Kısmı Güneydoğu Turu -1

Posted by & filed under Kişisel.

3 günlük Adana-Gaziantep-Şanlıurfa-Adıyaman-Kahramanmaraş-Adana turumuzu 29 Ekim tatilinden faydalanarak gerçekleştirdik. Arkadaşlar tarafından en çok bu sorulduğu için direk maliyetle başlayayım olaya: Günlük 60 TL’ye 2010 Model Dizel Renault Symbol kiraladık. 240 TL’lik mazot yaktık. 1300 km civarında yol yaptık. 3 kişiydik. Bedirhan, Nazlıcan esprisini yapmayacağım.

Perşembe akşamı Adana’da Yüzevler Restorana gittik. Adana’nın diğer restoranlarına nazaran biraz daha pahalı ama mezeleri, kebabı, içeceğiyle kişi başı 20 TL’ye çok rahat çıkarsınız. Adana’ya gelen her ünlünün gittiği bir yer. Duvarları zeminden tavana kadar yüzlerce ünlü fotoğrafıyla kaplı. Ben rahmetli Sakıp Sabancıyla yedim. Onun üstünde de Fenerbahçe Basketbol takımı vardı. Az ileride Ayşe Arman’ın gençlik fotoğrafı asılıydı. O zamanlar belli ki Dubai’yle işi yoktu, avam yemeklerinden zevk alıyordu. Niye yazdım bir anda bunu bilmiyorum.

Cuma günü Adana’dan sabah 10 civarında çıktık, Antep’e vardığımızda öğlen olmuştu. İmam Çağdaş’ta karışık kebap yedik söylemesi ayıp.  Önceki gittiğimde, bu sefere nazaran yemekler daha lezzetli ve özenilmişti, tatil dolayısıyla olsa gerek restoran çok kalabalıktı. Bir de üzerinize afiyet sinüzit ve faranjit oldum, koku alma duyumu yitirdiğimden yemeklerin lezzetine tam varamadım. Antepin en meşhur restoranlarından biri İmam Çağdaş. Bir de Adil Usta var. Adı konusunda emin değilim ama. Adil usta o gün eti bitene kadar çalışıyor, 3-4 gibi kapatıyor dükkanını. Henüz nasip olmadı oraya gitmek ama İmam Çağdaştan daha iyi yapıyor diyorlar. İmam Çağdaş’ın baklavası mükemmel. Şöbiyeti biraz fazla tatlıydı, çabuk kesti. Dolaması dondurmayla iyi gider diye tahmin ediyorum. Biz sade yedik. Karışık kebap+karışık tatlı tabağı+içecek kişi başı 20 TL’ye filan çıkabilirsiniz.

Oradan çıkıp eski Antep Hanı’na girdik, bakırcılar çarşısını filan gezdik. Kızlar hediyelik karabiber değirmeni, cezve filan aldılar. Ben de taşlı gümüş bir yüzük aldım. Hoşuma gitti.

Antepten hava kararmadan Urfa yoluna çıktık. Nizip kavşağında 170 km hızla kaza yaptık. Kendi etrafımızda dönüp kayarak bariyerlere yanlamasına çarptık. Allah’a şükür bizde bir şey yok ama arabanın sol ön ve arka çamurlukları göçtü, far ve sinyal lambası kırıldı. Sonra Birecik’ten geçerek Urfa’ya devam ettik. Birecik’te barajı gördük ama kelaynakların heykeli dışında varlıklarına dair hiç bir belirti göremedik. Arabadan bile inmemiştik zaten.

Urfa’da önceden Manici Otel’te 2 kişilik yer ayırtmıştım kızlar için. Kişi başı 80 TL. Oraya eşyaları bıraktıktan sonra balıklı göle indik. Yukarıya çift mağaralara çıktık. Çift mağara denen yer kocaman bir mağara,yerle kale arasında 30 metre kadar yukarıda. İçerisi biraz serin oluyor bu mevsimde ama fazla üşümedik, bir hırka yetti. Yemeği orada yedik. Tabii ki  yine karışık kebap. Nargile de içtik. Elmalı nargile 6 TL. Fiyatı az geldi, itiraz ettim. Şaka tabi manyak mıyım? Yemekten sonra “mırra” ikram ettiler. Öyle matah bir şey değil zaten. Az su+çok neskafe+bir ot=Mırra. Usulü 2 tane içmekmiş. İçmek istemediğinde 2 parmağını kapatıp öyle uzatırmışsın fincanı. Eğer yere bırakırsan fincanı, Mırra’yı ikram edeni ya evlendirirmişsin ya da fincanı altın doldururmuşsun. Yaa. Sonra menengiç kahvesi de ikram ettiler. Hazır menengiç kahvesi kullanmışlar, kendilerinin öğütmesini beklerdim.

Urfa orası, yapmaları lazım, onu da mı ben söyleyeyim ha ben mi söyleyeyim? Urfa hear my words! Şehir çok güzel. İnsanları süper. Hiç beklediğim gibi çıkmadı Urfa. Beklediğimden daha iyi. Yabancılara öyle garip garip bakan yok. Dikkat bile etmiyorlar. Belki de çok yabancı geldiğindendir. Ha bir de şalvar aldım Urfa’dan. Adana’ya gelene kadar onu giydim. Adana’da da giydim hatta. Çok rahatmış, artık onu giyeceğim hep.

Yazının devamı yarın. Gezi maliyeti ekonomisi, toplumsal tasarruf ve gezicilik, kültürel birikim ve maliyet analizi gibi konularla yarın yine karşınızda olacağım.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>