Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencilerine 15 tavsiye

Posted by & filed under Üniversite.

Elektrik Mühendisliği Öğrencileri Tavsiye

Elektrik Mühendisi ve Elektronik Mühendisi adayı arkadaşlardan sık sık “kendimi nasıl geliştirebilirim?”, “Elektrik Mühendisi olarak hangi yazılımları bilmemiz gerekir”, “hangi uzmanlık alanını seçmeliyim?”, ‘Elektrik Mühendisliği yurtdışı fırsatları nelerdir?‘, ‘Elektrik ve Elektronik Mühendisi ne iş yapar?‘ gibi sorular geliyor. Bu soruları cevaplamaya ve naçizane tavsiyelerde bulunmaya çalışayım.

 1. İngilizcenizi geliştirin. Akıcı konuşur hale gelmedikçe yeterince geliştirmiş sayılmazsınız. KPDS’den 95 almanıza rağmen konuşamıyorsanız yine geliştirmiş sayılmazsınız. İngilizce konuşmanızı akıcılaştıracak 11 tavsiye‘ yi okuyarak başlayabilirsiniz.
 2. C öğrenin. C’yi kendi kendine öğrenmiş biri olarak bununla ilgili yakın zamanda bir yazı yazacağım. Burayı beğenerek yazdığımdan haberdar olabilirsiniz.
 3. Transistörleri ve devrelerde nasıl kullanıldığını iyi öğrenin. The Art of Electronics‘in 2. bölümü bunun için harika bir kaynak.
 4. The Art of Electronics’i tabiri caizse yalayıp yutun. Bu kitabın bir de “öğrenci kitabı” var. Ana kitaptaki problemlerin çözümleri ve bazı derslerin açıklamaları var.
 5. Mümkünse ticari değeri olabilecek bir proje fikriniz olsun. Bu fikri sektörü takip ederek bulabilirsiniz. Bunun için sektör portallarını takip edin, seminerlerini, fuarlarını kaçırmayın. Neredeyse her Stanford öğrencisi, mezun olur olmaz bir şirket kuruyor. Bunu üniversite yıllarında üzerinde çalıştıkları projeyi ticarileştirerek gerçekleştiriyorlar.
 6.  Öğrenciliğinizin dezavantaj olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine büyük bir avantaj; istediğiniz şirkete, yöneticiye, mühendise, teknik veya ticari farketmez, her soruyu sorup cevap alabilirsiniz.
 7. Beyin fırtınası yapmayı öğrenin. Mind mapping yazılımlarını kullanın.
 8. Soft Skills denen sosyal becerilerinizi geliştirin. İkna, pazarlık yeteneklerinizi geliştirmeye çalışın.Bununla ilgili yakın zamanda bir yazı yazacağım.
 9. Bir projeye başlamadan önce kağıt üstünde mutlaka gerçekleştirin. Sonra küçük parçalara bölün. Her parçayı ayrı ayrı gerçekleştirin. Hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. Sabredin. Bunun sıkıntısını çok çektim. Siz çekmeyin.
 10. Ticari bir ürün üretecekseniz önce mutlaka prototipini ortaya çıkarın. Bu teknik problemlerden önce kavramsal problemleri çözmenize yarar. Merdivene tırmanmak için çılgınlar gibi çabalayıp sonuna geldiğinizde, merdivenin yanlış duvara dayanmış olduğunu farketmek kadar acı verici ve pes ettirici bir durum daha yoktur. Bu durumdan çok çektim. Siz çekmeyin.
 11. Prototiplemeye Arduino ile başlayabilirsiniz. Arduino’yu ilk defa burada duyuyorsanız bu iyi bir şey çünkü mezun olduğunuzda çalışacağınız şirkette de duyabilirdiniz. Zaten yakın bir zamanda her yerde duyacaksınız. En azından ne işe yaradığını, çeşitlerini, shieldlarını mutlaka öğrenin.
 12. Mutlaka blog tutun. Her öğrendiğinizi yazın. Konusunun, tasarımının ne olduğu önemli değil. Sadece yazın. En iyi öğrenme şekli öğretmektir. Yazmanın sandığınız kadar kolay olmadığını , bir konuda yazarken bilgi eksikliklerinizi farkedeceksiniz. 3-4 paragraf yazabilmek için 3-4 saat harcamanız bile gerekecek.
 13. Mutlaka ama mutlaka Elektrik Mühendisleri’nin, Elektronik Mühendisleri’nin bloglarını takip edin. Sadece Türklerinkini değil tabii ki.
 14. Mesleğinize paralel bir hobi edinin. Örneğin Processing programlama dili bu seçenek olabilir. Processing, sanatçıların video, ses, grafik editlemek, oluşturmak için kullandığı, öğrenilmesi çok kolay bir programlama dilidir.
 15. Mutlaka RSS Reader kullanın. RSS, takip etmek istediğiniz siteleri teker teker gezmek zorunda kalmadan, o sitelerdeki son güncellemeleri size getiren bir formattır. RSSi olan her sitenin bir adresi vardır. Mesela benimki http://blog.ahmetalpat.com/tr/feed/ dir. Google hesabınız varsa http://google.com/reader a girip takip etmek istediğiniz siteleri ekleyebilirsiniz. Google Reader’da başkalarının readerlarında paylaştıklarını takip etme özelliği de var. Benimkileri buradan takip edebilirsiniz.
Bir sonraki yazımda ilk paragrafta yazan sorulara cevap vermeye çalışacağım.
Not: bunun gibi yazılar yazmak için zaman ayırıyorum(yazdığım tecrubeleri edindiğim süreyi hesaba bile katmıyorum). Yazıyı “Like” ve “+1” a basarak beğenmeniz yayılmasını sağlıyor ve bunun gibi yazılar yazmam için motivasyon oluyor. Beğendiyseniz paylaşmanızı rica ediyorum.
Not 2: Blogun Facebook sayfasını beğenmeyi unutmayın.

* indicates requiredTags: , , , , , ,

68 Responses

 1. Western 2011/12/09, 09:32

  Çok güzel yazı. Bir çok arkadaşım vardı; bu bölümde mezun olanların ne yaptığını bilmeden okuyorlardı. Ben de EEM mezunuyum. Ben şunu söylerim: EEM’de bir çok ana bilim dalı var. İlk sınıftan itibaren bu dallardan birisini seçmek ve ona yoğunlaşmak gerekli. Yoksa hepsini öğrenmeye kalkmak aptallık. Sonra bu dal ile ilgili piyasada ne kadar İngilizce, Türkçe kaynak varsa bitirmek ve o alan derslerini hocalarından daha iyi bilmek gerekli başarılı olabilmek için.

  Cevapla
 2. Onur 2012/03/28, 14:32

  Merhaba ya ben elektrik elektronik veyahut bilgisayar mühendisliği istiyorum.Bir elektronik mühendisi yazılım alanında da kendini doyurabilir mi(bilgisayar mühendisliğindeki kadar olmasa da) yani donanımın yanında yazılımda da kendini geliştirmesi mümkün mü? Ya da tam tersi? Bilgisayar mühendisinin donanım alanındaki yetkinliği ne kadar fazla olabilir? Yardımlarınız için teşekkürler.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/03/28, 22:53

   Merhaba Onur,

   Elektronik Mühendisi kendini yazılım alanında geliştirdikten sonra programcı olabilir. Ziraat Mühendisi ve Fen Edebiyat Fakültesi mezunu yazılımcılar da tanıyorum. Bilgisayar Mühendisi’nin donanım tasarımı alanında çalışması tersine nazaran daha zor. Donanım tasarımcısının belirli bir disiplin içinde belirli bir eğitimden geçmesi gerekiyor. Donanım tasarımı için altyapı çok daha önemli. Yazılım için analitik düşünebilmek ve algoritma kurabilmek temel olarak yeterli.

   Cevapla
   • OMR 2013/09/24, 16:57

    Merhaba ben EMM hazırlık ögrencisiyim yazılarınızı okudum ve begendim.Şimdi benim ilk olarak neleri öğrenmem gerek ve bu ögreniceklerimi nereden ve nasıl ögrenebiliirm yanıtlarsanız sevinirim

    Cevapla
   • BERAT CAN KÜLTE 2015/12/05, 10:55

    MERHABA AHMET ALPAT BENDE İNŞAAT MÜHENDİSİ VEYA ELEKTRİK MÜHENDİSİ OLMAK İSTİYORUM NASIL OLABİLİRİM İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…

    Cevapla
   • bengceng 2020/07/10, 21:19

    elektrık elektronik mühendissleri olarak bi bitmedi bilgisayar mühendislerini gömmeniz. kurumsal firmalar tercih etmiyor öyle alaylıları. ama siz aşağılamaya devam edin tebrikler

    Cevapla
 3. Onur 2012/03/29, 09:32

  ANladım ama şimdi bu ama alan dışı bir eğilim olmuyor mu? Çünkü neticede bir elektronik mühendisinin yazılımla yoğun bir şekilde uğraşıyor olması demek kendi alanını biraz ihmal etmesi demek değil mi? Çünkü araştırdığım kadarıyla elektrik mühendisliği donanım alanında kafanı neredeyse yiyebileceğin bir alan.Bilgisayar mühendisliğini yurtdışı bazlı incelediğimizde ise elektrik mühendisi+yazılım mühendisi kombinasyonu olarak geçiyor.Bakınız:
  en.wikipedia.org/wiki/Computer_engineering

  Ama sanırsam Türkiye’de sektör yazılım ağırlıloı üretim yaptığı için böyle yerleşmiş kafalarda.Yanlışsam düzeltin lütfen.Sevgiler…

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/03/31, 00:00

   Alan dışına çıkmanın bir sakıncası yok. Sonuçta herkes eğitimini aldığı alanda çalışmıyor. Bir alanda ne kadar uzmanlaşırsan, diğer alanda çok fazla uzmanlaşamıyorsun. Literatürde 10.000 saat kuralı diye bir şey var. Herhangi bir konu üzerinde 10.000 saat harcamadan o işin uzmanı olamıyorsun. Harcayınca da başka konulara vaktin olmuyor. Kendini eğitimini aldığın alanda çalışmak zorunda da hissetme.

   Cevapla
   • Serhat 2014/03/01, 13:01

    Sa Ahmet abi gelecekte rahat edebileceğim bir meslek arıyorum kafamda 2 meslek var 1.Yazılım Mühendisliği 2.Elektrik-Elekronik Mühendisliği,yazılım mühendisliğine daha çok merak duyuyorum acaba gelecekteki yeri nedir lise 3teyim. Cevap için şimdiden sağol abi 🙂

    Cevapla
 4. oğuzhan 2012/03/30, 23:08

  bende eem okuyan bir öğrenciyim 1. sınıfım daha. elektronik olarak şekillendirdim kafamda seçeceğim bölümü. bilginiz ve tavsiyeleriniz varsa elektronikle ilgili yazarsanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/03/30, 23:57

   Oğuzhan, burada elimden geldiğince tavsiye ve fikirlerimi paylaşmaya çalışıyorum. Takip etmeye devam edersen bu konularla ilgili hazırladığım yazıları okuyabilirsin. Yazılarımı paylaşmayı ihmal etme 🙂

   Cevapla
 5. emre 2012/05/19, 20:02

  c değilde PLC öğrensek nasıl olur. PLC nin geleceği hakkında ne söyleyebilirsiniz ?

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/05/19, 22:29

   Merhaba Emre,

   PLC’nin kullanım alanının giderek kısıtlandığını ve az bir ömrü kaldığını düşünüyorum. Kablosuz iletişim teknolojilerinin geliştiği ve M2M(Machine to Machine) olgusunun ön plana çıktığı bu dönemde daha ucuz, I/Oları genişletilebilir ve yüzlerce I/Osu olan sistemlerin ön plana çıkacağını düşünüyorum. http://armprogramlama.com/raspberry-pi-nedir linkindeki RaspberryPi ve bunun türevi cihazların piyasayı yakın zamanda domine edeceğini düşünüyorum.

   Cevapla
 6. emre 2012/05/20, 22:43

  ben de karar vermeye çalışıyorum ne yapsam diye 1. sınıfı bitirdm daha bir şey bilmiyorum mühendislik açısından. kariyer.net e iş ilanlarına baktım çoğunda aranan şart PLC bilmek. Doğrusu c yi de sevemedim ona alternatif bişeyler arıyorum ne tavsiye edersiniz ? (cümleler devrik olmuş kusura bakmayın 😀 )

  Cevapla
  • emre 2012/05/20, 23:04

   şurda yazada az kaldı hemen bir şeylerle uğraşmak istiyorum acelem ondan. koca yaz iyi değerlendirmek lazım 🙂

   Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/07/29, 20:28

   elektrikmedya.com, coskuntasdemir.net, alpercoplugil.com, elektrikport.com gibi blog ve siteleri takip edebilirsin Mete. RSS okuyucuna bunların feedlerini ekle. Yeni eklenen yazılar otomatik düşsün sana. Google Reader veya Masaüstü bir RSS Reader (FeedDemon kullanıyorum ben) kullanabilirsin.

   Cevapla
 7. chen 2012/07/31, 02:13

  merhabalr ben sdü teknoloji fakültesinde eem okuyorum iş alanında öğrenmemiz gerekn en önemli programlar neler acaba :)paylaşmlarınız için teşekkürler:)

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/07/31, 05:04

   Merhaba,

   Ne alanda çalışmak istediğini bilmiyorum ama temel olarak MATLAB, Simulink, şematik çizim programları(Eagle, Altium Designer vs.), C öğrenmek temel mühendislik yetenekleri açısından yeterli olur.

   Cevapla
 8. murat 2012/08/02, 11:22

  merhaba ahmet abi ben bu sene ünüversite sınavına girdim tatmin edici bi puan aldım ama elektrik mühendisliğimi yoksa elektrik elektronik mühendisliğini mi seçeceğime karar veremedim arasındaki farklar nelerdir ve hangisini seçsem benim için daha yararlı olur şimdiden teşekür ederim

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/08/02, 19:56

   Murat bu yazı zaten sorduğun soruya cevap olarak yazıldı. Hatta yazının başlığı bile sorduğun sorunun aynısı. Bu yazıda geçmeyen bir şey sorarsan severek cevaplarım.

   Cevapla
 9. Caner 2012/09/07, 02:25

  Abi iyi yazıyorsun ve önemli konular bunlar her üniversite öğrencisinin tatmin edici bir cevap aradığı ve bulamadığı konular. Çok teşekkürler yazılar için

  Cevapla
 10. mehmet 2012/09/08, 17:04

  meraba.bende eem öğrencisiyim.C dışında ikinci bir yazılım dili öğrenmek istiyorum konuştuğum mühendisler genelde matlab ve pyton öğren diyor benim hedefim savunma sanayinde aselsan gibi firmalarda çalışmak sizce hangisini seçmeliyim.yardım ederserseniz sevinirim.

  Cevapla
   • yusuf 2012/10/21, 00:34

    hocam öncelikle bu yazılarınızla bizleri aydınlattğınız için teşekkür ederiz.Sizin gibi büyüklerimiz üst sınıflar yok bizim üniversitede ve böyle bir siteyi uzun bir süredir ihtiyacımız vardı fakat yeni farkına vardık zararın neresinden dönsek kardır prensibi ile(bu arada şu an EEM 3.sınıftayım) sizin gibi insanlkarın olması ne kadar güzel ellerinize sağlık 🙂

    Cevapla
   • tuba 2013/12/16, 19:30

    ahmet bey engineer oritentation dersimde mühendisligi tanıtcaz yani mühendis ögrencisinin alanlarını ne önerirsiniz?

    Cevapla
 11. kankator 2012/10/13, 01:27

  Merhabalar öncelikle blogunuzun mükemmele yakın olduğunu belirtmeliyim. Ben elektrik mühendisliği ytü 3. sınıf öğrencisiyim. kendimce acı gerçeklerim var okulda 2 yıl geçirdim ve bu 3. yılım ama hâlâ birşey öğrenemediğimi düşünüyorum.kendimi geliştirmek için ingilizce öğrendim (iyi seviyede), auto cad öğrendim hatta yakında almancayada başlayacağım ama mesleki olarak sıfırım. okulun uygulama konusunda 0 olduğunu söylemeliyim. tek umudum bu yaz yapacağım 2 staj orda tabiri caizse dananın kuyruğu kopacak. ya biliyorum uygulamıyorum ya da bilmiyorum. umaraım bilip uygulamıyorumdur. sizin bu konu hakkında tavsiyeleriniz nelerdir ?
  şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/10/21, 01:51

   Merhaba, okulunun uygulamada sıfır olduğu çok gerçekçi bir yaklaşım değil. Stajını farklı şirketlerde yapmaya çalış. Pratikte kendini geliştirmen kolaydır, yeter ki okurken bir yerde çalış. İngilizce’nin gerçekten iyiyse (akıcılık anlamında) büyük avantaj ama iyi olduğunu zannediyor olman büyük bir hata. Kamerayı aç. Kayıtı başlat. Herhangi bir site aç. Gördüğün ilk kelimeyle ilgili konuşmaya başla. Sonra bu kaydı dinle. Gerçekten düşündüğün kadar iyi olup olmadığını anlarsın.

   İyi çalışmalar dilerim.

   Cevapla
 12. Ahmet Alpat 2012/10/21, 01:47

  Merhaba Cem,

  Blog yazma kararın için tebrik ederim. Düzenli yazmanı tavsiye ederim. Takip ettiğim İngilizce kaynakları twitterdan paylaşıyorum. Şimdi listesini yapmak biraz zor olabilir. Yine de aklımda bulunsun. İyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/11/06, 20:24

   Bu sorulara cevaben yazılmış bir yığın yazı var bu blogda Hakan. Bir kaç sayfa geriye giderek, etiketleri ve kategorileri tıklayarak benzer yazılara ulaşabilirsin.

   Cevapla
 13. timur 2012/11/20, 22:03

  yazınız için teşekkürler ben hazırlık eem okuyorum bilgisayarım yok almayı düşünüyorum özellikler ne seviyede olursa işimi görür bunu öğrenmek istemiştim şimdiden teşekkürler iyi günler…

  Cevapla
 14. toprak 2013/01/27, 20:12

  elinize sağlık güzel bir yazı olmuş kendi kendine c öğrenme yazınızı merakla bekiyorum

  Cevapla
 15. ramazan 2013/02/06, 21:02

  Öncelikle çok teşekkür ediyorum ben 11. sınıf bir öğrenciyim ve elektrik ve elektronik müh. olmak istiyorum.Tam olarak saglam bilgilere sahip degilim burada çogu seyi ögrendim.şuan tek sorun aslında sorun saymak istemedigim üniversite kazanmak onuda başardıktan sonra kendimi geliştirmem gerektigini anlatgınız için teşekkürler:)

  Cevapla
 16. Ömer 2013/03/22, 11:27

  Bence “mesleki ingilizce”‘ye de dikkat çekilmeli. Benim en büyük tavsiyem ders kitaplarını mümkün olduğunca çevirilerinden değil de orjnal ingilizce basımlarından takip edin. Örneğin Oppenheim’in Signals and Systems kitabının çevirisini almak yerine kütüphaneden orjinalini ödünç alıp oradan çalışın. Bu hem ingilizce okuma yeteneğinizi hem de mesleki ingilizcenizi geliştirecektir.

  Cevapla
 17. Sefa 2013/07/03, 21:44

  Selam

  EEE 2.sınıf öğrencisiyim. Mezun olduğumda otomotiv sektöründe çalışmayı düşünüyorum. Hatta çalışmak istediğim bir fabrika var bile. Neyse.. Otomobil üreten bir fabrikanın Arge sinde çalışmak için bilmem gereken programlama dilleri varmı? Veya tasarım 3D etc.. ? Mezun olmadan birşeyler öğrenip,başvurduğumda sen tecrübesizsin demesinler diye şimdiden çalışmalara başlamam lazım. 🙂 Teşekkürler.

  Cevapla
 18. Büşra 2013/07/07, 17:51

  merhaba ben bu sene lys ye girdim ve tercih yaparken elektrik elektronik müh seçmek istiyorum ama sıralamam düzce kütahya gibi üniversitelerden birine uygun düşüyor . okulun adının önemi var mı sizce secmeli myim elektrik elektroniği ?

  Cevapla
 19. Emre 2013/09/02, 00:17

  Merhaba ben bu sene elektrik elektronik mühendisliğinde 1.sınıfı bitirdim mekatronik müh. yada bilgisayar müh. ile çift anadal yapmayı düşünüyorum . İlerde hangisi benim için daha faydalı olur . Savunma sanayine yönelmek istiyorum . Teşekkürler

  Cevapla
 20. turan 2013/09/11, 08:12

  merhaba ben bu yıl gazi üniversitesi eemyi kazandım. Henüz okul başlamadığından pek bi fikrim yok bu programlama dilleri hakkında. Bende internetten neler öğrenebilirim diye bakarken sizin sitenizi buldum bana gerçekten çok faydalı olacağınızı düşünüyorum.Ben kendimi olabilidiğince geliştirmek istiyorum.Birinci sınıfta neler yapabilirim diğerlerinden farklı olarak neleri öğrenebilirim derste gösterdiklerinden farklı olarak. yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 21. tuba 2013/12/16, 19:28

  engineer orientationla ilgili proje ödevim var ve elektrik elektronik ögrencisini alanlarını tanıtacaz oriente edicez fikri olan var mı?

  Cevapla
 22. mahir 2013/12/18, 13:11

  Öncelikle selamlar benim bir sorum vardı. Söze şöyle başlayım. Ben elektrik öğretmeniyim. Bel rahatsızlığım olduğu için pano tamiri ya da fabrika gibi bir yerlerde çalışamıyorum. Bu günlerde bir kursa gitmei düşünüyorum. Ankara bilişim eğitim merkezi diye bir kurs yeri var. Elektrik plus ile ilgili bir kurs veriyor. Burada elektrik proje çizimleriyle ilgili Autocad,Autocad eieltrik,Dialux,Office ve matlab öğretiyorlar. Sertifika mikrosoft onaylı. Ama şuda varki okulda programlama alanıylada başarılıydım okulda c programlama gördüm. İngilizcem iyi değil. Yani bir arkadaş c dili iyi öğrenirsen bizim işyerinde birisi sadece c biliyor iyide bir maaş alıtor diyor 4000 tl felan. Kimi arkadaşlarda autocad öğren diyor. Aceba hangi iş olanakları daha çok. Gelecektede hangi iş kolu daha parlak. Bana yardımcı olabilirmisiniz. Bir yerden başlayınca ordan devam etmek istiyorum. Yada her ikisinide yapabilirmiyim. C++ ile ilgili bir sertifika alsam elektrik öğretmenliği diplamamın dezevantajı olurmu.

  Cevapla
 23. gülçin 2014/01/28, 18:41

  merhaba yazınız cok bılgılendırıcı gercekten bu paylasımınızdan dolayı tesekkur ederım ben elektrık elektrnk muh ıkıncı sınıf ogrencısıyım ve staj konusunda kafam cok karısık stajın bızler ıcın onemını ve hangı alanda yapmam gerektıgı konusunda yardımcı olursanız cok sevınrm

  Cevapla
 24. MURAT 2014/02/03, 13:40

  Sayın hocam yazınızı okudum ve düşünce yapımızın çok benzer olduğunu gördüm. Ben bir ilkokul müdürüyüm. Meslekte 16. yılımı çalışıyorum, elektrik ve elektronik alanına çok meraklıyım,daha önce hiçbir şekilde bu konu ile ilgili bir eğitim almadım ancak teknik lise kitaplarının elektrik tesisatları ile ilgili kitaplarını okudum ve ufak uygulamalar yaptım. Geçen yıl bu işin ufakta olsa bir eğitimini alayım dedim ve YGS ile Edremit Meslek Yüksek Okulu Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü İkinci öğretimine kayıt oldum. Birinci dönemi kazasız belasız geçtim ama memur olduğum için haliyle bazı derslere giremiyorum. Bu açığımı telafi etmek için yeni başlayanlara ve daha önceden bilgisi olmayanlara yönelik olarak basılan kitaplar veya e öğrenme portalları var mı? Özellikle videolardan daha iyi öğreniyorum. İnternette birçok siteyi dolaşıyorum ancak sizin gibi uzman birinden tavsiye almak daha yararlı olur düşüncesindeyim. Amacım evde kullanılan tüm cihazlerın bakımı ve onarımını yapabilmek ve özellikle Led lambalar ile ilgili derinlemesine bilgi edinmek. İnternette gezdiğim sitelerde bilgiler var ama sonuçta temeli olan insanlara sesleniyorlar. Benim amacım önce iyi bir temel ve üzerine inşa etmek. Ama kendi kendime bu işi yapmakta çok zorlanıyorum. Keşke bir ustanın yanında yetişsem diyorum ancak 42 yaşında olduğum için bir yere çırak olarak da girip çalışamıyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Özellikle kendi kendine öğrenme konusunda ve temel konularda kaynak veya site tavsiyesi yaparsanır sevinirim. Teşekkürler

  Cevapla
 25. izzettin 2014/02/22, 23:12

  merhabalar ahmet bey,ben meslek lisesinde elektrik-elektronik bölümü okudum şu an elektrik ve enerji bölümü ön lisans son sınıftayım ve dgs ile mühendisliğe geçmek gibi bir planım var.dgs kursuna gidiyorum fakat matematiğim yeterli seviyede değil.ortalamam 4.00 üzerinden 3.60 ama diğim gibi matematik pek iyi değil.özel üniversite dahi olsa mühendislik okumayı düşünüyorum.bölümümü seviyorum ama kaygılarım var,okulu kaç yılda bitiririm,verdiğim emeğin karşılığını alabilirmiyim gibi kaygılar.deneyimlerinizden faydalanmak isterim,neler önerirsiniz?teşekkürler.

  Cevapla
 26. Sena 2014/07/22, 23:27

  Merhaba Ahmet Bey,
  Ben Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Elektrik-Elektrik Mühendisliği çift anadal öğrencisiyim.
  Şuanda staj yapıyorum ve staj yaptığım yerde hem ÜR-GE de hem de AR-GE de çalışmak çok hoşuma gidiyor.
  AR-GE’de çalışan Elektronik Mühendisleri programlamayı çok iyi öğrenmem konusunda hemfikirler.
  Okulda C, C++, C# ve java aldım ama unutmak istemiyorum.
  Sizde yazınızda C’yi kendi kendinize öğrendiğinizden bahsetmişsiniz, birden içime su serpti.
  Ben de şimdi diğer arkadaşlardan farklı olarak bir soru sormak istiyorum.
  Mezun olduktan sonra anadalım üzerinde çalışmak istiyorum ama okuduğum ikinci bölümünde bana en az aynı oranda, fayda sağlamasını da bekliyorum.
  Elektrik-Elektronik’te hangi konulara daha çok ağırlık verirsem bana Endüstri Mühendisliğinde maksimum faydayı sağlar?
  Cevabınızı ve yeni yazılarınızı heyecanla bekliyorum.
  Şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
 27. yasin y. 2014/12/11, 06:35

  Bir kişi de demiyor ki o resimdeki ablanın hali ne diye? Resimi görünce bu blogda anlatılanların gerçeği tamamen yansıttığından emin oldum. Yemin ediyorum midem kalktı, atom fiziğine de profesörlüğüne de….

  Cevapla
 28. arif yılmaz 2015/01/25, 00:44

  merhaba ahmet abi,
  yazılarınızı okudum çok beğendim şuanda yatay geçiş için sakarya ve karabük e başvuruda bulundum bölüm eem malum. Abi sakaryada eğitim türkçe fakat karabük eğitimi yüzde 100 ingilizce kimi ingilizce ileride işine çok yara derken kimisi sonradan yapabilirsin diyor fikriniz benim için çok değerli bütün yazılarınızı okudum diyebilirim. En azından bu sitede ki lütfen burası olmazsa mailden cevap verin saygılarımla

  Cevapla
  • Taha 2015/12/29, 06:19

   Selam Arif ben karabükteyim suanda 4. yılım %100 elektrık elektronik bölümünde okuyorum.Okulda ilk sene girdiğinde meçburen hazırlık okumak zorundasın ve alaçağın 1 yıldakı eğitimi çalışarak 1-2 ayda kendi başına halledebilirsin/Dizi-oyun gibi meşkaleler çok yardımı oluyorlar. Karabüke gelmeni tavsiye etmem pek birşeyin öğretildiğine inanmıyorum.Labaratuar donanımları zayıf bir okul öğrenci düşmanı bir halk zaten genel olarak okulda geçireceğin 4-6 yılda teorik bilgiler alaçaksın benim tavsiyem karabükte okuyan biri olarak mühendislik alanında kendini kanıtlamış ünilere yönelmeniz yoksa diploma alıp işe başladığımız sıfırdan bir eğitim süreçi bizi bekliyor olaçak ne yazık ki

   Cevapla
 29. Kübra 2015/03/22, 23:34

  yazılarınız harika, bölümümü severek okuyorum ve bu tip yazılar sayesinde iyice seviyorum.
  her şey için teşekkürler =)

  Cevapla
 30. Jiyan Bedirxan 2015/03/26, 21:31

  Bremin selamlar. Ben elextrix oxumax istiyorum bana ne tavsiyelerde bulunursun? Biji biji C!!

  Cevapla
 31. Şerife 2015/08/03, 01:48

  Benim için büyük olan hedeflerim vardı. İlki bir Fen Lisesini kazanmaktı ki çok şükür bu hedefimi gerçekleştirdim. İkincisi ise işinde başarılı bir elektrik-elektronik mühendisi olmak. Bu isteğim de büyük bir emeğiniz olduğuna inanın. Çünkü ben sizi takip ederek bu mesleği yapabileceğime inandım. 🙂

  Cevapla
 32. mehmet bıçaklar 2016/10/09, 12:24

  merhaba ahmet bey elektrik eloktronik mühendisliğini öğrenmek istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor çalışıyorum evliyim ve iki çocuk babasıyım mesleyim cnc tezgah operatörlüğü yalnız bunu okulda değil evde çalışarak öğrenmeliğim hangi kitabları nasıl nereden temin etmeliğim ilgileriniz için teşekkürler…

  Cevapla
 33. faruk 2016/10/21, 23:22

  Öncelikle yazdıkların cok iyi.
  Hocam sorum şu.
  blog yazmayı denemeyi düşünüyorum.Sizce hangi blog stesinden başlamalıyım.

  Cevapla
 34. Sevde Banu Akbolat 2017/09/30, 23:03

  4 ay önce mezun olmuş bir elektrik elektronik mühendisiyim.
  Gerçekten nereden başlayacağımı bilmiyordum. birkaç yere online cv atmak dışında hiçbirşey yapmadım. pek isteğim de yok açıkcası. ama bu saydıklarınızı kendime rota yapacağım. bu tarz başka tavsiyeler görürsem de tabi ki.
  çok yaratıcı önerileriniz de var blog yazmak örneğin.
  çok teşekkür ederim en azından bir yörünge belirlemiş oldum.

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>