Devre Tasarımı Nasıl Yapılır?

Posted by & filed under Devre Tasarımı.

Devre Tasarımı Nasıl Yapılır

Bir devre tasarlamanız gerektiğinde nereden başlamalısınız?

 1. Limitleyici unsurları belirleyin. (Boyut, güç, güç kaynağı, EMI/EMC şartları vs.)
 2. Akış diyagramını mutlaka çıkarın. Bir devrenin akış diyagramı komponentlerin detayına girmeden, hangisinin hangisiyle ne şekilde haberleşeceğini, bağlantılı olduğunu, güç bağlantılarını vs. gösterdiğiniz şemadır.
 3. Tabii ki her devrenin minimum enerji harcaması istenir ama belki cihazın boyutu güç tüketiminden daha önemlidir. Boyutsa SMD komponentler seçin, PCB tasarlarken çok katlı olarak tasarlayın. Güçse düşük güçlü IC’leri tercih edin. Komponentlerinizin sızma akımlarını, sleep modeda, off modeda ne kadar akım çektiğini belirleyin.
 4. Application Noteleri olan, güçlü teknik desteği olan komponentleri tercih edin. Komponent piyasada ne kadar eskiyse, o kadar çok örnek proje bulabilirsiniz.
 5. Haberleşme protokollerine dikkat edin. Komponentlerinizin hangi protokol(ler)üzerinden haberleşeceğini en başta belirleyin.
 6. Devre elemanlarınızı, devre üzerinde ayrı bir converter vs. gerekmeyecek şekilde seçin. Yani 3.3 V’ luk güç kaynağı seçtiyseniz, seçtiğiniz elemanlar bu gerilimde çalışabilsin. Komponentlerinizi seçerken çalışma gerilimlerini birbirine yakın seçmeye çalışın.
 7. Komponentin kataloğunu mutlaka okuyun. Tasarım önerilerini gözönünde bulundurun.
 8. Komponentin kataloğunda bulunan çalışma karakteristiklerine dikkat edin. İstediğiniz akımda, gerilimde, sıcaklıkta nasıl bir çalışma karakteri sergiliyor?
 9. Katalogda IC’ nin pasif komponentlerle nasıl kullanıldığına dikkat edin.
Yazının devamını gelecek.

* indicates requiredTags: , ,

10 Responses

 1. Olcan Şimşek on Facebook 2011/11/23, 00:15

  Bir de mutlaka Simulatör kullanın. Analog elektronik devreleri için OrCAD dijital elektronik devreleri ve programlanabilen entegrelerin olduğu devre tasarımları için de Altium Designer veya Proteus gibi programları kullanın. Çok büyük zaman kazandırı.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2011/11/27, 19:18

   Sağolasın Olcan. Ben Eagle kullanıyorum. Açık kaynak donanım camiasında da genellikle Eagle kullanılır. Simülatör olarak da Proteus ISIS kullanıyorum. Bazı komponentler için kütüphane sıkıntısı oluyor ama kendim oluşturarak bir şekilde hallediyorum.

   Cevapla
 2. chetin 2011/11/25, 19:10

  hocam biraz ilerden başlamışsınız sanki. bu yazıyı okuyan birçok kişi için çok ileri seviyede anlatmışsınız.keşke biraz daha temelden ve basit bir şekilde başlayıp öyle ilerletseydiniz.

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>