Geleceğin Enerji Teknolojisi: Bloom Energy Yakıt Hücresi

Posted by & filed under Enerji.

Malumunuz, dünya çapında enerji yetmezliği ve buna çözüm arayışları son hız devam ediyor. Alternatif enerji sistemleri teknolojilerinin geliştirilmesi ve bu teknolojilere yatırım yapılması gittikçe artan bir ivmeyle hızlanıyor. Enerji yatırımları yazımda Intel’in 5 yeni enerji şirketine yatırım yaptığını yazmıştım. Kısa bir süre içinde Google, Microsoft gibi şirketlerin yatırım yaptıklarıenerji şirketleri ile ilgili de bir yazı yayınlayacağım.

Alternatif enerji dünyasında büyük yankı uyandıran, Bloom Energy şirketinin yeni duyurduğu Bloom Box Energy Server basit bir ifadeyle kumdan enerji üretiyor.

Bloom Energy Bloom Box K.R. SridharŞirketin kurucusu K.R. Sridhar NASA’da, Marsta oksijen üretme üzerine bir projede çalışıyormuş. NASA projeyi geri çekmiş. K.R. Sridhar da projeyi tersine çevirip havadan enerji üretme fikrini ortaya atmış. Kumdaki Zirkonyum Oksiti oksijenle birleştirip elektrik üreten Bloom Enerji Yakıt Hücresi (Bloom Energy Fuel Cell)’ni tasarlamış. 15×15 cm boyutlarındaki Bloom Enerji Yakıt Hücresi 25 Watt (bir ampülü yakmaya yetecek kadar) güç üretebiliyor. 40  tane yakıt hücresini bir araya gelmesiyle oluşan, “Stack” olarak adlandırılan sistem ise 1 kW güce sahip. Bu da standart bir evin enerji ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak bir miktar demek.

25 “Stack” bir araya gelerek modülü ve 4 modül bir araya getirerek 100kW gücündeki Bloom Enerji Serverini oluşturuyor.

Bloom Enerji Kutu Server

Biraz da rakamlardan konuşalım.

100KW: Bloom Enerji Server 100 kilowatt güç sağlıyor.

Amortisman: Bloom Energy CEOsu KR Sridhar 3-5 yılda sistemin kendini amorti ettiğini söylüyor.

100KW Bloom Box (Bloom Enerji Kutusu) maliyeti: 700,000$ ila 800,000$ arası. Dolayısıyla kW başına 7,000$ to 8,000$’ a tekabül ediyor.

Yakıt hücrelerinin maliyetinin ne olması gerektiği: Şebekeyle rekabet edebilmesi için kW maliyetinin 700$ olması gerektiği belirtiliyor. (An itibariyle 10 kat daha pahalı.  kW başı 7,000$).

Bloom Enerji’nin maliyet öngörüsü: Bloom Energy’nin yatırımcılarından biri olan Scott Sandell önümüzdeki bir kaç yıl içinde yakıt hücresi maliyetinin yüzde 60-70 oranında düşeceğini söyledi zira şirketin kurulduğu 2005 yılından itibaren yakıt hücresi maliyetinin 25 kat düşürülmüş.

Garanti: 10 sene.

Yatırım: Bloom Energy 400 milyon dolar yatırım aldı.

* indicates requiredLeave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>