Mühendislik Öğrencilerinin Şuursuzluğu Üzerine

Posted by & filed under Mühendislik.

Şimdi bunu okuyan mühendis adayı üstüne alınmayacak ama seni anlatıyorum kardeş! Evet, seni.

Neredeyse tüm mühendislik öğrencilerinde “bize okulda pratik öğretmiyorlar, teorik teorik nereye kadar abi?” isyanı var. Teoriyi zaten ne kadar öğrendiğiniz konusuna hiç girmeyeceğim. Mesleki pratiği ve eğitim sistemini suçlamanız üzerinden yürüyeceğim.

Tembelsiniz. Hazıra konmayı seviyorsunuz. Sonra gelip bize pratik öğretmiyorlar diyorsunuz. Projenizde çözmeye çalıştığınız problem neyse onu parçalara ayırmayı bile beceremiyorsunuz. 3. sınıfa gelmiş, elektronik okuyan ve “Robot yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim?” diye soran insanlarsınız. Herkes nasıl robot yapıldığını bilecek, bilmek zorunda, bilmezse maldır diye bir kaide yok tabii ki. Kızdığım nokta Google’den “robot nasıl yapılır”, “robot çeşitleri nelerdir” diye bile aramayı kendinize zul addetmeniz. Sonra mezun olunca iş bulamadım, mühendise 1500 TL verilir mi diye ağlıyorsunuz. O paranın yarısını bile haketmeyebiliyorsunuz. İş vereniniz o parayı diplomanız hatırına veriyor bile olabilir.

Arduino ile uğraşmışsanız arduinoturkiye.com’u biliyorsunuzdur. Bu sitenin bir de forum.arduinoturkiye.com adresinde bir forumu var. Burada elimizden geldiğince soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Soranların %98’i birilerinden “Arduino diye bir şey var, bayağı kolay bir şeymiş, bitirmeyi/projeyi/ödevi belki onunla yapabilirsin” diye duyup gelen ve bunu nasıl yaparım diye soran arkadaşlar. Bir şeyin nasıl yapıldığını sormakta da bir sakınca yok tabii ki ama biraz araştır be adam. Soru sormanın da bir adabı var. Arduino’nun ne olduğunu bir oku önce. Soru sorduğun forumun bağlı olduğu sitede bari Arduino gördüğün ilk yazıya tıkla. Orada Arduino’nun ne olduğunu anneye anlatır gibi anlatan bir yazı bulacaksın zaten.

Ya adam Google’de aratıp bir kaç farklı bakış açısından zaten okumuyor. Karşısına çıkan ilk siteye giriyor. O sitede arama bile yapmıyor. Adam ilk bulduğu yazının altına yorum olarak şunu nasıl yapabilirim diye soruyor ya… Adam en baştaki kocaman “Forum” yazısını görüyor. Tıklıyor. Bakıyor ki üye olmak gerekiyor. Üşeniyor. İletişim kısmından şunu nasıl yaparım diye soru gönderiyor. Adam foruma giriyor, zaten “soru sormadan önce mutlaka okuyun” başlığına hiç girmiyor, soracağı konuyu aratmak zaten hak getire, uçan kaçan robot yapmak istiyorum, yazdığım(!) kod çalışmıyor diyor. Motor sürmek için yazdım dediği kod seri haberleşme kodu.

Bu adam (sen) mühendis olacak. Hiç üstüne alınmıyorsun farkındayım ama bu sensin kardeş. Senin yaptığın şuursuzluk burada bahsedilmedi diye sen bu insanlara benzemiyorsun anlamına gelmiyor.

Siteleri bir gez, ne projeler yapılabiliyor, yapılmış bir bak. Kodu nasıl yazılıyor bir gör. Adamın daha elinde Arduino yokken şöyle bir şey var bunun kodunu nasıl yazarım diye soruyor. Lan önce bir Arduino’ya kod atmayı öğren. Kod yaz demiyorum. Kod yükle. En baştaki LED yakıp söndürme örneğini yükle. Süreyi değiştir, LED ‘in yanıp sönme süresinin değiştiğini gör ondan sonra “kablosuz ağa bağlanıp uçarken çektiği görüntüleri bilgisayara aktaran robot” yap. En azından Arduino’yu al öyle yap.

Vallahi bu projenin kodlarını soran mühendis adayı(!) oldu yahu. Daha önce Arduino ile yaptığı proje sordum adam “daha almadım, Türkiye’den mi alsam Çin’den mi alsam acaba? Bir de hangisini alayım abi sence? Mega alsam ileride de kullanırım belki ama kararsızım” dedi. Sanki evleneceği kadını seçiyor. “Yok ya ben böyle değilim” diyorsun biliyorum. En son hiç kitaba, internete bakmadan kaç satır kod yazdığını, en son ne zaman biri sana bir şey göstermeden, söylemeden eline havya alıp lehim yaptığını, devre bastığını bir düşün bakalım.

Gelelim “bize pratik öğretmiyorlar” hezeyanına. Adı üstünde “pratik” bu. Nasıl öğretsinler? Bu “pratik” dediğin şey pratik yaptıkça öğrenilir. Sen laboratuar raporunu arkadaşından cukkala, proje son teslim tarihi geldiğinde internetten devre şeması bul. Birilerine hazır bulduğun kodu abi bunu yazdım ama çalışmıyor, bir bakar mısın diye gönder(gönderdiğin kodun AVR için yazıldığını ama PIC için yazdım abi diye yalan söylemeyi bile beceremediğinden bahsetmiyorum). Sonra pratik öğretmiyorlar diye şikayet et. Pratiği sen kazanırsın, öğretilmez o.

Elektroniğe dair ders kitapları ve notları haricinde kaç kitabın var? Hiç yok değil mi? Hiç manyetik alan oluşturmaya çalıştın mı mesela? Cebinden transistör çıkıyor mu? Çantanda bir tane Arduino, LED, motor, potans, breadboard var mı? Sonra Elektrik, Elektronik Mühendisliği okuyorum diye dolaşıyorsun. Sonra bize pratik öğretmiyorlar diyorsun.

Teoriye dair hiç bir şey söylemiyorum zaten.

Yazıyı tekrar okursam bazı yerleri silebilirim diye tekrar okumuyorum. Direkt yayınlıyorum. Kalbi kırılan, gocunan, üstüne alınan varsa bu yazı amacına ulaşmış demektir.

* indicates required114 Responses

 1. Ardıç 2013/01/19, 23:00

  3 paragrafta kendimi gördüm galiba, yazıyı tekrar okursam paragraf sayısını daha az söyleyebilirim diye tekrar okumuyorum. Direkt yayınlıyorum.

  Cevapla
   • Mehmet Veysel 2013/01/20, 16:14

    “Yazıyı tekrar okursam bazı yerleri silebilirim diye tekrar okumuyorum” demişsiniz inanın ben iki defa okudum ve az bile demişsiniz. Benim demek istediğim gerçeketen şuan içinde bulunduğumuz durumu anlatıyor yani ağlayacak halimize gülüp geçiştiriyoruz . Sınıfta bir sürü arkadaşım bilgisayarda bir açma kapama düğmesini biliyorlar ama gele görki bu adamlar not olarak okul birinciliğine adaylar. Bir acaip haldir almış başını gidiyor …

    Cevapla
 2. hakan 2013/01/19, 23:46

  evet mühendislik ögrencisiyim hayır elektironik degil makine okuyorum çebimden kapasitör cıkmıyor ama elektironik okuyan aradaşlarımın devrelerin ben yapıyorum evimdeki malzemelerle eksiklerini tamalıyorum yani benim pratik ögretmiyorlar diye söylenmeye hakkım var. herkes ar-ge mühendisi yada akademisyen olmak zorunda degil boguyorlar beni işin teorisiyle oda tam bilgi olsa amerikan sistemini getirmiş dayatmış bunu ögren gerisinide girdigin işyerinde tamamarsın diyor adam zaten girecegim işte bende bunları bekliyolar. tamam kabul ediyorum ben tembel bi ögrenciyim başarısızım hazıra konmayı seviyorum herşeyi songüne bırakıyorum ama benim hocalarım benden iyi degil kagıtları okumazlar ama benim verdgim ödevin teslim tarihi var sıkıntını anlatsan üniversite böyle der kenara çekilir önüne koyabilecegi bütün engelleri koyar kocaman egosuyla cırpınışını izler sonrada onun için hiç kendini yorma kes tıraşı bu lafları etmeye hakkın yok hepimiz aynı bokuz sen benden iyi degilsin

  Cevapla
 3. abdulkadir 2013/01/19, 23:47

  sonuna kadar haklısın katılıyorum.ülkemizin gerçeğidir ayıbıdır hazıra konmak araştırmamak uğraşmamak kafa yormamak.

  Cevapla
 4. abdulkadir 2013/01/19, 23:48

  ayrıca bir harf bile silmeyin lütfen.alınanda gocunanda hak etmiştir.öyle olmasa alınmazda gocunmazda.gerçekler acıdır.gerçekçi olsunlar.

  Cevapla
 5. Fikola Pesla 2013/01/19, 23:51

  Elektrik – Elektronik mühendisi değilim adayı da değilim ama okurken gerçekleri sapır sapır yüzümüze vuran bir yazı olmuş sayın Alpat. Ağlattınız halimize.

  Cevapla
 6. cuneyt 13 2013/01/20, 00:03

  çok samimi ve güzel bi yazı olmuş , neyse ki elektronik 1.sınıftan beri lehim atmaya başladım,2.sınıfta arduino aldım uğraştım araştırdım da biraz çok utanmadım okurken ,ama yine de çok eksiğim var.yazı için tekrar teşekkürler.

  Cevapla
 7. kaan ceyhan 2013/01/20, 00:06

  Gençlerin örnek alması dileğiyle.
  Notebook çantamdan birleştirilecek bir littleware çiktiğina göre yazı bana yazılmamış demektir 🙂 şaka şaka, aramadan, denemeden soran herkes üstüne alınmalı.

  Cevapla
 8. mplab1905 2013/01/20, 00:30

  Ahmet bey peki bir insan kaç işle ilgilenebilir ,iletim hattı ,dağıtımı,güç elektroniği,otomasyon,programlama,makine daha birçok alan hepsi gösteriliyor ve birisiyle uğraşiyorken diğeri ister istemez aksıyor yada boşa öğrenmiş oluyorsunuz,öyle bir yazı yazmışsınız ki sanki öğrenci değil bunlar da sanki dolandırıcı,bu insanlar o sıralara kolay gelmiyor.He bu arada ben bu yazıya da bahsettiğiniz kişi lerden değilim.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/20, 15:03

   Başka işle ilgilensin demiyorum ki. Okuduğu işle ilgilensin diyorum. Öğrencileri yakinen görüyorum. Oyun, internet, geyik, uyku var. Sanki derslere günü gününe çalışan, ders çalışmaya finallerden 1-2 hafta önce başlamayan insanlarmış gibi bir de vakit yetmiyormuş da onlar dolandırıcı mıymış…

   Cevapla
 9. System Enginarı 2013/01/20, 01:42

  Üstad, yazının başlığını “Üniversite öğrencilerinin şuursuzluğu üzerine” şeklinde değiştir. Sen şimdi ben bu ortamın adamıyım diye başlığı böyle koydum diyeceksin de, önce bi araştır be adam!, hepsi böyle bunların… 🙂

  Cevapla
 10. fgokcegozapsın 2013/01/20, 01:50

  Merhaba… Yazınızı okudum ve size katılıyorum. Ama şunu unutmayın ki, arduino elektrik/elektronik müh. öğrencilerini arduino ya yöneltmek onlara vurulan acı bir darbedir. Bırakın kullanacağı işlemcinin datasheet ini, reference manual ini okusun, anlasın kendisi yapsın istediği konfigürasyonu. Bu meslek arduino yüzünden ayağa düşmek zorunda değil. Herkes yapmayıversin kardeşim. Bende sizin aracılığınızla, arduino ya merak salan meslektaşlarıma sesleniyorum. Sakın arduino ya bulaşıp, mesleğinize darbe vurmayın. Gidin çalışmak istediğiniz mcu ya ait dökümanları bulun, okuyun, araştırın, öğrenin, sorgulayın ve en önemlisi hazıra konmak yerine beyninizi kullanın…!!!

  Cevapla
 11. Halit 2013/01/20, 03:55

  Sadece elektrik-elektronik değil abi kendi bölümüm içinde bu olaylar geçerli.Senin orada arduino için yaşadıklarını bilgisayar mühendisleri içinde de hangi derleyiciyi kullanayım? hangi programlama dili daha iyi? hangi dili bilirsem para kazanırım? gibi çok üzücü söylemleri var.Neyse çok uzatmaya gerek yok durum tek kelimeyle vahim 😀

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/20, 15:42

   O soruları sormak normal ama 1. sınıfta sor be kardeşim. Hadi olmadı 2. sınıfta sor. 3. sınıfa gelmişsin programlama dili soruyorsun.

   Cevapla
 12. Samet Atdag 2013/01/20, 12:25

  @fgokcegozapsın, “Ahmet’in gidin Arduino alin da ne yaparsaniz yapin” demek istedigini dusunmuyorum. Demek istedigi, elektronik muhendisi olacak ogrencinin yani datasheet karistirip ilgilendigi MCU’yu kendisi kesfetmesi gereken kisinin, henuz Arduino ile ilgili bile bir sey yapmadigi. Yani adi az bilinen, dokumantasyonu bulunmayan bir MCU’dan bahsetmiyoruz, Google’a adini yazinca ilk bulunan sayfadan satin alinabilen, 1 gunde eline ulasacak, o ulasincaya kadar temel dokumantasyonun hepsinin okunup bitirilebilecegi bir donanimdan bahsediyoruz. Ahmet’in yakindigi konu, bunu bile yapmayislari.

  Cevapla
 13. Furkan Evirgen 2013/01/20, 12:41

  Biz iki araştırmayı seven arkadaş olarak android cihazla çalışan araba ve güneş takip eden güneş paneli gibi birkaç proje yaptıktan sonra ben notlarım kötü olduğu için burada kaldım, arkadaşım ortalaması yüksek olduğu için amerikaya rutgers üniversitesine gitti(3. sınıftaydık, o sadece 4 ü orada okuyor). Sonra görüştüğümüzde konuştukta: Onlarda aynı teoriyi görmesine rağmen, notları pek takmıyorlarmış, 1. sınıftan itibaren çalışacağın projeyi seçiyor ve üniversite hayatın boyunca 3-4 büyük projenin içinde yer alıyormuşsun, uğraşmazsanda notların iyi olsa? adamdan saymıyorlar, labları sürekli açık, istediği zaman öğrenciler istediği cihazı kullanabiliyorlar, onları yönlendirebilecek hocaları var. Bizim öğrencilerimiz basit bitirme projelerinde ağlıyor. Arkadaşın projesi; “ses telleri”, daha fazla birşey söylememe gerek yok herhalde =) ve diyorlar ki onlarda bitirme projesi yaparken “al bu 500 doları, git üniversitede bulamadığın malzemeleri al, yetmezse üni. yardım eder, yap projeyi, yaz yaptığını 3-5 sayfaya gönder” evet bu ülkede pratik eksik, çünkü profesörlerin, doçentlerinde pratiği yok, öyle olunca öğrencininde olmuyor, ders çalışmaktan pratik ile uğraşmıyorlar, hatta bizim arkadaşlar projeden çok raporuyla uğraşıyorlar, hoca 30-40 sayfa rapor istiyor en tırt projeye bile, adamlar günde 2 saat projeyle 4 saat raporuyla uğraşıyorlar…

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/20, 15:52

   Ben yazıda sürekli mazeret üretmekten bahsetmişim sen gelip daha fazla mazeret yazmışsın Furkan.

   Ben hayatımda ders çalışmaktan pratik yapmaya vakit bulamama kadar büyük bir iddia görmedim. Dandik projeye 30-40 sayfa rapor zaten yazılamaz. Yazılabiliyorsa dandik değildir -ki onu da bahsettiğim öğrenciler yapamaz. Zaten 2 saatlik projenin raporu 30-40 sayfa olmaz. Olsa da 4 saatte yazılamaz. Kaldı ki rapor yazmak dökümantasyon alışkanlığını artırır. Mühendislik için bu iyidir. Günde 2 saat proje 4 saat rapor yazsa ertesi gün aynısını tekrar mı yapıyor bu adamlar? Her günü bırak, her hafta aynısını yapıyorlarsa, yani her hafta yeni bir proje yapıp raporunu hazırlıyorlarsa bana gelsinler. Birlikte çalışalım.

   Doçentlerin, profesörlerin pratik eksikliğine gelelim. Onların pratikleri olmak zorunda değil. Öyle de bir iddiaları yok zaten. Onlar akademisyen. Pratik kazanılır. Öğretilme yoluyla elde edilen bir şey değildir.

   Kendimizi kandırmayalım. Önce kendimizi inandırmaya çalıştığımız şeylerin gerçekliğini bir sorgulayalım.

   Cevapla
   • A. 2013/01/21, 13:01

    “Öğrenciler, projeden çok raporuyla uğraşıyorlar” bu cidden böyle.
    Ayrıca bir de ekleme yapayım: “Öğrenciler, stajdan çok staj defteriyle uğraşıyorlar”

    Cevapla
    • Ahmet Alpat 2013/01/21, 15:55

     Olabilir, ona bir şey demedim. Projeyi kendileri yapmadıkları için raporu yazarken zorlanıyorlar tabii ki. Yapsalar bile dökümante etmedikleri için rapor yazarken zorlanıyorlar.

     Cevapla
   • Fürkan Evirgen 2013/01/26, 00:18

    Ben ikidir yanlış anlaşılıyorum bu yorumlarda, benim cebimden transistörde çıktı pic te, ben lablarda bilgisayar başında da sabahladım, arkadaşlarıma projelerinde de yardımcı oldum, kendimde bir şeyler yaptım. kendi adıma mazeret üretip bişeylerden yakınmıyorum, diyorum ki; üniversiteler yanlış ve eksik, bana hiç bir şey katmıyor, benim tek öğretmenim internet ve iddia ediyorum, meraklı bir insan, interneti kullanarak, herhangi bir mühendisten çok daha iyi işler çıkarabilir çünkü aldığımız eğitimin içi boş…. rapor işine de gelince, hoca 20 sayfa yazacaksın diyor, öğrenci de aynı şeyleri geveliyor raporda, yanlış, sayfanın bir önemi yok, önemli olan içerik. öğrenci düzgün şekilde yaptığını yazsın, olsun bitsin..

    Cevapla
    • Ahmet Alpat 2013/01/26, 00:42

     O konuda sana katılıyorum Furkan. Yaptığın yorum başka bir konuya ait. Bu yazının altına yazınca o şekilde anlaşılıyor. Doğru söylüyorsun.

     Cevapla
 14. Murat Yaman 2013/01/20, 15:59

  Öncelikle yazıyı çok beğendiğimi söylemeliyim. Kendi kendime acaba ?kablosuz ağa bağlanıp uçarken çektiği görüntüleri bilgisayara aktaran robot? yapmak gibi bir proje yerine basit bir flip-flop’u proje olarak veren hoca acaba neyi düşünerek, hangi kıstaslara göre bu projeyi öğrencisine veriyordur diye soruyorum. Öğrencilerine bu projeyi tamamlayabilecek teoriyi veremediklerinden mi yoksa öğrencileri basit bir flip-flop devresini bile başkasının yardımı olmadan yapamayacak kadar … olduklarından mı? Bence can alıcı sorulardan biri de şu olmalı: Çıtayı aşağı düşüren kim; hocalar mı, öğrenciler mi?

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/21, 15:57

   Bence hiç bir okulun her şeyi öğretme iddiası yoktur. Flip-flopu ödev olarak veriyorsa bunun her şeyini anlatmış olması gerekmez ki. Bence öğrenci çıtayı düşürüyor. Talep etmiyor, istemiyor, hocayı zorlamıyor. Hoca da çalışmıyor. Akademinin kalitesi başka bir konu.

   Cevapla
 15. Burak 2013/01/20, 16:53

  kablosuz ağa bağlanıp uçarken çektiği görüntüleri bilgisayara aktaran robotu gerçekten yapan adam var ve adam benim yanımda yaşıyor. ‘malesef’ adam alman ve malesef mühendis falan değil interaktif sanatçı.

  bu sadece mühendislerin sorunu değil aslında. akademik eğitimin asıl mantığını kavrayamamış, algoritma oluşturma, araştırma yürütme, proje geliştirme ya da sunum becerisi gibi geliştirilebilir şeylerden tamamen uzak, yani kısaca realiteden uzak bir algının sorunu bu. bu durumda da gerçekten her yıl bir ‘yığın’ mühendis, bir yığın mimar, bir yığın sanatçı mezun oluyor ve değil ne yapacağını, ne yapabildiğini veya ne yapmak istediğini bile bilmiyor. çünkü adamın algısında akademik eğitim denilen şey, sana bir kaç sene sonra diploma verdikleri bir binaya günün belirli saatlerinde girip belirli saatlerde çıkmaktan ibaret.

  bu insanlarla konuşmayı deniyorsun ancak çoğu zaman kendilerini bizim onları gördüğümüz gibi görmüyorlar. bu durumun yanlışlığının genelde kimse farkında değil ya da önemsemiyor. farkında olanlar da nasıl arama yapacağını bilmediği için bir yerden sonra alkolik oluyor. çünkü onlara kimse nasıl arama yapıldığını tam olarak öğret(e)miyor.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/21, 16:02

   O proje acaip bir şey değil zaten. Kaynak kodları her yerde dolaşıyor. Kaldı ki dolaşmasın, yine zor bir şey değil. Benim o projeyi örnek vermemin sebebi; o kadar çok katmanlı bir projenin kodlarını adamın LED bile yakmamış haliyle istemesi. Her şeyini vereyim yine yapamaz. Zaten o projenin her şeyi ortada. Onu bile bulamamış.

   Zannediliyor ki mühendislik okuyoruz, iletişim tasarımı okuyoruz bunları okulda öğretecekler. Öyle bir şey yok. Adam bakıyor interaktifçiler, mühendislerden bunları yapanlar var. Ne okumuşlar, iletişim tasarımı, o zaman ben okursam ben de yapabilirim diye düşünüyor. Sonra öğretmiyorlar diye hayal kırıklığı yaşıyor.

   Cevapla
 16. Burak 2013/01/20, 17:21

  Abi tamam çuvaldızı bize batırmışsın da iğneyi kimseye batırmamışsın. Yoksa yine mi mazeret ürettik 😀 adaletli olun ey Ahmet Alpat.

  Cevapla
 17. Hasan Civelek 2013/01/20, 22:07

  Çok doğru bir yazı!. Eline sağlık. Dost acı söylermiş, senin bu sözlerin genç mühendis adayı kardeşlerimizin kulağına küpe olmalıdır. Sadece elektronik dünyasında değil artık a’dan z’ye herşeyin bir ön bilgisi var internette. Uzmanları soru yağmuruna tutmadan önce bunlar araştırılmalı. Bir de şunu vurgulamak istiyorum; gençler öğrendiklerini ne olur yaysınlar. Yaymak önemli. Türkçe kaynak sağlamak önemli. Blog denen nimetin faydalarından yararlanalım. Sadece kendimizi değil etrafımızı da yetiştirelim; zira beş on sene içerisinde bugünün adayları yavaş yavaş yönetim kadrolarına geçecek ve beraber çalışacağı eleman arayışına girecek. Bugün biz yetiştirmezsek yarın beraber çalışacak eleman bulamayız.

  Cevapla
 18. Cevdet 2013/01/20, 22:19

  Yazının her kelimesine hak vererek okudum. Ben de aynı durumu üniversite stajyerlerinde gözlemlemiştim. Bırak elektroniği, dünyadan bihaberler. Ama bazı lise stajyerleri var ki zehir gibiler. Bu da düşündürücü tabi ki. Eline sağlık Ahmet.

  Cevapla
 19. a tahir 2013/01/21, 00:56

  Ahmet hocam biraz da işin akademik tarafına ilişkin yazı yayınlamanızı bekliyorum, öğrencilerin (benim) halim içler acısı olduğu kadar bizi yetiştiren (en azından zanneden ) akademisyenler de işin diğer yüzü. Bir gün denk gelirlerse yazıya (eğer memuriyetlerinden zaman bulabilirlerse) bazı kaygılarımız yüzünden (siz biliyorsunuz ne olduğunu) kendilerine ifade edemeğimiz düşüncelerimizi okurlar.

  Bazı hocalarıma çok kızgınım hala (yanlış öğrenmiş bir de benim dediğim doğrudur diyen, eve-ofise gidip bi kitap karıştırmayan) bazılarına karşı ise hürmette kusur etmem.

  Ben de eleştirebilirim ama çevresine net, ‘somut’ bir fayda henüz gösteremiyen birisi olarak şimdilik bu haddim değil.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/21, 16:10

   Sen kendi üzerinde çalış abi, başkasına, başka yere bakma. Senin etki alanın hocalar değil. Sen yeterince iyi olup da hocadan talep ettiğin zaman, o senin isteklerini karşılayamadığında mecbur çalışacak. Daha iyi olacak. Kendinle uğraş. Hocaya, okula suç atma. Herkesin suç atacak birileri var.

   Cevapla
   • Emre 2014/10/19, 21:50

    “Sen yeterince iyi olup da hocadan talep ettiğin zaman, o senin isteklerini karşılayamadığında mecbur çalışacak.”

    Şu an 3. sınıf üniversite öğrencisiyim. Yukarıdaki cümlenizde söylemek istediğiniz şey her ne kadar güzel olsa da geçen hafta bir hocamdan yardım istedim bir konuda, kendisinin uzman olduğunu iddia ettiği bir konuydu. Konu, elektromanyetik dalgalarla ilgiliydi, normalde basit olan bir şeymiş (ki daha sonra bir şekilde öğrendim bunu) ancak ben hocama bunu sorduğumda resmen benimle uğraşamayacağını belirten bir cümle kurdu.

    Başka bir olay, istatistik dersimle ilgili, hocada büyük problem var, çok klişe olacak ama gerçekten milleti geçirmiyor dersten ve bunu da gururla, gülerek söylüyor. Bütünleme sınavına girecektim, hocaya sınavla ilgili bir soru sordum, gayet açık ve net bir soruydu. Ancak bana verdiği cevabın ilk cümlesi şuydu: “Zaten biz bütünleme sınavlarında ekstra ücret almıyoruz.” Aradaki alakayı anlamış değilim. Bu kişi aynı zamanda bir tablodaki değeri yanlış aldım diye (.005 yerine .05’ten almışım değeri, benim hatam bu) komple 50 puanlık sorumu silen bir hocadır. Bu durumu anlattığımda da bana verdiği cevap “Ben 120 kişinin kağıdını okuyorum, kimsenin cevabını tek tek inceleyecek halim yok, size boşuna mı cevaplarınızı kutu içine alın diye söylüyorum.” dedi.

    Biraz uzattım konuyu, kusuruma bakmayın ancak demek istediğim şey şu. Öyle akademisyenler var ki insanı araştırmaktan, sorgulamaktan vazgeçiriyor. O hocanın, ben ona bir soru sorduğumda veya yardımını istediğim zamanda benim isteklerimi karşılayamayacağı için mecbur kalıp çalışmasını bırakın, adam resmen suratımıza bile bakmıyor. Bu nedenle de tüm sorunun öğrencide değil, aynı zamanda akademisyenlerde de olduğunu düşünüyorum. Tabii herkes aynı değil, orası ayrı bir konu.

    Umarım demek istediklerim yanlış anlaşılmamıştır.

    Cevapla
 20. A. 2013/01/21, 12:53

  Memlekete giderken yanımda ölçü aleti taşıyorum diye garipsendim diğer elektronik müh. öğrencisi arkadaşlarım tarafından yıllarca. He bu arada onlar mühendis oldu ben hala öğrenciyim. Ezberim iyi olsaydı ve kopya çekebiliyo olsaydım şuan mühendis olmuş olacaktım, bi de bu var.

  Özeleştiriye gelince daha çalışkan ve düzenli olmam gerekiyor bunu biliyorum ve düzeltmeye çalışıyorum. Ama yukarıda yazdıklarım %100 gerçek ve moralimi bozuyor.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/21, 16:12

   Olur öyle ama okulu uzatanlar çoğunlukla kendilerine yalan söyler. Ben okulu uzattığımda kendime yalan söyledim. Çalışmadığım iş kalmadı, derse gitmeye mecalim kalmıyor filan diye. Halbuki kendimi disipline edip verimliliğimi artırabilirdim. Senin yalanın ne?

   Cevapla
 21. A. 2013/01/21, 13:02

  Okullarda -en azından benim okulumda- “NOT”tan daha önemli hiçbişey yok emin olun. 10 puan daha fazla almak için adam öldürebilecek öğrenciler var.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/21, 16:14

   Onlara suç atma. Sen de al. Onların üzerinden alamadığın notları suçluyorsun aslında. 10 puan için adam öldürmeyeceklerini bildiğin halde bu durumu abartarak ifade etmende bu gerçek yatıyor. Çalışmazsan alamazsın, formül çok basit.

   Cevapla
   • A. 2013/01/21, 17:41

    Haklısınız ama benim kastettiğim çalışmak değil, çalışarak kazanan birine ne söyleyebilirim, tebrikler.
    Benim kastettiğim şeyler kopya çekmek gibi ders dışı şeyler. Sınava hangi gözetmen gelecek buna göre hesaplar yapmak filan.
    Ve kopya çekmenin bazı dersler için standart bir zorunluluk haline gelmesi.

    Cevapla
  • A. 2013/01/21, 18:14

   Ben sistemin standart bir öğrenci kafasına geçit verdiğini, onun dışındakilere geçit vermediğini düşünüyorum. Bu yalansa benim yalanım bu.

   Cevapla
   • Ahmet Alpat 2013/01/21, 23:28

    Standart öğrenci kafasına geçit verdiği doğru, o konuda haklısın ama onun dışındakilere geçit vermediği konusunda sana katılmıyorum.

    Cevapla
 22. Ali GÜNDOĞDU 2013/01/21, 13:35

  Ahmet Hocam harika bir yazı olmuş.

  Sizin öğrenciler üretmek araştırmak yerine mazeret üretiyorsunuz söyleminize karşılık, öğrenci arkadaşların gelip burada “ama hocalar bize taktı” diye mazret üretmeleri çok ironik olmuş. Okuduğunu idrak edemeyen mühendis öğrencisi tespitiniz çok doğru.

  saygılar.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/01/21, 16:16

   Aynen öyle Ali Hocam. Adamlara mazeret üretmeyin yazıyorum, altına mazeret yazıyorlar. Hepsi de haklısın diyor. Bir tanesi de çıkıp hocam haklısın, bu işlere başlamak için almam gereken malzemeler nelerdir diye sormadı.

   Cevapla
 23. TTT 2013/01/21, 23:15

  Arduino ‘yu tavsiye edip sonra mühendislere kendinizi geliştirin demeniz ne kadar traji komik. Kusura bakmayın ama mühendis arkadaşlara zaten arduino tavsiye ediyorsanız buda sizin bu işi sandığınız kadar iyi bilmediğinizi gösterir. PIC,Atmel gibi mikrodenetleyicileri tavsiye etseniz hak veririm. Sadece arduino ile uğraşmış bir insan donanımın içinde hangi olayların döndüğünden haberi olmaz, temeli olmaz. Bunu sadece ben söylemiyorum, arduino üzerine kitap yazmış kişiler bile tavsiye etmiyor arduino yu.

  Cevapla
  • Coşkun Taşdemir 2013/01/22, 14:11

   Merhaba,
   Türkiye’deki şu anlık tek Arduino kitabının yazarı ben olduğuma göre burada üzerime alınıyorum konuyu 🙂 Ahmet’in mikrodenetleyiciler konusunda bilgisi konusunda şüphem yok, kendisini yakından tanıyorum. Burada bazı gerçeklerden biraz sert bir üslüpla bahsettiği için bu tepkileri alıyor sanırım. Evet Ahmet’le beraber Arduino konusunda çalışmalar yapıyoruz, arduinoturkiye.com sitesini de beraber kurduk. Ama bu herkese Arduino kullanın diye tavsiye ettiğimiz veya etmediğimiz anlamına gelmiyor. Ben de son yazdığım yazıda bunlardan bahsetmiştim sitemde. O yazım da tam olarak anlaşılamadı maalesef. Arduino güzel bir araç ama mühendislik öğrencilerini biraz kolaya kaçmaya alıştırmıyor da değil. Ahmet’in de burada bahsettiği bu kolaya kaçma konusu aslında. Ahmet’in de dediği gibi mazeretler üretmenin hiç bir faydası yok.

   Cevapla
  • Ali GÜNDOĞDU 2013/01/24, 14:02

   Ardunio gibi basit bir ürünü başlangıç seviyesi olarak “anlayamayan” bir mühendis adayına atmel, pic16 , pic32 gibi mimarileri tavsiye ettiğimizde mühendislerin onları anlamasını beklemek ise çok daha traji komik olmuş.

   Cevapla
  • Fürkan Evirgen 2013/01/26, 00:41

   ihtiyaçlar doğrultusunda arduino da kullanılabilir, başka şeylerde. evet arduino çok basit, bu basitliği, arduino ile çalışılabilecek yerlerde kullanıp zaman kazanırsın… kazandığın zamanda da önemli projelerde alırsın datasheeti dediğin gibi tek tek registerların adreslerinden yola çıkıp, assembly de kullanarak yaparsın, onunda yetmediği yerde cpld, fpga kullanır, daha adam akıllı şeyler koyarsın ortaya ama burada makbul olan zor olanı yapabilmek değil, ihtiyaca uygun olanıdır ki, adamın eleştirdiği hedef kitlesi zaten arduinonun bile altından kalkamayan tipler…

   Cevapla
 24. bahadircck 2013/01/22, 19:38

  Abi yazın gerçekten manidar.
  Tüm yorumları da okudum..benim anladığım “it ürür kervan yürür” . Hedefi olan adam aşkla şevkle çalışır, uğraşır ve yapar.

  Cevapla
 25. Can D. 2013/01/23, 14:43

  Katılabileceğim noktalar var lakin yazıyı genel olarak incelediğimde, öğrencilerin okul ve öğretmenlerden yakınması, “mazeretler” üretmesinden pek de farklı bir yanı olmadığı kanısındayım. Daha 2. sınıfta “ben bu okuldan gitmeden sen de gitmeyeceksin” diyen bir hocanın öğrencisinden nasıl meslek aşkı, şevki beklenir tartışılır. Uğraşıp didindiği şeylerin ödülü olarak F1 lerle dolu bir dönem sonu alan bir öğrenciyi nasıl, hangi hakla bu şekilde yargılayabiliyorsunuz şaşırıyorum.
  Ben kişisel olarak analog ses sistemleriyle uğraşıyorum ve bu konuda çoğu değil bütün hocalarımdan daha çok bilgi ve pratiğe sahip olduğumu düşünüyorum. Hatta görüyorum.
  “İğneyi kime batırdığımın ne önemi var abi. Sen çuvaldızınla ilgilen. Hala onların iğnesi nerede diye soruyorsun” demişsiniz. Diplomamı almamı engelleyen şey, bir hocanın 7 yıllık inadı ise kimse kusura bakmasın ama ben iğnenin kime battığını da görmek isterim. Keza bu da en doğal hakkımdır.
  Son olarak yazdığınız yazının mazeretlere karşı mazeret olduğunu düşünüyorum. Eyvallah…

  Cevapla
  • Fürkan Evirgen 2013/01/26, 00:52

   Dostum sana şöyle söyleyeyim, bizim şu an araştırmayı sevmiyor, basit projeleri bile yapamıyor dediğimiz insanların bir çoğunun ders notları yüksek ve onlar akademisyen oluyor. Eğer sen kendi ilgi alanın olarak analog ses sistemleri ile uğraşıyorsan okulun kalıbını zaten kırmışsındır ve başarılı olursun, bir çok hoca, çok bilen öğrenciyi sevmez, onun yerine hocanın dediğini harfiyen uygulayan adamı sever ki o öğrenciler gelecekte akademisyen olacak ezbercilerdir…. Sen eğer “ben hocamdan iyiyim” diyorsan notlarının kötü olması bunun en büyük kanıtıdır, sen öğreniyorsundur, o yüzden sallama kimseyi..

   Cevapla
 26. Kaan CEYHAN 2013/01/24, 12:04

  Öğretim görevlilerinin tutumu ile ilgili sorunlar sadece onlara boyun eğerek ve “biz aslında çok süper şeyler yaparız da hocalar değerini bilmiyor :/ ” diyerek çözülecek konular değil.
  Herşeye rağmen alternatif projeler yapabilirsiniz, Sanırım Ahmet’in en çok kızdığı kısım, bir mühendislik öğrencisinin okulda kendisinden istenilenden başka hiç bir şeyle ilgilenmeden, onu da layıkıyla yapmadan / yapamadan ve google’da her çıkan sayfanın yorum kısmına, ödevin konusun yazıp yardım istemesi.
  ben buraya buradaki hocalardan şikayetleri hatırlayıp gelmiştim.
  işin akademik serzenişi ile ilgilenenler buraya baksın: http://ff.im/1c60ss

  Cevapla
 27. Eren 2013/01/25, 02:02

  Yazıyı okudum. Müsadenizle bir iki konuda kendi görüşlerimi belirtmek istiyorum.

  1) İlk önce şu tembellik konusunu konuşalım. Bahsettiğiniz öğrencilerin önemli bir çoğunluğu henüz ilkokuldan başlayarak, ortaokul ve lisede yaşıtlarından çok çok daha fazla “çalışmışlardır”. Bu verili bir gerçektir, son zamanlarda biraz değişmiş olmasına rağmen yıllar boyunca ÖSS taban puanlarında en yüksek bölümlerden biri Elektrik-Elektronik Mühendisliği’dir. Dolayısıyla “tembel” suçlamanız tamamen gerçekleri saptırmaktadır. Çalışkanlık görmek istiyorsanız yaşıtları gezip tozarken bu çocukların lise ve ortaokulda neler yaptıklarını araştırın.

  2) Pratik konusuna gelelim. Ben, İTÜ Telekomünikasyon Mühendisliği’nden mezun oldum. Diğer bölümleri bilemiyorum ama bu bölüm hakkında yorum yapabilirim. Bu bölümdeki dersler çok büyük oranda teorik matematikle ilişkili konulardır. Bu dersleri geçmek de çok zordur. Çünkü hem konular zordur hem de sınıf ortalaması (öğrenciler çalışkan ve başarılı olduğu için) çok yüksektir. Şimdi, bu bölümden mezun biri olarak, şu ana kadar okulda edindiği bilgiyi iş hayatında uygulayabilen veya bu bilginin bir yararını gördüğünü söyleyen tek bir kişi ile bile tanışmadım. Yani istediğiniz kadar atıp tutun bu bölümün en başarılı öğrencileri bile iş hayatında mühendis olarak çok sıkıntı çekiyor.

  Teorik derslerin verilmesinde elbette bir problem yoktur, sorun mühendis olarak kullanabileceğiniz herhangi bir bilginin verilmemesi veya yüzeysel olarak geçilmesidir. Mesela -atıyorum- seçmeli olarak verilen derslere “Network Temelleri” diye bir ders ekleseniz ve ciddi bir şekilde bu konu işlense emin olunuz birçok öğrencinin önünü açmış olursunuz.

  3) Sürekli bir yerlerden çalıyorlar, hazıra konmak istiyorlar eleştirisine gelelim. Yine kendi bölümümden örnek vereyim. Bizim bölümde, benim okuduğum dönemde üçüncü sınıfın ikinci döneminde Sayısal İşaret İşleme Laboratuvarı diye bir ders vardı. Bu dersin işlenişi şu şekilde oluyordu, öncelikle kimse MATLAB bilmediği kabul edildiği için MATLAB eğitimi veriliyor, ondan sonra Sinyal İşleme ile ilgili kavramlar MATLAB üzerinden gösteriliyor ve dersin son haftasında öğrenciler yaptıkları projeleri sunuyorlardı. Bu projelerin çok ciddi görüntü veya sinyal işleme çalışması olması bekleniyordu. Şimdi dikkat ediniz toplam süresi en fazla üç ay sürecek bir derste, hem öğrencilere MATLAB öğretilecek, hem sinyal işleme anlatılacak ve bu sayede öğrenciler çok büyük projeler yapacak seviyeye gelecek. Böyle bir şey mümkün mü? Sonuç olarak tahmin edeceğiniz gibi üç ayın sonunda çok da somut bir şeyler öğrenemeyen öğrenciler proje ödevini başkalarından çaldılar. Yani gittiler yapılmış tez buldular mesela onu verdiler. Hem de herkes. Siz eğer yapılması teknik olarak mümkün olmayan bir şeyin yapılmasını öğrencilerden isterseniz o öğrenciler de bir yolunu bulup bu isteğinizi yerine getirirler.

  Ancak mesela bu ciddi dersi bir ya da bir buçuk yıla uzatsanız ve bu sürenin sonunda bir çalışma bekleseniz emin olun sonuçlar farklı olurdu ancak böyle yapılmadı. Siz sadece sonuçlara bakıp insanları yargılıyorsunuz ancak unuttuğunuz ya da görmek istemediğiniz şey bu tip durumların bir sürecin sonucu olarak ortaya çıktığıdır. Sebepler ise başka yerdedir.

  4) Şu an hangi meslekteki insan üniversitede aldığım eğitim işim için bir fayda sağlamadı diyebilir? Doktorluk mu, avukatlık mı, öğretmenlik mi? Hangisi? Üstelik bu öğrencilere getirilen “kendinizi geliştirmiyorsunuz” eleştirisi de insafsızcadır. Bu öğrencilerin yine büyük çoğunluğu yüksek lisans okumaktadırlar, bunun yanında -kendi dersleri olmamasına rağmen- yazılım ve yabancı dil öğrenmeye çalışmaktadırlar. Ama tabii işyerlerinden zaman kalırsa. Çok değerli işverenler haftanın 6 günü sabahtan akşama kadar üç kuruş için çalıştırırsa takdir edersiniz ki kendini geliştirmek de kolay olmuyor.

  Sizin bu söyledikleriniz bana “Türkiye’de işsizlik yok tembellik var” diyen Üzeyir Garih’i hatırlattı. Açıkçası ilk okuduğumda bunu yazan kesin işadamıdır diye düşünmüştüm. Görüyorum ki insanlara ayrıca girişimcilik dersleri de veriyorsunuz. Bu bağlamda okumak lazım söylediklerinizi belki de.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/03/01, 01:52

   1- Mühendislik öğrencilerinin rakipleri onlar ortaokuldayken gezen arkadaşları değil.
   2- Telekom alanım değil, dersler nedir nasıl işlenir bilmiyorum.
   3- Gidip bölüm başkanıyla konuşamadınız mı? Dekanlığa dilekçe veremediniz mi? Ne yaptınız bununla ilgili? Baksak sistem hala aynıdır.
   4- Saydığınız mesleklerden hangilerinin eline güvenle annenizi, çocuğunuzu teslim edersiniz? Hepsinin iyi eğitimler aldığına ne kadar eminsiniz? Yeni mezun birinin annenize kalp ameliyatı yapmasına izin verir misiniz mesela?

   Sizin yorumu okuyunca bu arkadaş büyük ihtimalle yeni mezun, iş arama sürecinde ve arafta diye düşündüm. Öğrenci kafası hala görünüyor buradan.

   Üzeyir Garih sevdiğim bir insandır. Çok iyi söylemiş. Evet, kendi işimi yapıyorum. Kimseye ders vermiyorum, tecrubelerimi anlatıyorum. İsteyen dinler, isteyen çeker gider.

   Cevapla
 28. Enis Yılmaz 2013/01/30, 10:46

  Henüz hazırlık olmama rağmen önümde ki gelecek yıllarda yapmamam gereken şeyleri anlamış oldum. 12 yaşından beri lehim yapıp basit motor devreleri kuruyorum (bir keresinde evi yakıyordum) ancak yinede içimde bir korku oldu ya bende bahsi geçen öğrenci tipinden olursam diye. Teşekkürler.

  Cevapla
 29. Uğur 2013/02/02, 01:20

  Yazdığınız yazıyı ve tüm yorumları okudum.Konu ile söyleyece bir şeyim yok.Saten söylenmiş söylenecekler.Ben yazandan da yorumda bulunanlardan da çok teşekkür ederim.En azından yaşamış oldukları tecrübeleri ile benim gibi meslek hayatına başlayacaklara yol göstermiş oluyor.

  Cevapla
 30. burak 2013/03/01, 01:03

  birader google’a kitapa bakmadan kod yazmakla ne kanıtlanıyor? her şey bilinebilir mi sence? her hata kodunu ben ezbere bilmek zorunda mıyım? yazına genel olarak yürekten katılıyorum ama bu konuda biraz daha düşün bence. başarısız bi bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak ve bunun da dibine kadar farkında olarak yazan beni bile rahatsız etti çünkü bu.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/03/01, 01:40

   Her şeyi ezbere bilmek zorunda değilsin. Bir çok şeyi ezbere bilmek zorundasın. C bildiğini iddia eden adam #include ‘den #define’den itibaren Google’de arayacaksa onda bir sıkıntı var demektir.

   Cevapla
 31. Okan Kar 2013/03/01, 01:46

  Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum.İş işten geçmeden şimdiden itibaren başlamak istiyorum.Bu yazınızı dün okudum.üzerine aurdino nun hemen hemen herşeyini okudum.4 5 saatimi ayırarak etraflıca düşündüm.Ben kendimi o “sıradan üniversite” damgası ile yaşamak yerine Aurdino başta olmak üzere Pic programlama da bilerek mezun olmak istiyorum okulumdan.bunun için neler yapmalıyım.tavsiyeleriniz nelerdir.

  Cevapla
  • Kaan CEYHAN 2013/03/23, 10:45

   Okan Ahmet cevap yazacaktır sanırım da ben de yazmış olayım,
   öncelikle elektronik kullanarak yapmaktan hoşladığın konuların listesini oluştur,
   sonra bununla ilgili yapılmış örnekleri araştırarak nelere ihtiyacın olduğunu tespit et,
   ardından ekipmanlarını toplarken üzerinde çalışacağın konu ile ilgili yol haritası oluştur ve inşa etmeye başla.
   bunu blogunda adım adım anlatman hem konunun iyi şekilde dökümante edilmesini sağlar hem de takıldığın yerlerde yardım almanı kolaylaştırır. arduinoturkiye.com’u ziyaret etmeyi unutma 🙂

   Cevapla
 32. Tekniker 2013/03/28, 00:08

  konu hakkında meslekten olmayan daha doğrusu ünvandan olmayan (teknikerim) birisi olarak düşüncelerimi aktarmak isterim ilk olarak şunu belirtmeliyim ki Ahmet beyin anlattıkları maalesef çok doğru .Ben bir kamu kurumunun bakım onarım laboratuarında sorumlu olarak çalışmaktayım meslekte 20yılı geçtim son 5 yıldır çalıştığım birime elektrik elektronik bölümünden her yıl 10-12 öğrenci arkadaş yaz dönemi stajı için gelir her staj dönemi başında ben de heyecanla şöyle birikimli en azından biri konu hakkında çalışmış meraklı bir arkadaş gelse de ben de teorik bilgi eksikliğimi gidersem diye beklerim ancak inanın şu ana kadar 50 yi aşkın stajyer içinde 2 bilemedin 3 ü geçmedi hatta teknik bakış açısı kazanabilecek birine dahi rastlamadım.Gelen arkadaşların ilk sorusu ; ağabey geçen dönemden hazır staj notları var mı? olur hayır cevabını duyunca moralleri epeyce bozulurlar.Bu ve benzer anlatmaya kalksak herhalde 5 -10 A4 kağıdı dolar genç arkadaşlar lütfen kendinize saygınız varsa mesleğiniz için biraz terleyin .

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2013/03/28, 00:34

   Teşekkür ederim, meslekten birinin bunları yazması oldukça değerli. Yorumları okuyan arkadaşların da değerli bulacağından eminim.

   Cevapla
   • kadir demir 2013/04/09, 13:57

    Bu yazı tamamen ego tatmini üzerine yazılmış bir yazı. Bu yaşına kadar öğrendiklerin için seni takdir ediyorum fakat keşke bilgilerini paylaşmak için bir üniversitede akademisyen olarak çalışmaya gayret etseydin. Herkes her şeyi sıfırdan öğrenmek zorunda değil. Dünyada bilgi her zaman kar topu gibi büyür. Sen bilgiyi 10 senede öğrenirsin sonra gelecek nesillere 1 ayda anlatırsın. Milletin aradığı şey bu aslında. Hiç kimse suyun 2 hidrojen 1 oksijen atomundan oluştuğunu deneyle öğrenmedi bu bilgiyi daha önce yaşamış özverili insanlar sayesinde 1 günde öğrendi. Yani anlayacağın öğrendiğin bilgilerin eziyetini yeni öğrenmeye çalışan kişilerden çıkarmak için eziklemek yerine onlara öğretmeye çalış.
    Bunu bu forumlardan yapamazsın çünkü her önüne gelen 9 yaşındaki çocukta bu foruma yorum yazar. Sen en iyisi-mi bu bilgileri gerçekten öğrenmek için uğraşmış bir üniversiteye kapat atmış öğrencilerin yardımına koş. Bu arada buradan bakınca gerçekten bilgili kültürlü insana benziyorsun o yüzden seni tekrar takdir ettiğimi bil.

    Cevapla
    • Ahmet Alpat 2013/04/09, 20:09

     Sevgili Kadir,

     Okuduğunu anlama yetinin kısıtlı olduğunu farkettiğimden dolayı sana yazıyı yanlış anladığını, yazının hitap ettiği kişilerin zaten üniversitede okuduğunu veya bitirmek üzere olduğunu uzun uzun anlatmayacağım.

     Cevapla
 33. Uğur 2013/04/18, 02:13

  Aşağıda verdiğim videoyu izlediğimizde asıl sorunun ne olduğu çok bariz belli.
  Bilgisayar dünyasıyla ilgileniyorsanız kesinlikle videoyu izlemelisiniz.Şimdiden İyi seyirler 😉

  Linki paylaşmanızda bir sakıncası olur mu bilmiyorum ama eğer oluyorsada kusura bakmayın.Günümüzdeki durumu açıklayan çok güzel bir video….

  http://www.gundemim.net/okulun-ogretmedikleri/

  Cevapla
 34. burak 2013/05/06, 06:10

  Öncelikle merhabalar.Yazılarınızın biz mühendis adayları için oldukça yararlı ve yol gösterici olduğunu düşünüyorum ve bunun için teşekkür ediyorum size.Ben elektrik-elektronik mühendisliği son sınıf olması gerekirken 3.sınıf öğrencisiyim.Bu anlattığınız öğrenci profili bir zamanlar benim özetimdi.Biraz geç akıllandım anlayacağınız..Daha sonrasında bu gidişime bir son vermeye ve daha fazla gayret göstermeye başladım.Yaz aylarında çalışmayı planladığım sektörlerde karınca kararınca uzman kişilerden alabildiğimce bilgi ve tecrübe kazanmaya çalışıyorum.Buna rağmen hala kendimi bir türlü yeterli göremiyorum,buna paralel olarak bölümüm ingilizce ve yabancı dil konusunda da aynı hissiyatı yaşıyorum.İngilizce okumama rağmen.Bu yollardan geçmiş ve beni anlayabilecek birisi olarak gördüğüm için size şu soruyu sormak istiyorum.Bu dönemlerde böyle hissetmem ne derece doğaldır,veya öğrencilik hayatımda yaptığım bu değişikliğin geç olmasından dolayımı bu şekilde hissediyorum.

  Cevapla
 35. erpay 2013/05/19, 00:32

  Yazı olayı çok iyi yansıtmış. Genel öğrenci yapısı okulun yetersiz olduğunu söyleyip herşeyi işte öğreneceğini söyler, ama sanki işyerinde onlara bunları öğretmek için birilerinin beklediğini düşünerek kılını kıpırdatmaz bir de yüksek maaş ister 🙂

  Cevapla
 36. tugay kahyaoğlu 2013/06/24, 01:29

  O zaman bu yaz Arduino Uno set alıp kitabı bütün yutuyorum…Ardından internetin sınırlanırını zorluyorum… Devamında PIC öğreniyorum.. He bu arada baskı devre olayını es geçmemeli tabi 😀

  Cevapla
 37. Rasim Avcı 2013/06/26, 16:47

  Ahmet Bey
  Yazınınız okudum , yazınız genel olarak doğruları içermekle beraber, öğrencileri buna iten sebeplerden hiç basetmiyor.

  Bu yargılara elbette okuduğunuz okullarda veya başka okullardan duyduklarınızla vardınız. Bu olanlar hangi üniversitede yaşandı veya halen yaşanıyor ? Siz hangi üniversite okudunuz ? Dili tamamen ingilizcemiydi, kısmen mi ? Öğrenim hayatınız boyunca siz toplam kaç proje yaptınız ? Ortalama bir mühendislik öğrncisi kaç proje yapıyor ? Elinizde bu bilgiler varsa paylaşırsanız daha sağlıklı bir yorum yapıcağım.

  Cevapla
 38. erhan osanmaz 2013/07/28, 03:05

  her satırında kendim varım abi hemen bir set alıp başlıyorum ama bunu senin için değil kendim için yaptığımın bilincindeyim 🙂 ellerine sağlık abi bize fırça lazım 🙂

  Cevapla
 39. Ego 2014/01/06, 03:13

  ego tatmini üzerine bir yazı. kendini göklere çıkarmışsın bu tavrınla. gören de ardunio yu helikopter sanacak =) bu yazıyı acı söyleyerek öğrencilere katkı sağlamak için çabalamaları için yazmadığını, sadece artistlik için yazdığını itiraf et. adamlıktan uzaksın. adam ol. egonu elbet biri al aşağı edecektir. kibir günahların en büyüğüdür. vazgeç bu ayaklardan

  Cevapla
 40. Aykut 2014/01/31, 20:21

  Burada ki sorunun nedeni sadece öğrencilerin olduğunu düşünmüyorum. Biz sistem olarak öğrencilere bir vizyon veremiyoruz. Obama’nın yaptığı bir konuşmada öğrencilere nasıl vizyon verileceğini gösteriyor http://www.youtube.com/watch?v=MBYPpplJ9io .
  Üniversitelerde ki eksiğimiz vizyonsuz bir eğitim olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 41. gokhan 2014/05/04, 20:19

  okunması gereken iyi tarafları olan ama bir yandan da buram buram kibir kokan bir yazı. bunu dr lar daha iyi analiz eder ama bana göre hala kendiyle ilgili birşeyleri kabul ettirme çabaları kokuyor tabi sanal alemde bunlar daha kolay.

  keşke bol bol video dersleri çekip herkese anlatmaya çalışsanız o kodları paylaşsanız birinin devreyi yaparak ilgisinin artmasını sağlasanız böyle kuru kuru tavsiyeledense.

  Cevapla
 42. yiğit demirci 2014/11/22, 22:51

  ahmet abi cok teşekkürler yazı için…2.sınıf elektrik elektronik öğrencisiyim ve adeta yazdıkların bana bir tokat oldu.

  Cevapla
 43. semih y. 2015/03/22, 01:37

  Bu tür insanlara ‘üşengeç’ demenizi iyi niyetinizi korumak için olduğunu tahmin ediyorum. Keşke üşengeç olsalar yani üşengeçliği aslında bilip de yapmaya üşenmek olarak alıyorum. Etiketli diyebileceğim kendi devrem 3. sınıf arkadaşlardan-yıl 2014- uçak biletinin internetten alındığını bilmeyip her seferinde havalimanına giden arkadaşımı, güncellemeyle telefonuna 4g gelip gelemeyeceğini sorgulayan arkadaşımı, TL ve Dolar arasında kur farkı olduğunu-buraya dikkat! kur değerini değil kur farkı olduğunu- bilmeyen arkadaşımı görünce sizin de ben de olduğu gibi bu konuda ufkunuzun ne derece açıldığını hissediyorum. Biz burada iot, cloud, 3d yazıcı, artırılmış gerçeklik, m2m, giyilebilir teknojiler konuşalım duralım ama çoğu kişinin-ben abartmadan üni öğrencilerinin %95’i diyebiliyorum- arama motorundan dahi haberi yok. Bu yüzden çok forumu, facebook grubunu takip etmeyi bıraktım ve bu insanlara hiç bir şekilde yardımcı olmamaya karar verdim. Ben burada cahilliğe değil bilgiye nasıl ulaşacağını dahi bilmeyen kişilere sinir oluyorum. Bir insanda vizyon olsun veya prensip olsun elinden herşeyi alınmış olsa dahi tekrardan nasıl toparlayacağını bilir. Gündem, trendler değişir ama kanallar değişmez. Blog deyince dahi yüzüme böm böm bakan arkadaşlara iki tane çakasım geliyor ya sinir oldum yine hatırladıkça. Böyle olunca da patronlarının üni mezunu dahi olmaması %55’lerden zor düşer. Bu durumun en kötü sonucu da bu tür insanları nereye çekerseniz direkt oraya gitmeleri/önlerine koyulan herşeyi olduğu gibi sorgulamadan almaları. Bunun en büyük örneği gezi olaylarında google’ın resim arama fonksiyonundan habersiz insanlaınr her provakatif içeriğe balıklama atlamasını gösterebilirim. Sonuç olarak bireysel bakarsak acımıyorum, üzülmüyorum ama genelde çok kaygı verici.

  Cevapla
 44. tolga 2015/09/02, 13:48

  Kendi gençliğinle kıyaslama yapmışsınız galiba ki çok olumlu yorumlar almışsın. Çok güzel genelleme yapmışsın kurunun yanında yaşı da yakmışsınız. ilk 3 paragraftan sonra okuma gereği bile duymadım yazınızı. Türkiye de ki mühendis adaylarından bahsediyorum en azından %90 böyle olsa bile bu şekilde geneli irdelemeniz çok gereksiz ve saçma. Eminim öğrencilik yaşantınızda bu %90 lık kesim içerisinde bulundunuz. Maaş olayı bilgini pazarlamaya göre extrem değişkenlik gösterir. Bakış açınızı biraz genişletirseniz kendinize iyilik yapmış olursunuz. Bu bakış açısıyla çokta bir yere gelemezsiniz ki bilmiyorum şuanda bir yerde misiniz ? Binlerce mühendisi bu denli sert dille eleştirecek kadar kendinizi başarılı görüyorsanız – Soruyorum size kime göre neye göre başarılısınız ? yada ne sanıyorsunuz kendinizi ki binlerce insana bu denli ağır ithamlarda bulunuyorsunuz.? Yazıktır günahtır onlarca yeni mezun mühendislerin emeğine, uykusuz gecelerine. Bu denli dar bakış açısına sahip kişi yüksek mühendis de olsa benim gözümde girebileceği maksimum sınıf kendini az çok geliştirmiş lise terk elektronikçi.

  Cevapla
 45. Vardar 2015/10/07, 01:32

  Başarılının hep bir çözümü, ideali, fikri olur. Başarısızın hep bir mazereti, suçlayacağı birileri olur ve bir tek kendisi suçlu değildir. Hayatları böyle geçer gider nasıl olsa hep suçlanacak sistem ve birileri olacak.

  Cevapla
 46. sadece biri 2016/10/06, 16:36

  mühendis değilim ben bile ders aldım 🙂 mantıklı söyledikleriniz.
  yorum yazayım derken üyede oldum iyi mi 🙂 artık arada uğrarım siteye

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>