Elektrik-Elektronik Mühendisi ile Elektrik Mühendisi Arasındaki Fark Nedir? Ne İş Yaparlar?

Posted by & filed under Elektrik Mühendisi, Mühendislik, Üniversite.

Elektrik Mühendisliği ve Elektronik MühendisliğiŞu sıralar üniversite tercihleri yapılıyor. Son bir kaç haftada “Elektrik Elektronik Mühendisliği ile Elektrik Mühendisliği arasındaki fark nedir?“, “Elektrik Mühendisi ne iş yapar?“, “Elektrik-Elektronik Mühendisi ne iş yapar?“, “Elektrik Mühendisliği mi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mi?” aramalarıyla bloga  çok kişi gelmeye başladı.

Tanıdıklar da Elektrik Mühendisliği ile ilgili sorularını cevaplamam için tercih aşamasındaki tanıdıklarına numaramı, mail adresimi veriyorlar. LinkedIn’den, Facebook‘tan bulup mesaj atan arkadaşlar da oluyor. Hepsine elimden geldiğince kendi bakış açımdan, bildiğim kadarıyla Elektrik-Elektronik Mühendisliğini, Elektrik Mühendisliğini, Elektronik Mühendisliğini açıklamaya çalışıyorum.

Bazılarınızın bildiği gibi serbest çalışan bir Elektrik Mühendisiyim. Serbest çalışan Elektrik Mühendisi denildiğinde tesisat projesi (halk tabiriyle bina, apartman elektrik tesisatı) çizen bir mühendis geliyor. Ben elektronik ağırlıklı çalışıyorum. Çoğunlukla elektronik argesi olmayan şirketlere ürün, sistem, donanım, yazılım geliştirme desteği veriyorum. Elektronik terminolojisinden uzak bir şekilde ifade etmek gerekirse talep ettikleri ürünlerin devre tasarımını, devrelerdeki entegrelerin programlamasını yapıyorum. Ürün, kalıp tasarımı, internet programlaması gerektiriyorsa bunu yapabilen kişileri bulup yaptırıyorum. Bir nevi anahtar teslim ürün geliştirme yapıyorum.

Merak edilen sorulara toplu bir şekilde yanıt vermeye çalışacağım. Bu yazıyı okurken Elektrik Mühendisliğinin veya Elektrik Elektronik Mühendisliğinin en iyi mühendislik olduğu zannına kapılabilirsiniz. Baştan söyleyeyim öyle bir iddia yok. Burada aynı okulun aynı fakültesine bağlı olduğunu farzettiğimiz bir Elektrik Mühendisliği ile Elektrik Elektronik Mühendisliğini karşılaştırıyoruz.

Elektrik Mühendisliği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki mühendislikte de ilk 2 yıl dersler neredeyse aynıdır. Son 2 senede ders içeriklerinde farklılıklar görülür.

Elektrik Mühendisliği daha çok enerji iletimi, üretimi, dağıtımı, alçak gerilim, orta gerilim, yüksek gerilim, elektrik makinaları konuları üzerine çalışır. Verilen dersler ağırlıkla bu konulardadır. Tabii ki elektronik dersleri de vardır. Elektrik Mühendisliği okumak elektronik alanında çalışamayacağınız anlamına gelmez ama mezunları genelde yukarıda da yazdığım gibi enerji, AG, OG, YG üzerine çalışır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği ise daha çok elektronik eğitimi verir. Alçak gerilim üzerine verilen dersler genelde seçmeli derslerdir ve bir çok Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde orta gerilim, yüksek gerilim konuları verilmez.

Elektrik Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin Birbirlerine Göre Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Elektrik Mühendisliği’nin Avantajları; 

 • Elektrik Mühendisliği’nin en büyük avantajlarından biri Türkiye’de 3 okulda bulunmasıdır; İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesinde. Piyasadaki büyük firmalar açısından teknik üniversite mezunu bir Elektrik Mühendisi çoğunlukla tercih sebebidir.
 • Enerji, OG, YG, elektrik makinaları üzerine çalışan firmalar genelde Elektrik Mühendisi tercih ederler.
 • Elektrik Mühendislerinin alçak gerilim, orta gerilim ve yüksek gerilim projelerine imza atma yetkisi vardır. Elektrik-Elektronik mühendislerinin OG ve YG projelerine imza atabilmeleri için mezun olduktan sonra “yüksek gerilim tekniği”, “elektrik makinaları”, “elektrik tesisleri” derslerini, bu dersleri açan üniversitelerden almaları gerekir. Uzaktan eğitim sistemleriyle alınan dersler alınmış sayılmaz.
Elektrik Mühendisliği’nin Dezavantajları;
 • Kamuda çalışma açısından bakacak olursak, bir kaç yıl öncesine kadar Elektrik Mühendisliğinin meslek kodu farklı olduğundan 40-50 KPSS puanıyla kolayca yerleşme imkanı vardı. Sonradan Elektrik Elektronik Mühendisliği ile Elektrik Mühendisliğinin kodlarını birleştirdiler ve bu kolaylık ortadan kalktı. Bunu dezavantaj sayabiliriz.
 • Bilgisayar mimarileri, işlemciler vs. gibi elektronik dersleri çoğunlukla verilmez. Bu konularda verilen dersler de çoğunlukla seçmelidir. Yasal olarak bu alanda çalışma yetkisi tabii ki vardır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin Avantajları;

 • Elektronik konularında eğitim almaları. (Bu tabii ki elektronik alanında çalışmak isteyip de Elektrik Mühendisliği okuyacak kişiler için dezavantaj olabilir. Yoksa Mimarlık bölümünün avantajı mimarlık öğretmesidir gibi saçma bir önermeyle aynı şeyi yapmış oluruz. Ben Elektrik Mühendisi olmama rağmen tamamen elektronik çalışıyorum. Nasıl olabileceği ile ilgili bu blogda bir yığın yazı var. )
 • Yanlış bilinen, avantaj olduğu zannedilen bir şeyi ekleme istiyorum. Zannedildiği gibi Elektrik-Elektronik Mühendisleri hem Elektrik hem Elektronik Mühendisliği eğitimi alınmıyor. Ekstra derslerle imza yetkisi alınabiliyor ama bir Elektrik-Elektronik Mühendisi ekstra dersleri alıp imza yetkisi elde etse bile bir Elektrik Mühendisi’yle aynı eğitimi almış sayılmaz. İki bölümün ders programlarına bakarak ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Elektrik Elektronik Mühendisliği’nin Dezavantajları;

 • Neredeyse her üniversitede Elektrik-Elektronik Mühendisliği vardır. Her sene mezun olan mühendis sayısı oldukça fazladır. Bu da rekabeti artırır.
 • Kamu kuruluşlarında çalışmak için(OG, YG konularında ) imza yetkisi problemlidir. Mezun olduktan sonra bu üniversitelerden ek dersler almak gerekir.
 • Yukarıdaki maddede kamu kuruluşlarında çalışmak için olduğunu belirtmemin sebebi, özel sektörde bu alanda çalıştıracak mühendis arayan şirketlerin doğrudan Elektrik Mühendisi tercih etmesindendir.

İmza yetkisi ile ilgili detaylı bilgiyi Elektrik Mühendisleri Odası‘ nın İmza Yetkisi sayfasından alabilirsiniz.

Elektrik Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Genelde başlangıç maaşı 2000-3500 TL arasındadır. Performansa göre 6 ayda bir veya yılda bir kere %3-%10 arası bir maaş artışı olur.  Bazı firmalar yılda 14-16-18 maaş verir. Tabii ki bu rakamlar ve oranlar geneldir. Aşağıda ve yukarıda uç örnekleri de vardır. Elektrik Mühendisliğinde aşağıya doğru uç örneğe pek rastlanmaz. Elektrik-Elektronik Mühendislerinin Anadolu’daki çalışma şartlarına çok vakıf olmadığımdan o konuda genelleme yapamam.

Elektrik Mühendisliği Mi Daha Zordur Elektrik Elektronik Mühendisliği Mi?

Bu tamamen okula göre değişir ama ikisi de en zor mühendislik bölümleridir diyemeyiz. Benim gördüğüm kadarıyla ikisi de zorluk açısından 3. ila 5. sıralar arasında gidip gelir. Yani ikisine de zordur diyemem. Hele ki Tıp Fakülteleri’yle kesinlikle karşılaştırılamaz.

Kendimi Geliştirirsem İkisinin de İşini Yapabilir Miyim?

Evet. Bu soru yıllardır her iki mühendislik öğrencileri tarafından sorulur ama kendini geliştirene pek rastlanmaz. Üniversiteye yeni giren bir öğrenci ne alanda çalışacağını, hangi şirkette çalışacağını pek bilmez. Yıllar, şirketler nereye götürürse oraya gider. Dolayısıyla iyi bir üniversiteye girin. En azından okulunuzun adı sizi bir yerlere taşısın.

Şimdi geldik can alıcı soruya;

Hangi Okuldan Mezun Olduğumun Bir Önemi Var Mı?

Bu soruya Facebook’ta beni bulup bu tür sorular soran bir arkadaşla aramızdaki diyaloğu aktararak cevap vermek istiyorum. Okul, şirket isimlerini, özel isimleri ve bir kaç cümlelik konumuzla alakasız konuşmaları çıkardım. Onların dışında yazım hatalarını bile düzeltmedim.

X:

Merhaba hocam, ben internette biraz araştırma yaparken size rastladım ve birkaç soru sormak istiyorum. Üniversiteye gideceğim. Bilgisayar mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği yazmayı düşünüyorum. İnternette forumlara ve sözlüklere baktım. Kafam biraz karıştı. Birçoğu memnun değil gibi ama başka bir çoğunluk ise kendini geliştirmeyle iyi yerlere gelinebileceğini söylüyor. Bu konuda yardım eder misiniz? Ayrıca bilgisayar mühendisliğini mi seçerdiniz elektronik elektronik mi ? Teşekkürler.

Ahmet Alpat:

Merhaba X. Hangi okullar olabiliyor? Puanın kaç?

X:
Merhaba hocam. Mf-4 sıralamam XX bin. X Un. , Y Unv. , Z Unv. ve T Unv. nde elektrik elektronik muhendisligi yazmayi dusunuyorum. Bilgisayar muhendisligi icin W Unv. , R, bir de cikmasi dusuk ihtimal ama V’yi yazmayi dusunuyorum.

AA
Elektrik Mühendisliklerinden tutan var mı?

X
Elektrik mühendisligi ve elekrik elektronik mühendisliği arasındaki fark nedir ?

AA
Eğitim içeriğinde büyük benzerlikler olsa da mesleki olarak, sektörün bakış açısından ve iş bulma açısından fark çok. Elektrik Mühendisliği Türkiye’de 3 tane var. Dolayısıyla çok daha kıymetli.

Her ne kadar internette Elektrik Elektronik Mühendisleri Elektrik Mühendisliği eğitimi de alıyor deseler de, alakası yok. Ben Elektrik Mühendisiyim. Sektörün de içindeyim. İTÜ, Yıldız Teknik ve Kocaeli’de Elektrik Mühendisliği var.

Bunların sıralamasına bir bak, ona göre konuşalım tekrar.

X
Hocam kafam karıştı aslında, tabii sizden ötürü değil. Bilgisayar ve eem mühendisliği için ‘potansiyel işsiz’ deniliyor. Bunlar gerçekten doğru mu ?

AA
İyi bir üniversiteden mezun olmamışsan doğru maalesef  X. Tabii ki kişiye de bağlı. Sadece mezun olup çıkarsan senin gibi mezun olup çıkan binlerce kişiden hiç bir farkın olmaz.

X
Saydığım üniversitelerin eğitimi kötümüdür ? Kendini geliştirmek ve yetiştirmekte önemli. Yerinde saymak demek geride kalmak demektir.

AA
Eğitimleri kötü müdür bilmiyorum ama piyasada tercih edilen üniversiteler değil saydıkların. Kendini çok iyi yetiştirsen, dünya çapında mühendis olsan bu okulların etiketiyle büyük şirketlerde işe girme olasılığın çok düşük. Maalesef etiket önemli.

Moralini bozmak istemiyorum, gerçekçi olmaya çalışıyorum. O okulların mezunlarının ne dediğine, forumlarda ne yazdıklarına bakma. Ne yaptıklarına bak. Kimse kötü bir okulda okuyorum/mezun oldum demez kolay kolay.

Öte yandan, dünya çapında bir mühendis olup, ortaya güzel bir ürün çıkarıp kendi işini kurarsan iyi üniversitelerin mezununu yanında çalıştırabilirsin. O okullardan da dünya çapında bir mühendis yetişmesi zor. Bu şekilde kendi kandırma ama böyle bir gerçek olduğunu da unutma.

O okulların öğrencilerinin çok imkanları olmaz, kendilerini geliştirmek için pek bir şey yapmazlar. Dolayısıyla çevre de insanı engeller biraz.

AA
Sınava kaçıncı girişin bu X?

X
Ilk kez girdim hocam.

AA
İkinci kez girmeyi düşün derim. Sıralaman kötü değil, çok iyi çalışırsan ilk X-Y bine rahat girersin. O zaman seçeneklerin çoğalır. Mühendisliği teknik bir üniversitede okursun.

O puanla gireceğin bir mühendislik seni 4-5 yıl oyalamaktan başka bir şey yapmaz. 4-5 yılın sonunda da pişman olursun.

Bunu herkes söylemez. Eğer 2. kere girmeye karar verirsen de arkadaşlarını filan unut. Sadece ders çalış. Tahminen 17-18 yaşlarındasın. 1 sene hiç bir şeydir. Sevemeyeceğin bir okulda okursan, okula derse gitmez uzatırsın. Zorla bitirirsin, bir işe yaramaz. O süreçte ailene de ekonomik olarak çok yük olursun. Sonuçta elinde diploma denen bir kağıtla kalırsın. Dışarıda okuyan bir öğrencinin yıllık masrafı en az 6-7 bin TL’dir. Bunları da düşün. Kaybedeceğin yılların maliyetine paha biçilmez.

X
Diyelim ki o üniversitelerden birinde okudum. Yazları Istanbul’da staj gibi şeyler yaptım. Bunun beni yukarılara çekme şansı yok mudur ? Dediğiniz gibi etiket önemli. Fakat teoriden çok pratik önemli değil mi ?

AA
Mesleki gelişim açısından pratik önemli ama işe alırken herkesin pratiğini kolay kolay test edemezler. Pratiğini test edecekleri kişileri okullarına bakıp çağırırlar.

Olmaz demiyorum, belki de dünya çapında bir şirketin müdürü bile olursun ama yol engebeli olur. Bunu söylemeye çalışıyorum.

X
Teşekkür ederim hocam. Kafam karıştı yine. Ama biraz da olsa neyin ne olduğunu gördüm. Teşekkürler.

AA
Rica ederim.

X
Hocam teşekkürler.Bir şey daha sormak istiyorum. Elektrik mühendisliği yazıp devlete girme şansımı mı yoksa dün gece konuştuğumuz şeylerin şansını mı daha yuksek goruyorsunuz ?

AA
Devlete girme şansın daha yüksek ama çok rekabet var.

X
Elektronik ve haberleşme mühendisliği için ne düşünüyorsunuz.

AA
Mühendislikler için yukarıda dediğim gibi X.

Bir de forumlarda, sözlüklerde vs. kendini geliştirirsen en iyi üniversitenin mezunundan bile farkın olmaz diyorlar. Doğru, olmaz. İyi mühendis olmak için diplomaya bile ihtiyaç yok. Dünya bilim ve teknoloji tarihine baktığımızda, ciddi farklar yaratmış bir çok insanın üniversite bile okumadığını görüyoruz. Fakat insanlara gaz verip duran, her şeyi başarabilirsin diye konuşan insanların gazına gelmeyelim. Aramızda çok az dahi var. Çok azımız üstün zekalı. Hatta zeki olanlarımız bile az sayıda.

Gerçek şudur; buraya kadar okuyan kişilerin bir çoğu mezun olunca bir işe girer çalışırım, sonra da kendi işimi kurarım diye düşünüyor. O gireceğiniz “bir iş” sizin nereden mezun olduğunuza bakıyor. Büyük bir şirketin İK departmanında çalışan bir arkadaşım günde onlarca CV aldıklarını, ilk baktıkları şeyin okul olduğunu ve belli başlı üniversitelerden biri değilse direkt çöpe attıklarını söylemişti.

Aynı İK’cılar, okullara gittiklerinde okulun önemli olmadığını, kendini geliştirmenin önemli olduğunu söylüyorlar. Kendimizi kandırmayalım. İyi bir üniversiteden mezun değilseniz iyi bir işe girme olasılığınız çok düşük. En azından ilk 1-2 işiniz için bu ihtimal çok düşük. Tabii ki işinizde çok iyiyseniz illa ki farkedilirsiniz ama bununla da kendinizi kandırmayın; durduk yere farkedilmezsiniz. Hiç birimiz değerli metal değiliz.

Siz en iyisi kendinizi “ben kendimi çok iyi geliştiririm, işimi de çok iyi yaparım ve güzel yerlere gelirim” diye kandırmayın. Bunu istisnasız herkes söyler ama yapan çok azdır. İstatistiklerin üstünde veya dışında değilsiniz.

Son yazdıklarım biraz sert gelebilir. Kim olduğunuzu bilmediğim için aşağılama, hakaret gibi bir niyetim olmadığını düşünüyor olmanız lazım. Bu yazı muhtemelen sizin bu konuda okuduğunuz onlarca yazıdan biri. Diğer okuduklarınızın hepsinde de “kendini geliştirirsen süper olur hacı” kabilinde şeyler yazıyordur. Ben de bunları bu şekilde yazarak sizi biraz gerçekliğe çekmek istedim. Yazdıklarım da acımasız olsun, okuyanların gazını alayım diye yazılmış şeyler değil. Hepsi düşündüğüm, karşılaştığım, gördüğüm şeyler.

Kimse okuduğu okulun kötü olduğunu, kötü bir eğitim aldığını söylemek istemez. Onun için konuştuğunuz insanların ne dediğinden ziyade ne olduklarına, ne yaptıklarına bakın. Bu sizin için turnusol kağıdı olsun.

Son olarak kendi itikadımca “Allah gönlünüzden geçeni hayırlı etsin, hayırlısına gönlünüzü razı etsin” diyerek bitireyim.
Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates requiredTags: , , , , , , , , , , , ,

92 Responses

 1. Mehmet Esat Belviranlı 2012/08/01, 09:20

  Ahmet Bey, yazınız çok faydalı. Bir bilgisayar mühendisi olarak epey aydınlanmış oldum. Eminim meslek seçimi arefesindeki genç arkadaşlar fazlasıyla istifade edeceklerdir.
  Teşekkürler…

  Cevapla
 2. Mehmet Esat Belviranlı 2012/08/01, 09:25

  Ahmet Bey, yazınız çok faydalı. Bir bilgisayar mühendisi olarak epey aydınlanmış oldum. Eminim meslek seçimi arefesindeki genç arkadaşlar fazlasıyla istifade edeceklerdir.

  Belki ekleyebileceğim daha doğrusu sorabileceğim bir nokta: Her ne kadar adı “elektrik-elektronik” olsa da, son iki senesinde anadal olarak “elektrik” ya da “elektronik” şeklinde seçmeli hale gelen okullar var. (ben Selçuk u biliyorum, belki hepsi öyledir..) Bu bölümlerden mezun arkadaşlarım, hangi dalı seçmişlerse ona göre mesleklerini devam ettiriyorlar.

  Sorum şu: Hal böyleyken, Türkiyede elektrik mühendisliği 3 tanedir demek (mesleki yönelim açısından) biraz sınırlandırıcı olmaz mı?

  Teşekkürler?

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/08/01, 09:35

   Esat,

   Anadal seçimi, seçmeli dersleri aldıkları anabilim dalının değişmesinden başka bir şey değil. Yani Elektrik-Elektronik okuyan birinin son senesinde Elektrik seçmesi Elektrik Mühendisi olduğu anlamına gelmiyor. Diplomalarında Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans derecesi bitirmiştir yazıyor. Elektrik Mühendisliğinde sadece Elektrik Mühendisliği lisans eğitimi almıştır yazıyor.

   Anabilim dalı meselesine gelince, Elektrik Mühendisleri de son 1-2 senelerinde ABD seçimi yapıyorlar; güç elektroniği ve elektrik makinaları, elektrik tesisleri ve otomasyon. Otomasyonu seçenin diplomasında Kontrol Mühendisi yazmıyor.

   Aynı şekilde kamuda da iki meslek bir kabul edilmiyor. Meslek kodu açısından da, tanımlanmış görev yerleri açısından da tamamen farklı. Örneğin Elektrik-Elektronik bitirmiş olanlar yüksek gerilim, orta gerilim projelerine imza atamıyorlar.

   Hal böyleyken Türkiye’de 3 tane Elektrik Mühendisliği var demek doğru.

   Yorum için teşekkürler

   Düzeltme(30.11.2012):
   Yukarıdaki yorumumdan alıntıladığım parçayı yazı içinde aksini yazmama rağmen yanlış anlaşılacak şekilde yazmışım. Kamuda iki mesleğin kodunun farklı olması aynı kabul edilmedikleri anlamına geliyor ama aynı işleri yapabiliyorlar ve imza yetkileri de aynı oluyor.

   ?Aynı şekilde kamuda da iki meslek bir kabul edilmiyor. Meslek kodu açısından da, tanımlanmış görev yerleri açısından da tamamen farklı. Örneğin Elektrik-Elektronik bitirmiş olanlar yüksek gerilim, orta gerilim projelerine imza atamıyorlar.?

   Cevapla
   • Mehmet Esat Belviranlı 2012/08/01, 09:53

    Peki bu imza atamama durumu mesleki kariyer ya da iş imkanları açısından ne kadar önemli? Bu konuda ilgili mühendisler odasının bir çalışması var mı?

    Soruyorum, çünkü bu yazıyı okuyan ve bahsettiğin 3 bölüme giremeyecek olan arkadaşlar karamsarlığa kapılabilirler. Genç mühendislere kapıları kapatmak yerine yol göstermemiz gerekiyor…

    Cevapla
    • Ahmet Alpat 2012/08/01, 10:03

     İmza yetkisi olayı daha çok kendi işini yaparken veya bir şirkette sorumlu mühendis olup da büyük ölçekli projeleri onaylarken/onay alırken lazım olacak bir durum. EMO ‘nun detaylı çalışmaları var bu konuda, yazı içinde linkini verdim zaten.

     Tabii ki elektrikle ilgili çalışacak herkes bir şeylere imza atmıyor. Hatta belki çok küçük bir oranı o imza yetkisini kullanıyordur. Dolayısıyla imza yetkisi görmezden de gelinebilir bazı şartlarda.

     Dediğin gibi o 3 bölüm olmazsa olmaz değildir. Bu yazı “Elektrik-Elektronik Mühendisliği yazacağınıza Elektrik Mühendisliği yazın” kıvamında görünse de, bazı okulların bazı bölümleri tabii ki Elektrik Mühendisliği’ne tercih edilebilir.

     Net bir şekilde ifade etmek gerekirse, aynı puan skalasında iki bölüm arasında kalmış arkadaşlara hitaben yazdım. Yoksa Türkiye birincisi olsan da Elektrik yaz veya puanın kötü olsa da bir sene daha girme, Elektrik için çalış demek istemedim. Son kısmı dememin de bir sakıncası yok aslında 🙂

     Cevapla
   • Yeliz 2016/10/20, 23:49

    Hocam merhaba,
    Ben elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı ön lisans okuyorum. Gebze Teknik Üni Matematik mezunuyum ve bu bölümü okurken Elektronik Müh çift anadal kazanmıştım fakat iki bölümü aynı anda okumak zor olduğundan bırakmıştım. Şimdi dgsye girip tamamlamak ve aldığım dersleri saydırmak istiyorum. Fakat elektrik ya da elektrik elektronik yazarsam çoğu okul ders saymadığı için 3sene okumam gerekiyor gebze teknikte bu süre 2yıla iniyor muafiyetten dolayı. Elektronik müh olması dolayısıyla Gtü beni düşündürüyor ben elektrik istiyorum siz elektronik müh ile ilgili ne düşünüyorsunuz acaba?

    Cevapla
 3. Mert Özçelik 2012/08/01, 10:04

  Ahmet Bey,

  Böyle detalı bir yazı için elinize sağlık. Bir bilgisayar mühendisi olarak birkaç ufak yorum ben de eklemek isterim.

  Elektrik mühendislerinin avantajları/dezavantajları konusunda pek bir bilgim yok açıkçası. Ama elektronik mühendisliğinin avantajları kesinlikle çok daha detaylandırılabilir bence.

  “Neredeyse her üniversitede Elektrik Elektronik Mühendisliği vardır. Her sene mezun olan mühendis sayısı oldukça fazladır. Bu da rekabeti artırır.” -> İşin devlet tarafını, devletteki imkanları bilemiyorum. Bahsettiğiniz durum rekabeti artırsa da özel sektörde elektronik müh.leri çok daha şanslılar bence, pek çok kaliteli elektronik mühendisi iyi derecede yazılım geliştirme bilir, gömülü yazılım da yapar direk PCye uygulama yazanı da var.

  Dediğiniz gibi, YG-OG üzerine çalışan firmalar elektrik müh. tercih etse de bu şirketler hatrı sayılır sayıda elektronik müh. alıyorlardır herhalde. Tersi ise biraz daha zordur diye tahmin ediyorum. Bir elektrik müh.nin, devre tasarımı, entegre programlama gibi elektronik tabanlı işler yapan bir şirketten kabul görmesi bir nebze daha zordur.

  Son olarak, “Siz en iyisi kendinizi ?ben kendimi çok iyi geliştiririm, işimi de çok iyi yaparım ve güzel yerlere gelirim? diye kandırmayın. Bunu istisnasız herkes söyler ama yapan çok azdır. İstatistiklerin üstünde veya dışında değilsiniz.” -> bu nokta bence yazının can alıcı yeri. Acı ama gerçek olan bu duruma tamamıyla katılıyorum ben de.

  Umarım herkes kendisi için hayırlı olan bölüme girebilir 🙂

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/08/01, 10:14

   Mert,

   Bu iki meslekten çalışan mühendislerin kıyaslamasını yaptığımızda dediğin gibi Elektronik Mühendislerinde ezici bir çokluk çıkar çünkü ihtiyaç da mezun sayısı da fazladır. Peki ihtiyaç, her sene verilen mezun sayısı kadar mıdır? Değildir. Atıyorum, elektronikçilerin 2/5’i istihdam ediliyordur. O 2 oranı, Elektrik Mühendislerinin mezun sayısından bile fazla olabilir. Burada mezun/çalışan oranına bakmak gerekir diye düşünüyorum. 3 üniversitede var olmasını avantaj olarak yazmamın sebebi oydu.

   Cevapla
   • Fatih Kurt 2012/08/01, 13:35

    Ahmet bey,
    Yazınızın büyük bir bölümüne katılıyorum. Ancak Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile Elektrik Mühendisliği bölümlerini karşılaştırdığınız kısımlarda adil bir karşılaştırma yapılmamış fikrimce. Öncelikle Elektrik Mühendisliği bölümlerinin sadece İTÜ, Yıldız Teknik ve Kocaeli Ünv. olduğunu belirtmişsiniz. Bu durumda Elektrik Mühendisliğini bu üniversitelerin seviyesinde olan üniversitelerin Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümleriyle karşılaştırmak daha adil olacaktır. Örnek olarak ben ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan herkes iş buluyor 2 / 5 i yurtdışında okuma şansı buluyor desem bir karşılaştırma olarak çok adil olmaz. Bir diğer taraftan Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinde son sınıflarda branşlaşma seçenekleri mevcut. ODTÜ’yü örnek olarak verecek olursak, elektrik branşını seçen bir arkadaş aldığı YG-OG dersleriyle mezun olduğunda hem imza yetkisine sahip olur hem de elinde hem elektrik hem elektronik mühendisliğine dair bir diploma bulundurur. Bunu Elektrik Mühendisliğine gitmenin yanlış olduğunu söylemek için söylemiyorum. Ancak karşılaştırmalarda kullanılan verilerin gösterge olarak kullanılması için yetersiz olduğunu düşünüyorum.

    Cevapla
    • Ahmet Alpat 2012/08/01, 17:46

     Fatih Bey,

     Haklısınız. Yazının 4. paragrafında da zaten aynı okulun aynı fakültesine bağlı farazi elektrik ve elektrik-elektronik bölümlerini karşılaştırdığımızı yazdım. Okul karşılaştırması, okul kalitesine hiç girmedim. Yorumlar kısmında bunları da belirttim zaten.

     Yorumunuz için teşekkürler.

     Cevapla
     • emre 2012/08/12, 21:03

      ben de bir soru sormak istiyorum ne kadar gerçekçi olursanız benim için daha iyi olur : ben anadolu üniversitesinde okuyorum,gazi üniversitesine yatay geçiş yapmayıda düşünüyorum bu konuda fikirleinz nedir

    • Nezih Darçın 2012/08/15, 14:05

     @Fatih Kurt, sizce mühendislik demek belli iş sahalarında imza yetkisi sahibi olmak mıdır? Demişsiniz ki, elektrik – elektronik mühendisliğinde seçimlilik olarak kendisine elektrik seçen YG – OG görüyor, peki ya Alçak Gerilim, Aydınlatma, İç Tesisat bilgisi, yetkisi ve iş bitiriciliği ne düzeydedir?

     Elektrik Mühendisliği bile başlı başına kendi içerisinde onlarca uzmanlık alanı gerektiren bir mühendislik iken, elektrik – elektronik mühendisliği okuyanların “elektrik mühendisliği” ne dair her bilgiye/yetkiye sahip olacağını düşünmesi yanılgıdır. Yani, cümle yapısı olarak içerisinde “elektrik” geçiyor diye “elektrik – elektronik” mühendisliğinin elektrik mühendisliğini kapsadığını düşünmek ÖSS yanılgısıdır. Kabul edilmesi gereken bir gerçek , tercih zamanı dershane hocaları “Elektrik Elektronik ; Elektronik Haberleşme , ” gibi çift isimli bölümleri çift diploma zannederek öğrencilere tavsiye ediyorlar.

     @Ahmet abi, çok doğru bir zamanda güzel bir konuya değinmişsin. tamamen hem fikiriz, teşekkür yazısından öte söyleyecek bir şeyim şimdilik yok 🙂

     Cevapla
 4. avni 2012/08/01, 20:13

  O etiketsiz okullardan birinde okudum ve hatta odtu veya bogazicindeki orta duzey bir ogrencinin yapamadigi uluslararasi projeler yaptim.

  En buyuk kazigi kimden yedim biliyormusunuz kendi okulumdaki hocalardan. Bu tip okullarda okumayin kesinlikle buradaki insanlar okadar basarisiz ve torpilli fesat tiplerdir ki kendileri dustugu gibi sizide asagi cekerler, nekadar cirpinsaniz da zor batarsiniz suyun dibine.

  Ayrica turkiyede her okulun egitimi asagi yukari aynidir, daglar kadar fark yoktur, kesinlikle cok buyuk fark yoktur fakat etiket isin icine girdimi biriniz zengin isadaminin sevgilisi saygin eski model ve sarkici digeriniz ise sokak orospusu muamelesi gorursunuz.

  Cevapla
 5. Volkan 2012/08/02, 02:34

  Ahmet abi eline sağlık faydalı bir yazı olmuş fakat kısmen katılmadığım noktalar var. “Her sene mezun olan mühendis sayısı oldukça fazladır” demeyi kendi açımdan pek doğru bulmuyorum. Fakülte mezunu çoktur evet ama mühendis azdır sorunda burada. İnsanlar okulunu bitirir sonra yavaş yavaş mühendis olur ve okul bittiğinde mühendisliğe ne kadar yaklaştıysanız o kadar şanslısınızdır. Bana göre mühendislik 4 yıl fakülte okuyup olunabilecek birşey değildir, bir felsefedir, hayata bakış açısıdır, olayları ele alış biçimidir, düşünce tarzıdır, el becerisidir, kabiliyettir… şeklinde sayabilirim. Hayatında havya tutmamış, kablo çekmemiş bir insanın mühendisliğinden şüphe ederim. Önce beğenmediğimiz teknisyenlerin, teknikerlerin işini layıkıyla yapalım sonra mühendislikten söz edebiliriz ki zaten birçok mühendiste tekniker düzeyinde iş yapıyor. Teknik bir branşta, para anlamında bilmiyorum ama bilgi anlamında başarılı ve donanımlı olmak istiyorsak önce meslek lisesi sonra yüksekokul sonra fakülte şeklinde okunmalıdır. Bu dönemde de her fırsatta mesleğin ile ilgili işlerde çalışmalı, boş vakitlerinde de kendini geliştirmene yardımcı olacak şeylerle uğraşılmalıdır. Ancak bu şekilde 20’li yaşlarda yüklü bir bilgi birikimiyle hayata başlanılabilir. Fakülte 1. ve 2. sınıfta kısmen mesleki ders veriliyor, tam anlamıyla 3 ve 4’te mesleki derslere geçiliyor oda ağırlıklı olarak teorik. Ömründe meslek üzerine 2-3 sene ders görmüş bir adama diplomayı aldıktan sonra mühendis demek ne kadar doğru olur bilemiyorum.

  Son olarak şu ironi ile bitireyim;
  Dünyayı mühendisler kurar, sözelciler yönetir 🙂 (bu da bir gerçek)

  Cevapla
 6. Volkan 2012/08/02, 02:44

  Bu arada artık birçok üniversitede Elek&Elektro müh. bölümlerinde 3. sınıfa geçerken branş seçiliyor genelde Güç elektroniği ve İletişim elektroniği şeklinde veya benzer isimlerde 2 branş oluyor. Güç seçenlere 3. ve 4. sınıflarda emo’nun yüksek gerilim için şart koştuğu dersleri seçmeli olarak veriyorlar ve mezun olduğunda direk 1000v üzeri imza yetkin oluyor. Zaten bir çok kişi de güç elektroniği seçiyor.

  Cevapla
 7. mert em 2012/08/12, 21:04

  ben de bir soru sormak istiyorum ne kadar gerçekçi olursanız benim için daha iyi olur : ben anadolu üniversitesinde okuyorum,gazi üniversitesine yatay geçiş yapmayıda düşünüyorum bu konuda yardımcı olurmusunz

  Cevapla
 8. kadir 2012/08/14, 23:29

  merhabalar ahmet bey
  etiketlerin öneminden bahsetmişsiniz .
  yıldız teknik üniversitesinde elektirik okuduğum için soruyorum;
  peki ytü’nün piyasadaki değeri nasıl ?

  Cevapla
 9. ismail ferhat 2012/08/15, 00:33

  teşekkür ederim. böyle bir yazıya ihtiyaç vardı. artık direkt link verebileceğim 🙂

  Cevapla
 10. Semih 2012/08/15, 18:52

  Mühendislik konusunda her kafadan bir ses çıkıyor. Bu konuda adam akıllı bir şeyler yazmış olanla ilk defa karşılaşıyorum. Yalan yanlış değil, tecrübelerinize dayanarak cevaplar vermişsiniz. Ayakta alkışlıyorum . Keşke arama motorları, üniversite tercihi yapacak olanları tercihlerinden önce bu yazıya yönlendirse diyorum 🙂

  Cevapla
 11. Cumali 2012/08/15, 23:17

  Ahmet Bey merhabalar,

  Paylaşım için çok teşekkür ederim.Ben Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliğinde okuyorum. Piyasada işe alımlarda (okul kriteri olarak) Kocaeli Üniversitesi ne durumda ? Görüşünüzü almak istedim. Saygılarımla

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/08/16, 00:36

   Merhaba Cumali. Bölümün çok iyi. Okulun sanayii bölgesine yakın olmasının da avantajı var. Bunu kullanmanı tavsiye ederim. İstanbul’da iş yapan uluslararası şirketlerin KÜ’ye yaklaşımını tam olarak bilmiyorum ama teknik üniversitelerin doğal olarak biraz daha ön planda olduğunu söyleyebilirim.

   Cevapla
 12. Özcan 2012/08/16, 05:48

  Merhabalar Ahmet Bey,
  Ben de yazınızı okudum ve gerçekten aydınlatıcı buldum.Yukarıdaki yorumlardan birinde de arkadaşımız benim sorucağım soruya benzer bi soru kendi okulu için sormuş.Açıkçası ben de merak ettim Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği(ing.) böümünde okumaktayım.İşe alım konusunda piyasada hangi durumda?İlgilenirseniz çok sevinirim. Saygılarımla

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/08/16, 08:44

   Merhaba Özcan,

   Onu bilmiyorum maalesef. İş arama sitelerindeki ilanlara bakıp “tercihen şu okullardan mezun” kısımlarına bakman benim cevabımdan daha net bir cevap olacaktır.

   Üstelik zaten orada okuyorsun, tercih aşamasını geçmişsin. Kendini geliştirmeye bak.

   Cevapla
 13. hüseyin 2012/08/24, 20:04

  Kamuda elektrik mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisleri kadroları birleştirldi ilerleyen zamanlarda kadroların tekrar ayrılma durumu olabilir mi dava açıldığını okumuştum.Cevaplarsanız sevinirim

  Cevapla
 14. tugay kahyaoğlu 2012/09/05, 00:36

  selam hocam….

  hocam ben samsun omü’de elektrik-elektronik müh. 2. sınıfa geçtim..

  “Aramızda çok az dahi var. Çok azımız üstün zekalı. Hatta zeki olanlarımız bile az sayıda.” ve kendini geliştirmek konusundaki fikirlerinize katılıyorum..fakat dediğinize göre bnm işim çok zor hatta imkansızdan biraz daha kolay.bir dahi olduğumu düşünmüyorum nitekim olsaydım sanırım daha farklı olurdu..ayrıca sıradan bi üniversiteden mezun olacam..e ingilizce eğitim desen okulda 0, kurslar faln anca…beni elektrik mühendisi veya elektronik müh. gibi tekelleştiren ve özel ve baskın kılan alanım da yok…şimdi ben ne yapayım, bana yardım eder misiniz ? 🙂
  çift anadal için mi yatay geçiş için mi uğraşayım…ne yapmalıyım ki farklı olmalıyım…bilemedim …
  önerilerinizi bekliyorum hocam 🙂 teşkkür ederim.. (“önerileriniz çok çalışırsan yaparsın” dozunda olmazsa sevinirim :D)

  Cevapla
 15. gokhan 2012/09/05, 21:51

  hocam ben istanbul üniversitesinde okuyorum. bu etiketi olan okullar arasına benm üni. girer mi ? ben istanbulda okumak iyidir diye yazdım ne düşünüyorsunuz ?

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/09/05, 22:09

   Merhaba Gökhan. Bu tür sorulara kastettiğin şekilde cevap vermek doğru değil diye düşünüyorum. Bu blogda yazdığım her şey gibi, bu soruya vereceğim cevap da subjektif olur.

   Cevapla
 16. KENAN 2012/09/18, 12:44

  Ahmet bey, vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler..Ben KTÜ elektrık elektronık muhendıslıgınde okuyorum.Bu yıl onumde secmek zorunda oldugum elektronık ve haberlesme // elektrık ve kontrol alanı olmak uzere ıkı ABD var.Elektrık ve kontrol alanı secıldıgınde SMM belgesını almakta hıc bır sıkıntı yok lakın ben de ıkı alan arasında kararsız kaldım.Sektor bu secıme ne kadar onem verıyor? Bu secım konusunda tecrubelerınızı parlasır mısınız?KTU nın sektordekı etıketı nasıldır?TESEKKURLER..

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/10/06, 19:15

   Sektör senin hangi anabilim dalından mezun olduğundan ziyade nereden mezun olduğuna bakıyor. Diplomanda hangi ABD’den mezun olduğun yazmıyor. Zaten fark dersler 4-5 tane. O tür sorulara cevap vermiyorum Kenan. Piyasayı biraz araştırarak, iş ilanlarındaki üniversite tercihlerine bakarak aşağı yukarı bir fikir sahibi olabilirsin. Ben teşekkür ederim.

   Cevapla
 17. eren 2012/10/31, 19:33

  Ahmet abi lise son sınıftayım ve elektrik müh düşünüyorum emodan da baktım ve araştırdım fiyasa işsiz eem az da olsa em kaynıyo ve çoğuda iyi üniver bitirmiş bunun nedeni yabancı dil faktörümü yoksa farklı bi nedenimi var

  Cevapla
   • Murat Yılmaz 2012/11/30, 16:42

    Ahmet Bey uydurma, elektrik-elektronik müh mezunuyum, yüksek gerilim teknik tesisi, enerji iletim dağıtım,elektrik makinaları, kontrol ve koruma sistemleri,aydınlatma, güç elektroniği derslerini aldım, senden fazla olarak da autoCAD ,proteus, C# , sayısal haberleşme, gibi dersleride aldım, imza atamaz dediğin herşeye imza atabiliyorum, elektrik mühendisi olduğun için ortalığı bulandırma, kimseninde kafasını karıştırma, kamu kurumlarında bile bu haksız ayrım kalktı artık kpss için elek-elektronik mühendisleri elektrik mühendisliği dahil elektronik mühendisliği,haberleşme mühendisliği ve telekominikasyon mühendisliği kadrolarının hepsini tercih edebiliyor.Elek-elektronik müh okumak isteyen arkadaşalr kesinlikle bu bölümü seçiniz ve söylediğim dersleri alınız.

    Cevapla
 18. Murat Yılmaz 2012/11/30, 19:06

  1-) Ekstra derslerle imza yetkisi alınabiliyor ama bir Elektrik-Elektronik Mühendisi ekstra dersleri alıp imza yetkisi elde etse bile bir Elektrik Mühendisi?yle aynı eğitimi almış sayılmaz. İki bölümün ders programlarına bakarak ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
  2-)Aynı şekilde kamuda da iki meslek bir kabul edilmiyor. Meslek kodu açısından da, tanımlanmış görev yerleri açısından da tamamen farklı. Örneğin Elektrik-Elektronik bitirmiş olanlar yüksek gerilim, orta gerilim projelerine imza atamıyorlar. Hal böyleyken Türkiye?de 3 tane Elektrik Mühendisliği var demek doğru.
  Bunları siz dile getirmişsiniz.

  Tavrımın sebebi EMO’ nun taraflı görüşlerine yakın yorumlarda bulunmanızdır.Ne demek elektrik mühendsiyle aynı eğitimi almış sayılmaz.Tartışmaya gerek yok madem Ata Uni. müfredatını icelediniz ne gerekli dersin verilmiş olduğunu da görürsünüz.Bunun gibi birçok Uni. ilk iki yıl elektrik mühendisliğiyle aynı dersleri veriyor,son 2 yıldada elektrik,elektronik,haberleşme,telekominiaksyon gibi alan değişikli dersleri verip mezun edyior. Ayrıca belirttiğim derslerin daha fazlası var ve ben yazmadım ve bu derslerin çoğu zorunlu.Ata Uni. müfredatında elek-elektronik müh. okuyan bir kişi elektrik devre temelleri, devre analizi,devre sentezi,elektrik makinaları ve labratuvarı, enerji üretim iletim veyda datımından birini veya hepsini kontrol koruma sistemleri ve labratuvarı,yüksek gerilim veya orta gerilim tekniğinden birini veya hepsini ,haberleşme mühendisliği temellerini,aydınlatma teknolojisi,güç elektroniği ve daha aklıma gelmeyen bi kaç dersi daha mutlaka zorunlu alıyorlar.Bu dersler geçilmeden mezun olunamıyor.Bunların yanında mekatronik,sayılsal haberleşme,analog elektronik,C veya visual basic,autoCAD,PIC programlama gibi gibi birçok ders de seçmeli veriliyor.Sadece Atatürk Uni. değil birçok Uni şu an böyle.Bu da sırf EMO’ nun elekrtik mühendislerine yönelik taraflı davranışlarından kaynaklanıyor.Fark dersleri artık zorunlu olmaya başladı.Kocaeli veya yıldız teknik müfredatına baktığımızda atatürk uni elektrik-elektronik müh okuyan bir kişi bu üniversite müferdatlarından daha kapsamlı ve fazla bir eğitim alıyor.Transkrip örmekleri var paylaşabilirim.EMO’dan bütün imza yetkileri olan bir müh. olarak lütfen taraflı davranmamanızı ve elektrik-elektronik mühendisliğinin yorum hakkını vermenizi istiyorum.İyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/11/30, 19:47

   Kamuda iki mesleğin aynı kabul edilmemesini meslek kodlarının farklı oluşundan dolayı yazmışım muhtemelen. Bu aynı işi yapamadıkları anlamına gelmiyor tabii ki. İmza atma yetkilerinin olmadığı kısmı yanlış olmuş. Yazının içinde aksini belirtmeme rağmen yorumlar kısmında o şekilde yazmışım. Yanlış bir yorum olmuş, haklısınız. O yorumlarımı aynı yorumların altında düzelteceğim.

   Saydığınız derslerin toplam 200-250 kredi etmesi haricinde müfredatta bulunduğuna bir itirazım yok. Karşılaştırma yaptığınız okullardan mezun olmak için 150 kredi ders almak gerektiğini ama Atatürk El. Elk.’ten 143 krediyle mezun olunduğunu görüyorum.

   EMO’nun tutumunun yanlı olduğu tespitinize katılıyorum ve EMO’nun tutumunu desteklemiyorum. Yorumlarınızın da okuyan arkadaşların farkındalığını artıracağına inanıyorum, bundan dolayı teşekkür ediyorum.

   Cevapla
 19. Murat Yılmaz 2012/12/01, 18:15

  Ahmet Bey müfredat formalite konmuş, Ata Uni. ders programını inceleyin lütfen, zorunlu ihtisas seçmeli ve zorunlu meslek seçmeli dersler altında bütün yazdığım ders ve içerkleri içerikleri var, ayrıca isteyen danışman onayıyla dönem kredisi yetecek kadar birden fazla ihtisas veya melek seçmeli ders alabiliyor,programda ders saatlerinin çakışmaması bu yüzden.Ben 160 küsür krediyle mezun olmuştum,fazlasıyla yetiyor bu kredi,önyargılı olmadığınız için asıl ben tşkr ederim.

  Cevapla
 20. Faruk 2012/12/08, 22:04

  İşte günlerdir aradığım işin ehlinden realist yazı.İş işten geçtikten sonra gerçeği görmektense şimdiden öğrenmek çok daha iyi oldu.Kim bilir kaç kişinin kafasını rahatlattınız.Çok Teşekkürler…

  Cevapla
 21. Faruk 2012/12/08, 22:09

  HOCAM BEN ELEKTRONİK OKUYORUM AMA HİÇ MEMNUN DEĞİLİŞM VE GEÇ OLMADAN AYRILACAĞIM.BANA UYGUN OLMADIĞINI ANLADIM 1 ÖMÜR MUTSUZLUKTANSA 1 YIL KAYBETMEYİ TERCİH EDİYORUM.SİZE SORUM ŞU:MAAŞI NORMAL OKURKENDE ÇALIŞIRKENDE ÇOK KASMAYACAK Bİ MÜHENDİSLİK TAVSİYE EDEBİLİR MİSİNİZ.(TÜM MÜHENDİSLİKLERİ ARAŞTIRDIM FAKAT ŞARTLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK AMA ÇOOK MUTLU OLURUM).SAYGILAR…

  Cevapla
 22. Tevfik 2012/12/20, 14:57

  Ahmet bey ;

  öncelikle yazıyı çok yararlı bulduğumu belirtmek ister, çok çok teşekkür ederim..

  Belki biraz fazla cüretkar olacak ama rica etsem iki mesleğin (aynı düzeyde üni.lerden mezun) maaş karşılaştırmalarını yapar mısınız ?

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/15, 05:17

   Zor. Hangi şirkette, hangi pozisyonda, hangi tecrubede vs. vs. gibi parametreler lazım. Kaldı ki ben şirketlerin hepsinin ücret politikasını bilmiyorum. Aynı şirkette, aynı görevde, aynı tecrubede, tamamen aynı özelliklerde 2 mühendisin maaşını karşılaştır derseniz hangisi iyi pazarlık yapmışsa onunki yüksek olur derim.

   Cevapla
 23. Suat 2013/02/03, 01:56

  bence çok saçma elektrik egitimi alan bi mühendis elektronikten tamamen kopuyor ve buna hakim olması oldukça zor size sorum madem elektrik mühendisligi daha iyi neden elektronik alanında çalışıyosunuz. Aslında benim düşüncem elektrik bölümü önü kapalı bi bölüm ancak elektronikte hiçbi sınır yok ve elektronige gerçekten hakimseniz piyasada 5-6 bin liraya çalışmaya başlayan elektronik mühendisleri var.

  Cevapla
 24. yusuf 2013/02/08, 22:06

  istanbul üniversitesi elektrik elektronik bölümünün iş dünyasındaki bahsettiğiniz etiketi nasıl sizce yani dediğiniz gibi iş başvurularında dikkate alınacak iyi bir etiket midir

  Cevapla
 25. emre 2013/02/10, 22:44

  hocam çok önemli bir sorum olacak. elektrik mühendisliğinin belirli üniversitelerle sınırlı olması sebebiyle belirli üniversitelerin elektrik-elektronik bölümlerini okumam gerekecek. Ancak ihtisasımın elektriğe dönük olmasını sağlamak için tüm seçmeli derslerim elektrik alanında almam elektrik mühendisinin kazandığı yetkinliği bana verir mi? eğer vermezse EMO’dan görülecek eğitimler beni elektrik mühendisi yasal elektrik ile ilgili yasal ve teknik konularda işi yapmama izin verir mi? çok önemli hocam…

  Cevapla
 26. burak 2013/04/07, 13:53

  İyi günler hocam,Ben elektrik elektronık muh. okuyorum,1. Sınıfım tercih donemınde ailem inş. muhendıslıgını seçmem konusunda ısrarlıydı.Ama ben elektrk-elektrnık muh. okumayı çok istediğimden dolayı bu bölümü seçtim.Okudugum universitede marka degeri yüksek olan bir üniversite değil.Üniversite SMM için gerekli derslerden en az 3 ünü sagladıgı için mezun oldugunda bu sıfatıda alabılıyormsuzu.bu bir avantaj mı? Tercıh donemındede eem’ni araştırırken formlarda okuduklarımı çok dikkate almıyodum.Ama suan formları okuyorum potansıtel işsiz denılıyor.Sizin yazınızı okuduktan sonra ise boşuna mı okuyorum? Bosuna mı aıleme yuk oluyorum ? gelecekle ılgılı hayallerımın hepsı hayel olarak kalıcak dıye dusunyorum artık.Zaten 2. senemde bu muhendıslıgı cok ıstıyerek tercıh etmıstım.Ama oyle yorumlar varkı sankı bosuna okuyorum gıbı hıssedıyorum.Ve artık eem karsı ılgım azaldı okuduklarım yuzunden, pskolojımde bozuluyo.Çok kararsızım ne yapacagımı bılmıyorum.Keşke aılemın dedıgını yapıp inş. muh secse mıydim diyorum.Gerçekten marka degerı cok yuksek olmayan unıv için eemnin piyasadakı degeri bu kadar kotu mu? kotuyse zaten her gecen gun mezun sayısıda artıyor tamamen sıkıntı,devlet alımıda zormuş zaten,Bana bi çıkar yol gosterın lutfen.İnternette okduklarım sureklı meslekle ılgılı benı umutsuzluga surukluyor.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/04/08, 02:22

   Merhaba Burak,

   Başka bölümleri tercih etmek, yeniden sınava girmek gibi seçeneklerin hakkında bir yorum yapamam ama Elektronik okumaya devam edeceksen çok çalışman lazım. Sadece derslerine değil. Türlü türlü proje yapman lazım. İnşaat okusan ne olur bilmiyorum. Ailen de inşaat okumanı bir tanıdıkları okuduğu ve iyi maaş aldığı için önermiştir. 1-2 kişinin durumuna bakılarak meslek seçimi yapılmaz.

   Forumlarda filan okuduklarını da dikkate alma. Moralini bozarlar, durumunu değiştirmek için hiç bir şey önermezler. İşleri güçleri olumsuzluk yaymaktır. Başkalarının mutsuzluğu, umutsuzluğu ve sıkıntısı onlar için zevktir. Bunu dile getirmezler, kendilerine bunu ifade edemezler ama kendilerini başarısız hissettikleri için başkalarının da kendileri gibi olması onları rahatlatır. Dikkate alınacak insanlar değillerdir. Her bozuk saat gibi arada doğruyu da gösteriyor olabilirler ama çözüm önermeyen kimseyi dikkate almamanı öneririm.

   Cevapla
   • erdem şensöz 2013/04/17, 22:26

    merhaba ahmet bey ben üniversite olarak gazi üniversitesi mtok elektrik elektronik mühenisliğine gitmek istiyorum bölüm ve üniversite hakkında düşnceleriniz neler acaba lise son teknik mesleğim.

    Cevapla
 27. alp 2013/07/05, 17:20

  ya şimdi çok kararsızım itü elektirik seçebilecek durumdayım. Sizce seçmelimiyim. Çok yazı okudum kimi güzel demiş kimi moda geçmiş demiş. Çok kararsızım. Analitik kafam vardır ama çok ağır olursa sıkıladabilirim. İtü inşaata da puanım yetiyor. Ya da daha sözel bölümler var önümde. Yıldız elektronik haberleşme, endüstri , endüstriyel tasarım gibi bölümlere de puanım yetiyor. Onun dışında yıldız bilgisayar var. Yine bu saydığım bölümlerin özellerde %50 %100 burslu bölümleri var. Kendi bilginiz doğrultusunda bana biraz akıl verebilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 28. Ahmed 2013/07/06, 12:18

  Yazınızı okudum. Ben bu yıl ygs/lys ye girdim. İki sorum var:

  1. Puanım İstanbul Üniversitesi EE’ye yetiyor gibi bu üniversitenin eğitimi hakkında ne söyleyebilirsiniz?

  2. Üniversiteden mezun olunca bir şirketin bünyesinde çalışmak yerine kendim bir dükkan veya büro açarak yapabileceğim işler var mı varsa neler?

  Cevapla
 29. Muhammed 2013/07/08, 19:57

  Merhaba hocam umarım cevaplarsınız.Hocam ben kocaeli üniv. elektrik mühendisliği okursam YTÜ ve İTÜ kadar iş bulamayacağım anlamına mı gelir.Yazınızda özel şirketlerin tekniklere daha çok önem verdiğini belirtmişsiniz.(ben öyle anladım yanlış anladıysam özür dilerim.) Elek-Elektrnk. müh. de düşünüyordum ktü’de sizce ne yapmalıyım?(Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler…)

  Cevapla
 30. Muhammed 2013/07/08, 20:06

  hocam birde sormayı unuttum.Gazi Üniversitesi

  Yıldız Teknik Üniversitesi

  Ege Üniversitesi

  Çukurova Üniversitesi

  Karadeniz Teknik Üniversitesi
  bu üniversiteler elektirk elektronik mühendislerine 3 adet belge verip(eğitim görerek) imza yetkisi alabileceğini söylüyor. mühendisler odasında sizce böyle birşey mümkün müdür? detayları biliyorsanız aktarabilir misiniz? (tekrar teşekkürler)

  Cevapla
 31. hogir 2013/07/14, 13:45

  slm Ahmet bey elektrik elektronik bölümünde 3.sınıfta alan seçme varmış doğrumu doğruysa hangi alanlar var en iyi alan hangisidir bilgilendiriseniz cok iyi olur

  Cevapla
 32. furkan 2013/07/14, 14:36

  Merhabalar.Şuan tercih dönemindeyim ve kafam çok karmaşık.Tercihlerime elektrik elektronik mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği yazmayı düşünüyorum.Sizce hangisini yazmalıyım?İş bulma konusunda hangisi avantajlıdır.Biraz bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 33. Abdullah 2013/08/03, 13:14

  Mrb Ahmet bey,
  Teknik eğitim fakültesi mezunlarının mühendislik tamamlama programı hakkında ne düşünüyorsunuz.? Sizce adil bir program mı? Bu programı tamamlayanlar herhangi bir mühendislik bölümünü bitirenlerle aynı statüde mi olacaklar?
  Tşkrler..

  Cevapla
 34. koray 2013/08/06, 00:37

  merhaba. şu anda maol de 6. dönem okuyorum son 2 dönemim kaldı ve bu yıl staj yapıcam elektrik elektronik teknolojisi alanı sıva tessisat pano montaj plc komidator v.s görüyoruz ancak ben okulu bıtırınce 2 yıllık güzel bir üniversitede okuyup fazla kafa patlatmadan elektrik elektronik alanında çalışmak istiyorum illa mühendislikmi okumak lazım diğer işler hakkında bilgi veririmisniz mesela uçak elektrik elektronik teknisyenliği gibi bölümlerde varmış biraz daha detaylı bilgi veririmsiniz.

  Cevapla
 35. ferhat bora güç 2013/09/13, 22:57

  SELAM Mrb yorumlarınızı önerilerinizi hepsini okudum çok faydalı bilgiler var elinize dilimize sağlık… Bende bu yıl 2013 da DGS den elektrik-elektronik müh. kazandım ben iki yıllık MYO Elektrik bölümü mezunuyum AG, OG, YG çalışabilir belgemde var 5 yıldır TEİAŞ da çalışıyorum AG,OG,YG İmza yetkim varmıdır. bilgilendirirseniz sevinirim…

  Cevapla
 36. Karasız ÇAPÇI 2013/11/09, 22:19

  Merhaba Ahmet Bey.

  Ben Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okuyorum ayrıca Elektrik Mühendisliği ile Çift Anadal bu sene başladım. Bazı kişiler neden bu kadar yoruyorsun kendini sonuçta aynı işi yapıyorlar dedi . Acaba Çift Anadal okumanın (Elektrik Mühendisliğini) bir faydası olur mu?
  Teşekkürler

  Cevapla
 37. Pes Edemeyen 2014/03/02, 05:55

  Merhabalar Ahmet Bey.
  Son 7 senesi boş geçmiş biri olarak ne zaman gazı alsam tam calısmaya baslıcam artık desem nasıl oluyosa herzamankendimi arama motoruna ahmet alpat yazarken buluyorum. Bir nedenı yok gecmışte tıkılıp kalıyorum kımı zaman yapmak ıstedıklerım gelecek hayallerım ve bu gunum arasnda tıkılıp kalıyorum ve kaybetmekten korkarak gelecekten korkarak tahmın edemıycegınız kadr sacma sapan seylerı dert etmekle ve dota denen bı onlıne oyun ıle egomu tatmın etmekle gecıyor gunlerım.
  1. unıversıtem nıgde unıversıtesı ıdı elektrık elektronık muhendıslıgı. 2. senede bırakıp yenıden hazırlandm. Gazı almıstm olucaktı bu sefer ama her ne kadr baskasına ıtıraf edemesem de ( burda nıye durust davrandıgımı bıle bılmıyorum ya neyse ) her zaman kısısel zevklerım ve eglence arayısm baskın geldı ve yıne cok fazla bı yuksek puan alamadn 2011 de mustafa kemal unıye kayıt yaptrdm. yınelektrık elektronık muhendıslıgı denk geldı onca ınsaat muhendıslıgı ıcnden.Kucuklgumden berı her zaman Vizonteledeki Deli Emin olarak gorurdm kendımı ne bozulsa tamır ederdım veya onun deyımyle; açıp bakmak lazım hevesı vardı…Ama ne olduysa bılemıyorum ıste sız deyın zevk- eglence duskunlugu ben dıyım sosyal cevre askı , bırseyler hep engel oldu veya ben bıle bıle engel olmalarına ızın verdım … 7 sene oldu okul bıtelı ve ben yenı unıversıtemde de 3. senedır hala 1. sınıftayım.
  Başlarda hocalara *ok atardık. Ama son bır kac yıldır ne uyudugum uyku ne yedıgım yemek ne de bı baska sey…. Hıcbırsey keyıf vermez oldu… Internet sıtelerı ve bloglardan haytını degıstrme uzerıne okudukalrımdan sonra kısısel gelısım kıtapalrından bı 10 tanesını yazıcak kıvama geldım ama hala hıcbırsey yok…
  Bunların yanı sıra sureklı kendı donemımden arkdaslarım ıslernı kurduklarını gormek ezıyet verır oldu. kımseyı aramaz ( arayamaz ) gormez oldm aılemeden baska hıckımse ıle en ufak konusamam bıle yok. hani merhaba merhaba klişesi var ya o bıle yok…Eşkıya fılmındekı KEJE den farkım kalmadı.
  Ama bılmıyorum ıcımdekı umudu ne aldı gotrdu ? o deli emın nereye gıttı bılmıyorum ama nasıl desem yapamıyorum. Anlama konusunda sıkıntım yok ıngılzce desen sıkntı yok hersey tamam ama bırsey eksık…En kotusu kararsızlık derler ya benmkısı oyle. hani ayrılık klişeleri vardır ya “Gitsen gıdemezsın , kalsan kalamazsın” aynen o durmdayım .Bir yanım bırak dıyo ki bu yanım cok cılız bır ses gıbı ama Diğer cılız bır ses olmaz OLMAZ dıyo. Satrancı delı gıbı severım hastasıyımdr . Ve asla ne olursa olsn o şahı ındırtemem dıye oynadm her zaman asla Şah-Matı duymamak ıcın oynadım sureklı. Ama gercek hayt oyle degıl dıye ezıklenecek veya aglıcak sızlıcak degılım. yanlıs anlamanızı ıstemem. Süslü ve bol gaz ıceren baba cumlelere de ıhtıyacım yok ..Neden ya hepten bırakamıyorum onu dusunuyorum son 1 kac aydır. Ama yıne dondum doalstım aynı yerdeyım. google – ahmet alpat- ve sizin x ile konusmanız.
  Hele ki : “Siz en iyisi kendinizi “ben kendimi çok iyi geliştiririm, işimi de çok iyi yaparım ve güzel yerlere gelirim” diye kandırmayın. Bunu istisnasız herkes söyler ama yapan çok azdır. İstatistiklerin üstünde veya dışında değilsiniz. ” demişsiniz ya her okudugmda sol tarafıma bır agrı oturuyor. Ve size yemın ederım kı ; ılk asık oldugum zaman hıssettıgım agrı ve acı yanında hıc kalır kıyaslanamaz bıle …. dusunun o derce dokunuyor….Istatıstıklerın ustunde olmadıgım gercegı dogru bır tespıttır belkı. Ama o ıstatıstıklere hıcbır zaman gıremedım kı …
  Dur demek ıstıyorum , yetmelı bu akdr bosluk ve bosa gecen zaman yetmelı bıtmek bılmeyen kabuslarla gecen uykular… Her uykudan sonra benbeyaz bır yuzle uyanmak yetti…Gecmısın hesapları yettıı… gelecek korkuları yettiii… Sıradan arkadas Murat , Cihan Mehmet iken Mehmet Bey , Murat Bey , Cihan Bey olmalr yettii… Başkalarının Başarı oykulerını okumak kısısel gelısım kıtapları bloglar yettiii … Kendı başarısızlık hıkayem YETTII…Nedensızce paketlerce sıgara ıcmeler ogurmeler oksurmeler bulantılar yettıı.. Yerınde saymak o arpanın boyunu her nanometresıne kadr olcup gdememıs olmayı gormek yettı.Kendını asagılamalr kendıne hakaret etmeler Allah kahretsın kı yettı…
  Yaş 23 ve eem 1. sınıf ogrencısı…..
  Bılmıyorum ıste bırakamam , bırakamam… Pes edemem belkı benı anlamıyorsunuz belkı okuma zahmetıne bıle gırmedınız ama bu bır bakıma benım kendımle yuzlesmemdı.. Yetmelı artık . Sızden belkı ımkansızı ıstycem belkı komık gelıcek ama her zaman fılmlere ozendım … hanı ıcınde gızlı bır guc olduguna ınanınaln kısı avrdır ve bır ustaveya ustalar tarafından egıtılıp hazır hale getrırler ya .. Cok sacma veya cok komık belkıde okurken kıs kıs guleneler olucaktr ama bılmıyorum nedenı yok ıspatı yok ama var gercekten bıryerlerde o gızlı guc var ve cıkmayı beklıyor.. yardıma ıhtıyacım olamsa emın oln bu 7 senede zaten ortaya cıkarmıstım ama ben su devre nedır ne ıse yarar dıye sordugum zaman bana ders notunda yazıyor dıyen degılde aha ıste bu dıye elıme tutusturcak onu kullanmama hattayerı gelıcek bozmama yakmama ızn verıcek bır ortama bır egıtmene ıhtıyacım var. Bana teorı degıl uygulama yapmama olanak saglıcak yonde tavsyeler vereblcek benı yonlendırabılcek bırılerıne belkıde… Yaz tatıllerınde garsonluk yaprak edındıgım ısınduserse ara dıyen muhendıslere degıl gercek anlamda odev verıcek ve bunun neden olamdıgını nedn olamıycagnı veya nasıl olabılecegı konusnda sorular soracak bırıne ıhtıcaım var…Armut pis agzıma dus hesabı dıye dusnmeyn ben sadece bana soru sormayı sorgulamayı ogreteck bırne ıhtıyacım var …Rehber galıba dogru kelıme…Tabıkı onca ıs arasndan nasıl zaman bulup da cevap verıceksınız ?
  2015 yazı ıcın bana faydası olabılcegnı dusndgnz ( ucretsız ) calısabılcegım bır yer veya sızın bıldıgınız yanında eskı tabırle cıraklık yapabılcegım bırı veya bırılerıne tavsıye edebılırmısınız ?
  Usta-cekirge usulu (maddı beklentım olmadan ) ve delıelr gıbı ısın icınde olarak calısabılecegım kablo , devre ,makına ,…. arasnda mutlu bır pratık yapabılcegım bır yer …
  Her ne olursa olsun O şahı devıremem ne olur benı anlayın, hanı bu ugurda herseyımden feragat etmeyı goze aldım… ama lutfen lutfen ama lutfen artık benı , bu yazınızı tekrar okumaya sevketmeyın…Mukemmel olmayabılırım , zekı olmayabılırım , ustun zekalı hıc degılımdır belkıde , ama ne olur lutfen her okudugumda o sol yanımın agrımasından agırlık oturmasından kurtulamam ıcın bana mantıklı veya gercekcı farketmez bır yanıt vermenız dılegı ıle… Tesekkurler sımdıden okudu veya okumadı ısenız …
  Kendı başarı oykumu buradan yayınlamak hayalı ıle yazıma son verıyorum….

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2014/03/03, 10:16

   Merhaba,

   Hocam “senin problemin ne yapacağını bilmemek” gibi afilli laflar ederdim ama öyle değil. 3 senedir 1. sınıfta olduğuna göre ne yapman gerektiği çok net: 1. sınıf derslerini vermek. Okulu bitirmek demiyorum bak, 1. sınıf derslerini vermek diyorum. Verdiğin zaman kendine güvenin de gelir. Hayattaki tek amacın 1. sınıf derslerini vermek gibi düşün. Sihirli bir değnek yok. Senin şu an önündeki engel 1. sınıf dersleri. Başka bir şey değil. Birine çırak olsan çıraklık yapabileceğini düşünüyorsun. Muhtemelen okul değiştirirken de öyle düşündün.

   Seni 1. sınıf derslerini geç. Senin önündeki engel o. Sonra 2. sınıf derslerini ver. Ondan sonra tekrar konuşalım. Ayrıca 23 hiç bir şey değil. Hayatta önüne “kayıp yıllar” olarak tanımladığın yılları yarım saatte telafi edebilme fırsatları geçiyor.

   Cevapla
 38. Gokhan şimşek 2014/06/13, 04:56

  Merhaba abi ben odtü kkk elektrik elektronik yazmak istiyorum bunun etiketi var mı? lütfen yanıtlar mısın? benim için gerçekten çok önemli. Mezunlarından birkaçıyla iletişime geçtim avrupada çok iyi yerlerde olanlar varmış.

  Cevapla
 39. enes özer 2014/07/01, 14:17

  iyi günler abi benim yıldız elektrik mühendisilği tutuyor muhtemelen..birde yıldızda kontrol otomasyon muhendisliği var elektriğin altdalı olarak geçiyor sıralaması daha düşük ve bunlara ek gazi-ege elektrik-elekrtonik mühendislikleri oluyor..bugünkü şartlarda hangisi daha iyi olur..imkanlar olarak (iş bulma, maaş, çalışma şartları vs…) ..

  Cevapla
 40. Erdem 2014/07/05, 23:05

  Oncelikle Ahmet Bey yazınızı okudum ve beni bayagi aydınlatma. Tercih yapıcam ama kararsız sizce YTÜ Elektrik mi Ege ee mi benim için iyi olur.urap ve birçok sıralamada ege Müh yüzden önde teknik uni. Olsa bile sizce hangisini seçmeliyim. Kararsızim yardimci olur musunuz? Teşekkürler.

  Cevapla
 41. ertuğrul 2014/07/12, 20:34

  bu sene mezun oldum mf4 sıralamam 64 bin elektrik-elektronik düşünüyorum karadeniz teknik üniversitesine gitmemin ne gibi avantajları olur teknik bir üniversite oldugu için daha mı iyi olur ?

  Cevapla
 42. berk 2014/08/23, 20:49

  Kıbrıs Üniversitelerine bakış açınız nasıl acaba kıbrısta eem okuyorum öğrenim dilim ingilizce ingilizce seviyem gayet iyi durumda türkiye de çalışmayı düşünmüyorum yurtdışı çalışma durumu hakkında yazılarınızıda okumuştum yurtdışında üniversite ayrımı ne kadar etkili olur?

  Cevapla
 43. osman 2014/11/16, 17:38

  Merhaba Ahmet bey,
  Elektrik mühendisliği hakkında merak ettiklerimi engin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanarak öğrenmek istiyorum. Lütfen yazımı sonuna kadar okuyunuz, benim için çok önemli.

  öncelikle 21 yaşındayım liseye kadar derslerim hiç iyi olmadı haliyle ben de ilçedeki meslek lisesine kayıt oldum 9. sınıfı güç bela geçmeyi başardıktan sonra 10. sınıfta elektrik-elektronik bölümünü seçtim.

  elektrik elektronik bölümünü inanır mısınız bilmem ama çok sevdim. lisedeyken hemen bir elektrikçinin yanında çalışmaya başladım, derslerim düzeldi, hocalarla aram çok iyi oldu vs. kumanda devreleri çizmek(aklımdan istediğim gibi tasarlayarak), zayıf akım, pano devre tasarımı vs benim için bir hoby oluverdi, elektroniğe pek merak sarmadım hiç. ama elektriği hep sevdim.

  meslek lisesi bitti 2 yıllık kontrol ve otomasyon teknolojisi okudum dumlupınar üniversitesinde. Bu önlisans eğitiminin bana pek birşey kattığını söyleyemem. Halihazırda bir DGS seçeneğim vardı ama matematiğim kötü olduğundan 1 yıl bu sınava hazırlandım puanımın tuttuğu en iyi yer kocaeli endüstri mühendisliği oldu.
  Fakat hayatımı bu yönde değiştirmek istemediğimi anladığım için tercih zamanının son gününde tüm tercihleri sildim listemden.

  Elektrik mühendisliğinde kaldı aklım, ben bu yıl çok sağlam çalışarak itü, ytü, ya da olmadı kocaeli elektrik mühendisliği okumak istiyorum fakat bir takım endişelerim var ve sizin tecrübelerinizden faydalanarak bilgi almak istiyorum.

  öğrenmek istediklerime gelince;

  1) gerek meslek lisesinde , gerekse önlisans eğitiminde öğrendiğim bilgiler (devre takibi, devre tasarımı, teknik resim, zayıf akım, kumanda devreleri vs. iyi olduğum alanlar) bana avantaj sağlar mı okurken, ya da mezun olduktan sonra ?

  2) Şimdiye kadar bir çok elektrikçi dükkanında çalışıp duvar da kırdım, defalarca elektriğe çarpıldım, ilk günler çırak iken usta olabilecek tecrübeye kadar hep çalıştım. bu tecrübeler bana okul hayatında ya da mühendislik bittiğinde iş ararken bana fayda sağlar mı ?

  3) Ve benim için en mühim olan soru ise ben kötü bir ilkokul hayatı, meslek lisesi, önlisans eğitimi almış birisi olarak sadece dgs ye hazırlandığım için mat1 de iyiyim. benim için fizik ve mat2 sıkıntılı dersler. ama bunları sevmediğim için değil, bilmediğim için sıkıntılı diyorum. fizik dersini lise 1 de gördüm sadece önlisansta zaten hiç yoktu fizik. yani ben bu konularda yetersizim e haliyle bu üniversitelerde çok zorlanır mıyım, okuyabilir miyim endişesine kapılıyorum istemeden. sizin bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir bilmek isterim.

  Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.
  merakla bu yazıma cevap vermenizi bekliyor olacağım. saygılarımla…

  Cevapla
 44. Mehmet 2015/07/06, 12:09

  Yıldız Teknik ikinci öğretim elektrik mühendisliğine gitmeyi düşünüyorum sizce nasıl ? biraz bilgi alabilir miyim İTÜ değilde Yıldız teknikte okumanın dezavantajları nelerdir ? ileride iş bulma olasılığımı düşürür mü yıldız teknik ?

  Cevapla
 45. fırat 2017/01/10, 16:01

  Abi ben hacettepe elektrik elektronik muhendislsği 1.sınıftyım şizce burada okumam ilerde avantaj olurmu

  Cevapla
 46. Kaan 2018/09/25, 14:13

  Hocam sizce Kocaeli Üniversitesi uçak elektrik elektronik bölümü ne konumda? Ve sizce bir mühendislik dalına geçmelimiyim? tekrar sınava hazırlanarak

  Cevapla
 47. Han 2021/03/31, 16:51

  Ahmet hocamızın dediklerine inanmıyorum neden çünkü EEM Türkiyede iş bulma imkanında yüksek yüzdelere sahip ve başlangıç seviye maaşı kabul edilebilir durumda
  Bir başka şey de üniversitelerimizin nerdeyse hepsi eğitim ve öğretim acısından geri kalmış durumda bu yüzden özellikle çoğu insanın dilinde “Kendini geliştir” gecer iş verenler de bunun farkında olup sizin tecrübenize bakar projeler bireysel çalışmalar..
  bu yüzden gidiceğiniz hangi bölüm olursa olsun sevmeniz ve kendinizi geliştire bilicek dallar olması lazım

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>