun hikayesi ayrı bir yazıyı hakediyor.

Başka bir meydan okumam da çocukluğumdan beri aşırı miktarda tükettiğim çay şekeriydi. 2011 yılında şeker kullanmama konusunda bir girişimim olmuş. Şurada: Aralık Ayı Meydan Okuması: Şeker Kullanma bahsetmişim. Sonra 2013’ün başlarında şekeri tamamen bıraktım. Şimdi çayı/kahveyi şekerli içemiyorum.

Bir diğer meydan okumam da uzun zamandır devam eden kilo verme teşebbüsü. Dönem dönem alıp veriyordum ama uzun bir süredir sürekli veriyorum. Başladığımda 95-96 kiloydum. Şimdi 86-87 civarındayım. Hedeften tam olarak emin değilim zira kilo bazlı değil, yağ oranını baz alarak ilerlemek gerekiyormuş.

Bu ayın meydan okuması da pasta, çikolata, tatlı, kola, Ice Tea gibi herhangi bir yapay tatlandırıcı, şeker içeren gıda tüketmemek. Şimdilik bir zorluğu yok ama yemeğin yanında Ice Tea Şeftali içememek bazen zor oluyor.

22 Nisan’da 30 Nisan’a kadar sosyal medyayı kullanmayacağım demiştim. 1 Mayıs’a kadar kullanmadım. Sonucunda bitiremediğim 2 ve rafta duran 2 olmak üzere 4 kitabı bitirdim. Bu tabii ki sosyal medya kullanımımın haftada 4 kitap bitirecek süre olduğundan kaynaklanmadı. Bundan eminim zira browserda hangi sitede ne kadar zaman harcandığımı takip ettiğim bir eklenti vardı. Şimdi istatistikleri paylaşmak istedim ama bir süre önce o eklentiyi kaldırdığımı farkettim. RescueTime kullanıyordum. Burada başka eklentileri de tanıtmışlar.

Sosyal medya orucu üzerine kurulmuş şu siteye gözatmak isteyebilirsiniz: The Social Media Fast

Planladığım sıradaki meydan okumalarım:

Aylık

 • 1 ay boyunca nargile içme
 • 1 ay boyunca istisnasız her gün 2,5 lt su tüket
 • 1 ay boyunca istisnasız her gün sabah 6’da kalk
 • 1 ay boyunca et ve et ürünü yeme
 • 1 ay boyunca toplam 50 km koş

Haftalık

 • 1 hafta boyunca pişmiş gıda tüketme (bunu Halil Aksu’dan duydum, ilginç olabileceğini düşünüyorum)

Not 1: 1 Mayıs’ta 1 ay boyunca tatlı ve yapay tatlandırıcılı herhangi bir yiyecek/içecek kullanmayacağım bir meydan okumasına başlamıştım. Başarısız oldum. Bazen isteyerek ucundan azıcık diyerek bazen de istemeden meydan okumayı ihlal ettim. Özellikle sabahları yeterli miktarda protein almadığımda canım tatlı istiyordu. Her yerde karşına çıkan ve alışkanlık olan bir şey için 1 ay uzun bir süreymiş. Şüphe ettiğim meydan okumaları haftalık yapacağım.

Not 2: 11 gündür yurtdışındaydım. 3 farklı ülkede toplantı, eğitim, gezi ve ziyaretlerle dolu, oldukça verimli ve öğretici bir zaman geçirdim. Detaylarını bir gün yazarım diye umut ediyorum.

Tekrar görüşmek üzere.

Aşağıdaki kısa formu 10 saniyede doldurarak mail listesine üye olabilirsiniz. Spam/reklam maili atmıyorum.

* indicates required
Tags: ,

12 Responses

 1. Furkan Evirgen 2014/05/26, 18:58

  ah bende 40 gun 5 vakit namaza baslasam gerisi gelir diye dusunuyorum ama nefs zorlaniyor iste.

  Cevapla
 2. Fırat Demirel 2014/05/26, 20:44

  Güzel olmuş bu yazı. 1 ay boyunca aynı kıyafetleri giymek diye bir içsel savaş da var. Bir de 1 ay boyunca çekirdek bir ailenin yiyecek dışında bir şey satın almaması vardı. Tüketim karşılığına binaen.

  Cevapla
 3. Samet 2014/05/27, 12:08

  “1 ay boyunca istisnasız her gün 2,5 lt su tüket”

  Bu konu ile alakalı istemeyerek de olsa bir girişimim olmuştu ama önce şunu sormak istiyorum: Yemek, kahve, çay, çorba vs. den zaten yeterli sıvıyı alıyoruz. Durum böyleyken susamadığımız halde neden kendimizi su içmeye zorlayalım ? Şarj full iken tekrar doldurmaya çalışıyor muyuz ? Depo dolu iken “usta şuna iki litre daha doldur, internette öyle yazmışlar” diyor muyuz ?

  Cevapla
  • Fürkan Evirgen 2014/05/28, 18:09

   Aşağıdaki linkten bir alıntı ile cevap vermek istiyorum.
   http://www.pudra.com/saglikli-yasam/saglik/su-icmenin-faydalari-2093.htm

   İçeceklerin hiçbiri suyun yerine geçemez. Su, kalori içermez ve asiditesi yoktur. Kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi; çarpıntıya neden olurken; bu içeceklerin beraberinde fazla şeker ve krema tüketilmesi de gereksiz kalori alınmasına yani kilo artışlarına sebep olabilir. Ayrıca kafeinin idrar söktürücü özelliği de olduğundan fazla tüketildiginde önce sıvı alımı artmış olur, ancak daha sonra idrarla sıvı kaybı artar.

   Kola ve benzeri asitli içecekler mideye rahatsızlık verdiği gibi; alınan asidin etkisini azaltmak için vücut çok fazla su harcamak zorunda kalır.”

   Cevapla
 4. Samet 2018/11/16, 23:41

  Yeni keşfettim bloğunuzu yazılarınızı çok beğendim.Benim de bir bloğum var.Bir blog yazarı olarak yazılarınızı çok doyurucu buldum.Başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>