Elektrik-Elektronik Mühendisi Olarak Hangi Alanda Çalışmalıyım?

Posted by & filed under Mühendislik.

Elektrik Elektronik Mühendisi

Aşağıda, yakın zamanda aldığım bir maili, noktasına virgülüne dokunmadan, gönderenin ismini ve okulunun adını çıkararak kendisinin izniyle yayınlıyorum.  Maili okuyan arkadaşların kendilerinden bir şeyler bulacaklarına eminim.

Bir çok öğrenci ve yeni mezun arkadaştan da sıkça benzer sorular alıyorum. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum ama cevaplarımın ne kadar tatmin edici olduğunu anlama fırsatım olmuyor. Yazıda muğlak bıraktığım yerleri veya daha da açmamı istediğiniz kısımları belirtirseniz dilim döndüğünce kendi bakış açımla düşünebildiğim kadarını anlatmaya çalışırım.

Merhaba Ahmet bey;
Ben bu sene …. Elek.-Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldum.(Elektrik opsiyonuyla) şu an iş aramaktayım. fakat kafam biraz karışık bi yandan ailem tarafından devlet’e girmem gerektiği aşağıdan aşağıdan işlenmekte. Başlarda özel sektörde çalışmak istediğimi düşünürken 3-4 aydır iş bulamadığım için ailemin telkinleri de bana baskı oluşturmaya başladı.  .…….’ te incelediğim ilanların çoğunda askerlik görevini tamamlamış olmak ibaresi bulunduğundan sanırım yaptığım çoğu başvuru incelenmeden çöpe atılıyor. bu dönemde biraz güven bunalımı yaşadığım da söylenebilir. bu yüzden kafam daha da karıştı. Şu anda ne istediğimi ben de tam olarak bilmiyorum. Biliyorum belki bu mesajı okurken banane bunlardan diye düşünebilirsiniz ya da soru çok saçma gelebilir size. ama çevremde pek fazla elk. mühendisi yok geçenlerde sizin internet sitenizdeki yazılarınızı okuduktan sonra size danışmak istedim. Hangi alanda çalışmak istediğimi sizce nasıl keşfedebilirim? bazen enerji otomasyonu işi beni cezbederken sonra yok ya şehir dışında ne işim var diyorum. bazen de elektronik işi yapan bi firmaya mı girsem diye düşünüyorum. sanırım işin zorlukları beni korkutuyor ve cesaretimi kırıyor. kendi içimde dalımı tam olarak belirleyemediğim için boş zamanlarımda da bi konu üzerinde çalışamıyorum. şu an kendimi boşlukta hissediyorum.

Kısacası hangi iş beni mutlu eder. bu soruyu kendi içimde bir türlü cevaplandıramadım. bu soruyu nasıl cevaplandırabilirim, öneri de bulunursanız çok sevinirim…

Teşekkkürler…
X Y

 

Elektrik, Elektronik Mühendisi Olarak Kamu Kurumlarında(Devlette) Çalışmayı Düşünmeli Miyim?

Kamu kurumlarında(devlet dairesinde) çalışmak -memur zihniyeti- vb. gibi tabirlerle çaktırmadan küçümsenir. Aslında kamu kurumları arasında bir mühendisin kendini oldukça fazla geliştirebileceği departmanlar, enstitüler vardır. Örneğin Enerji Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu vs. gibi kurumlar bir Elektrik Elektronik Mühendisi için öncelikli tercih edilebilir kamu kurumları olabilir. Uzman yardımcısı vs. gibi titrlerle işe başlanır ve bürokrat olma yolunda ilerlenir.

Her mühendis özel sektörde çalışmalı diye bir şartın olmadığını zaten biliyoruz. Bir çok özel kuruluştaki şart ve imkanları yukarıda bahsettiğimiz kamu kuruluşlarıyla karşılaştırdığımızda, özel sektördeki imkanların bu kuruluşlardaki imkanlarla kıyaslanamayacak kadar kıt olduğunu görebiliriz. Meseleye sadece alınacak ücret ekseninde bakmamak gerekir.

Bu kamu kuruluşlarında, bir çok özel kuruluşlardan daha fazla yurtdışı, iş paralelinde akademik kariyer yapma imkanı verilmektedir. Üstelik bu kamu kuruluşlarında çalışılan pozisyona göre özel sektöre geçiş çok daha kolay olabilmektedir.

Askerlik Yapmış Olmak Gerçekten Önemli Mi?

Evet, önemli. Bir şirket kolay kolay bir kaç yıl sonra askere gidebilecek birine yatırım yapmaz. İşe yeni başlayan bir mühendisten tam anlamıyla fayda sağlanması ortalama 2 yıl sürer. İş ilanlarında askerliğini yapmamışsa minimum 2 yıl tecil istemelerinin altında yatan sebep budur.

Bu süre içinde şirketin yaptığı her şey yatırımdır. Dolayısıyla yatırımının karşılığını almadan çekip gidecek bir mühendisi işe almak istememesi normaldir.Üstelik erkek personel askerlik sebebiyle ayrılıyorsa, firma üstüne bir de tazminat ödemek zorundadır. (Kadınlar için evlilikten sonraki 1 yıl içinde ayrılması durumunda da şirketin kadın personele tazminat ödeme zorunluluğu var) Bu yüzden aday askerliğini yapmamışsa en azından 2 yıl tecilli olmasını ister.

Mezun Olur Olmaz Askerlik Yapmalı Mıyım?

Nasıl olsa yapmak zorundasınız. Eğer askere gittiğinizde kaçırabileceğiniz güzel bir fırsat sunulmamışsa yapın kurtulun. Eğer kendi işinizi yapmayı planlıyorsanız da boşverin. (Bu cümlenin halkı askerlikten soğutma suçuna girmediğini varsayıyorum.)

Tecilim Dolduktan Sonra Askere Gitmesem Ne Olur? Yakalanıp Zorla Götürülür Müyüm?

Hayır. “Bakaya” kalmış kabul edilirsiniz. Polisin GBT sorgulamalarında vs. çıkmaz, yurtdışına çıkarken problem olmaz. Hakkınızda kamu davası açılır, gitmediğiniz süreye göre para cezası alırsınız.

Askere Gitmemek İçin 1 Tane Ders Bıraksam, Stajımı Yapmasam Nasıl Olur?

Saçmalamayın. Okul veya tecil bitince polis kapınıza mı dayanıyor? Yıllarca askere gitmeyen insanlar gece sokağa çıkmıyor, arka sokaklardan, tenhalardan mı yürüyorlar?

Lisansı Bitirir Bitirmez Yüksek Lisans Yapmalı Mıyım?

Bence hayır. Bir süre çalıştıktan sonra (ve bir kaç iş değiştirdikten sonra) ne alanda çalışmak istediğinizi aşağı yukarı anlamış olacaksınız. Bu anlama sürecinde çevrenizdeki insanların çalıştıkları farklı sektörleri de öğreneceksiniz. Herkesin işinden şikayet ettiği noktalar illa ki vardır ama kıyas yapabilmeniz açısından aşağı yukarı bir fikir edinirsiniz.

Çalışmak istediğiniz alanı anladığınızda o alanda biraz çalışın. Eksiklerinizi, ilerlemeniz gereken noktaları göreceksiniz. Yüksek lisans alanı seçiminiz o zaman daha faydalı hale gelecek. Lisans bitirir bitirmez iş hayatını tanımadan, ne alanda gelişmeniz gerektiğini bilmeden Yüksek Lisansa başlamak bence kendini kısıtlamakla eş. İş bulamama, öğrenciliğin bitmesi korkusu vs. mezun olduktan sonra direkt Yüksek Lisansa başlamayı etkileyen faktörler diye düşünüyorum.

Nerede Çalışmak İstediğimi, Ne Yapmak İstediğimi Bilmiyorum. Ne Yapmalıyım?

Yalnız değilsiniz. Bunun tersini hisseden ve ne yapmak istediğini bilen yeni mezun mühendis sayısı zaten çok az. Mezun olur olmaz bir yerlerde işe girip çalışanlar da zaten o işi yapmak istedikleri için değil, karşılarına ilk çıkan iş o olduğu için çalışıyorlar.

Türkiye’deki mühendislik bölümlerinde “mühendis yetiştirmek” yerine “mühendislik dersleri okutulduğu” için öğrencinin, yeni mezunun sektörü tanımaması, sektörde ne işler yapıldığını bilmemesi bu duruma yol açıyor.

Ne yapmak istediğinize dair hiç bir fikriniz yoksa yükselmekte olan konuları inceleyin. Bu konu üzerine çalışan firmaları araştırın. Gidip görüşün. Firma kurumsal bir firmaysa direkt görüşmek pek kolay değil ama KOBİ niteliğinde bir şirketse görüşmeniz nispeten daha rahat olacaktır.Firma yetkilisine (mümkünse patron, müdür vs.) bu alana ilgi duyduğunuzu, bu konularda bir şeyler okuyup yazdığınızı söyleyin.

İncelediğiniz konu ile ilgili bir yazı yazmak düşündüğünüzden çok daha zordur ve içinize sinen bir yazı çıkarmak konuyu biliyor olsanız bile en az 2-3 saatinizi alır. Yazıyı dolu hale getirmek için bayağı bir araştırma yapmanız gerekir. Hatta yayınlanmış makalelerinizin çıktısını alıp götürün.

Bunları yapıp da yükselen alanlardan biri üzerine çalışmaya başladığınızda işin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını farkedeceksiniz. Belki iş değiştirmek isteyeceksiniz.

Bu süreç çok doğal. Öğrenciliğinizde alanınızla ilgili sektörleri yakından takip etmemişseniz bu süreci biraz daha zor atlatıyorsunuz. Takip etmişseniz bile atlatmanız vakit alıyor.

Sonuç

Özet olarak herkes aynı süreci yaşıyor. Bu çok doğal. Okulda yaptıklarınız bu sürecin geçiş sertliğini değiştiriyor. 1-2 işte çalışmadan, farklı sektörlerde çalışan arkadaşlarınızla konuşmadan da tam olarak neyin ne olduğunun farkına varamıyorsunuz. Ne alanda çalışacağınızı bilmiyorsanız yani arzuladığınız bir alan yoksa en azından rasyonel yaklaşın. Yükselen alanları tercih edin.

Hangi alanda çalışırsanız çalışın, okuldayken hayal ettiğiniz o “mühendisliği” yapamayacaksınız. Bir yığın angarya, kendini tekrar eden monoton işler olacak. Fantastik hayallere kapılmamanızı öneririm. “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır” diye bir söz var. Bunu işe uyarlarsak, hayalimizdeki işe onu kurarak kavuşabiliriz diyebiliriz.

Umarım kafanızdaki soruları kısmen de olsa bir cevap verebilmişimdir. Yazıdan başkalarının da faydalanabileceğini düşünüyorsanız altındaki paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.
Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates requiredGörsel:onlinedegrees.org’dan.

25 Responses

 1. K. Fatih ÖZÇELİK 2012/11/27, 11:25

  Bende bir iki bir şey eklemek isterim.

  Bu sorunu yaşamanız çok normal, mezun olanların yüzde 95 i bunu yaşar.
  Kamuda çalışmayı kesinlikle küçümsemeyin Türkiye’nin çok büyük projeleri var, bu projelerde çalışan çok sağlam mühendisler var. Devlet elinde tutabilmek için 7-8 bin maaş veriyor. Kendini geliştirmeye açık çok devlet kadrosu var. Küçümsenen bu kamu kurumlarına girmeye çalıştığınızda aslında ne kadar da zor olduğunu göreceksiniz.

  7-8 bin maaş alıp, teklif üzerine özel sektöre geçmeyi düşünen kamu çalışanları var. Aldığı teklif 10 binden aşağı olur mu onu düşünün? Kendini geliştirmeye açık olana heryer fırsat dolu olur.

  Girişimcilik hayallerine çok kapılmayın, herşey hayalle başlar ama gerçekleştirdiğiniz bir projeniz veya sağlam olduğuna alanında uzman kişilerce inanılan projeleriniz yoksa çok hayal dünyasında gezmeye gerek yok. Kimse mezun olur olmaz zengin olmuyor. En kaliteli girişimciler 30 lu yaşlarda çıkmış.

  Bir işe girerseniz hiç korkmayın. Öğrenemeyeceğiniz hiçbir şey yok. Elektrik olmuş, elektronik olmuş, bilgisayar olmuş. Bunlar kardeş dallar, hepsinin mantığını bir iki ayda öğrenebilirsiniz. İşe girince kimse sizden çok bir şey beklemez yetiştirirler, çünkü kendileri de bu yollardan geçti. Bilmediğiniz söylemede cesur olduğunuz gibi öğrenmeye de cesaretli olun.

  Daha yazılacak çok şey var da yeter bu kadar 🙂

  Cevapla
 2. Coşkun Taşdemir 2012/11/27, 14:05

  Eline sağlık Ahmet, güzel bir yazı olmuş. Benim de sık sık aldığım sorulardandı bu, artık cevap olarak bu yazıya yönlendireceğim soranları 🙂

  Cevapla
 3. mehmet 2012/11/28, 00:49

  güzel bi konuya değişmişsiniz teşekkürler.benimde bu sene sonunda bi seçim yapmam gerekiyor.elektrik-elektronik okuyorum ve sene sonunda dallara ayrılacağız ve benim kafam çok karışık. bi çok insanla bu konuyu konuştum fakat konuştukça daha fazla kafam karıştı.bu konudada eminim bi tavsiyede bulunabilirsiniz.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/11/28, 02:07

   Merhaba Mehmet,

   2 dal arasında 3-5 ders farkediyor, neyi seçtiğin sadece imza yetkisi için önemli oluyor. Kimse alanın o değil de buymuş diye işe almamazlık etmez. Dal seçmeyi gözünüzde büyütmeyin. Elektrik seçtiğinizde imza yetkisi almak için fark dersleri almış oluyorsunuz bildiğim kadarıyla.

   Cevapla
 4. tolga 2012/12/06, 13:07

  merhabalar… ben anadolu meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümü veritabanı/programlama dalı son sınıf öğrencisiyim, C# biliyorum. yazılarınızı diğer sitelerdekilere göre doyurucu ve anlaşılır buldum. üniversitede, teknoloji fakültesi (mtok kontenjanından) elektrik-elektronik mühendisliği bölümü düşünüyorum eğer bu dediğim yerden mezun olursam hes tesislerinde (barajlarda) çalışma şansım nedir? burada çalışırsam imza yetkisi sorunu olur mu?

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/12/10, 14:59

   Merhaba,

   Barajlarda çalışma şansınız var tabii ki. Kamu kuruluşlarından DSİ’de çalışan mühendisler bu tarz işler yapıyor.

   Cevapla
 5. tolga 2012/12/12, 10:48

  Teşekkürler;
  bir de şunu sormak istiyorum. Teknoloji fakültesi mezunu elektrik-elektronik mühendisi ile mühendislik fakültesi mezunu elektrik-elektronik mühendisinin ne gibi farkları olacak?

  Cevapla
 6. yasin 2012/12/17, 18:47

  Merhaba..
  Ben 17 yaşındayım.Lise 2 de kaldım(tekrar)lise 3 te okuyorum..teknik elektrik elektronik bölümündeyim.Lise 4 ten sonra SDÜ elektrik bölümünde okumayı isyorum 2yıllık olanı düşünceleriniz nedir..

  Cevapla
 7. Emre 2013/02/19, 12:09

  Merhaba Ahmet abi,tüm yazlarını takip ediyorum,yeni bir paylaşımda bulunduğunda hemen okuyorum.(2.yabancı dil konusunuda devamını bekliyorum araya sıkıştırmış olayım).Bu yazıyı yaklaşık 2ay önce okumuştum ama şimdi yine okudum ve anladım ki benim gibi alan seçmemiş arkadaşlar arada sırada tekrar tekrar okumalı.
  Ben devlette çalışmayı kendini geliştirme adına pek mümkün değil zannediyordum ama tam tersiymiş.Ben devlete kadar elektrik elektronik mühendisi aldığını bulamadım yardımcı olabilir misiniz ? Fatih ÖZÇELİK abiye de teşekkür ederim.

  Cevapla
 8. Bora Camuzcuoğlu 2013/03/30, 14:59

  Ahmet Bey gene döktürmüşsünüz. Gerçektende okullarda bu konuda bir bilgilendirme yapılmıyor. Öğreticiler kendi ders tanımlarının dışına çıkmazken kluplerde proje ve organizasyonlar ile ilgilenirken bazen bu yönü kaçırabiliyorlar. Yine de bir adım olarak öğrenci klupleri ile temasa geçilip onları yönlendirerek öğrencilerin meslekteki imkanlarını aktarmak mümkün olabilir.
  Şimdi şöyle düşünelim. Bundan 10 sene sonra hayat elektronikçi oldum, mekatronikçi oldum vs diye bize farklı davranmayacak. Yani herkes benzer stresleri, ekonomik zorlukları, patron kazıklarını yiyecekler. Öyle ise ucundan bile olsa sevdiğin ilgi duyduğun işte azıcık ısrar etmekte fayda var. Seni ne heyecanlandırıyor, ne kendini önemli hissettiriyor, insanlara hizmet ettiğini ne yaparken hissediyorsun? Bunlar önemli bence. İş ilanı görmeyi ise beklemeyin. Ben demiryolu sektöründe çalışıyorum, aldığımız çalışanlara dair ilanların yarısından azı internete vs düşüyor. Yani iş imkanları oralarda bir yerlerde. Öyle ise önce ayağa kalkmak gerekiyor. Nerede çalışmak istediğimizi belirledikten sonra bu işle ilgili firmaları listeleyelim. Sonra bıkmadan usanmadan arayıp cv mizi göndermeyi deneyelim ben bu sektörde çalışmak istiyorum diye. Emin olun ben böyle yaptım ve görüştüğüm 8. firmadan iş teklifi aldım. Böylelikle başkalarından farkınızda olur, siz eleman değil üretmek isteyen bir mühendissinizdir. Tabi internet sitelerindeki başvurularıma vs de dönen ve hatta iş teklifinde bulunan da oldu ama beklemektense yürümek daha iyi değil mi?
  Yüksek Lisans konusunda ise Ahmet Bey sonuna kadar haklı. Okulda size verilen müfredatı kontrol edilemezsiniz. Ama yüksek lisans da alacağınız eğitimi siz seçersiniz. Öyle ise önce bu seçimin altını biraz deneyim ile doldurmak gerekir ki neye ihtiyacınız olduğunu bilesiniz.
  Askerlik konusunda ise diyebilirim ki demiryolu sektöründe çok önemli bir kriter. Projeler en az 2 sene sürdüğü için proje bitmeden askere gidecek bir çalışan tercih edilmeyecektir.
  Son olarak şunu eklemeliyim ki okulu bir an önce bitirin. İnsanlar size bu yıllar geri gelmez tadını bil vs diyebilirler. Ama gerçek tat bir ay boyunca yaptığınız ürettiğiniz değerlerin karşılığını para olarak aldığınızda ve bu parayı güzellikler yapmak için kullandığınız alınır. 🙂

  Cevapla
 9. mert apak 2013/04/02, 16:38

  Hocam yıldız teknik mezunu elektrik mühendisiym 2 sene orda burda çalıştıktan sonra bu ocak ayında ibb ye mühendis olarak atandım, aldığım ücret tazminatlar dahil 3.572 tl, Allah bereket versin. Bu ücretler belki üniversite öğrencisine göre az gelebilir ama dışarda çalışılınca durum anlaşılıyor. Özel sektörde çok şanşlı bir kesim dışında öyle büyük ücretler dönmüyor. Birde mühendis eş buldun mu, daha ne olsun. Hocam 65 yaşında emeklilik var tavsiyem bir an önce teredütü bırak kpss ye çalış, ilerde kadro falan kalmaz. Kamuda özelde çalıştığından daha rahat ve daha özgür bir ortamda çalışırsın.

  Cevapla
  • serhat 2013/07/23, 14:40

   iyi günler mert abi bende sakarya üniversitesi elektrik-elektroink müh 3. sınıf öğrencisiyim.bu sene kpss ye çalışıp mezun olur olmaz atanmak gibi bir düşüncem var.sen nasıl değerlendiriyorsun bunu.ayrıca sen kaç puanla girdin devlete girmek çok zor mu acaba?

   Cevapla
   • mert apak 2014/06/27, 13:35

    serhat kardeşim, fırsat elinde varken atan derim, kpss üzerinde bir oynama olursa yani merkezi sınav kaldırılıp, kurumlar kendi başına sınav yaparsa, memurluk kaf dağından arkasında bile kalmaz, torpilin kralı döner. hatta lise mezunu olarak atansanda olur, mezun olunca kurum içinde ünvan değişikliğiyle mühendis kadrosuna geçersin. 2014 temmuz maaşım 4 bin tl yi geçti, inanılmaz rahat şartlarda çalışıyoruz. özel sektörde debelen mene gerek yok. fırsat varken atanmaya bak. ben 2 küsür puanla atandım. keşke mezun olur olmaz atana bilseydim.

    Cevapla
 10. özlem 2013/12/07, 20:39

  gerçekten vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim .insanlar kamu kuruluşlarını herzaman çok küçümsüyor” sanki mezun olan herkese özel sektör kollarını açmış bekliyor gibi”bu yazılarınız devam ettiği sürece kendi yolumuzu daha rahat bulabileceğimizi düşünüyorum simdidem teşekkür ederim.

  Cevapla
 11. hakkı 2014/01/06, 05:13

  sizin yazılarınızı görmeden öncce bölümü(elek & elktronk) bırakmayı düşünen ben size minnettarım iyi ki geç olmadan okudum 🙂

  Cevapla
 12. Yasin TUNCEL 2014/09/24, 00:39

  Merhaba Ahmet Hocam.
  Yazılarınız için çok minnettarım. Sizin yazılarınızı okuyunca bende bişeyler oluyor. İştahlanıyorum, olmam gereken yola doğru yöneliyorum; hani bazen kayarsın ya o yoldan. Hatta bazı yazılarınızı 3-4 kez okuduğum oldu.
  Kendi tecrübelerinden konuya değinen büyüklerimiz için de teşekkürü borç bilirim.
  Sizi severek takip etmekteyim.
  Allah yolunuzu, yolumuzu daim eylesin.
  Sağlıcakla kalın…

  Not: Hocam “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır” sözünü aldım.

  Cevapla
 13. yusuf 2015/04/15, 07:04

  Elektronik mühendisi olmak için elektrik-elektronik mi yoksa sadece elektronik okumakmıdaha avantajlı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 14. adem 2017/08/05, 18:43

  keşke elektrik yerine elektrik elektronik veya elektronik okusaymışım, benim işim bilgisayar başında veya labaratuvarda kafa çalıştırmak cansız varlıklarla uğraşmak işe yarar bir şeyleri tasarlayıp üretip eserimle mutlu olmak. aylarca uğraşıp evirici ve dc kıyıcı yapıp çalıştırmıştım, akşama kadar kafa çalıştırıp akşamları evime gitmeyi şantiyelerde zengin olmaya tercih ederdim, sevdiğim bi iş bulamama hususunda o kadar canım sıkkın ki intihar denen lanet şey bile aklıma geliyor bazen üzüntüden. inşallah insanlar haklarında hayırlı tercihler yaparlar.

  Cevapla
 15. SAHRUH DELIYUREK 2019/11/08, 00:27

  SELAM ALEYKUM

  NASIN IYIMISIN KESKE BENDE ZAMANINDA ELEKTIRIK MUENDISI OLSAYDIM HIC DEGILSE ENAZINDAN ISTEDGIM ELEKITIRIKLI ESYA YAPARDIM MISAL KENDIM IMALATIM VIZONTELE

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>