Hayat Listeleri

Posted by & filed under Kişisel.

43things.com diye bir site var. Hayatınla ilgili listeler yapıyorsun. Bunu insanlarla paylaşıyorsun filan.. Onlar da yorum yapıyor, alkış tutuyor. Ana sayfasında popüler listeleri sıralamışlar. Aşağıdaki “Spirituality and Beliefs” listesinin top teni.

  1. Daha ruhani ol (More spiritual yazıyordu. Esasında daha dindar diye de çevrilebilir ama more spiritual olmak için inancınızın bir “din” olması gerekmez. Dolayısıyla dindar kelimesi karşılamıyor diye düşündüm. Hatalıysam lütfen arayınız)
  2. İnançlarıma uyan bir din bul
  3. Zekat ver (tithe)
  4. İncili oku
  5. Daha çok ibadet et (Pray more yazıyordu. Dua et olarak da çevrilebilir aslında ama Hristiyanlık çerçevesinden bakmadığımızda ibadet etmek daha uyuyor.)
  6. Meditasyon yap
  7. Kiliseye git
  8. Bir mucizeye şahit ol
  9. Dalai Lama’ yla tanış
  10. Dindar bir insan ol. (“become an ordained minister”ı böyle çevirdim. Taktir edilen bir rahip ol birebir çevirisiydi ama anlamı karşılamıyor diye düşündüm.)
Hristiyanlarda zekat kavramı olduğunu bilmiyordum. Üstelik İslamdaki gelirinin %2.5u iken, Hristiyanlıkta %10muş. Bir fark var ki zekatı yalnızca kiliseye verebiliyorsun. Bunu öğrenince hıı dedim. Kilise kurumu işi “business”a bağlamış. Zekat ver ama sadece bana ver. Endülüjans gelirleri yetmiyormuş demek ki o zamanlar.

2. seçenek de enteresan. Artık kaç insan yazmışsa top ten’ e ikinci sıradan girmiş. İyi de kardeşim senin inancını din sağlar zaten. Dinin öngördüğüne uyunca bir dini inancın olur, sana uyacak din mi bulunur?  Demek laisite oralarda da devam ediyor. Yar bana bir din..

8. seçenek de fena değil aslında. Mucizeee, gel kızım!

Ben mucize-i tut-i guyem diye başlayan bir dize var idi. Ne de güzel idi. Oldukça da spiritual idi. Acaba kimin idi? Buldum:

tuti-i mu?cize-guyem ne desem laf değil
çerh ile söyleşemem ayinesi saf değil 

ehl-i dildir diyemem sinesi saf olmayana
ehl-i dil birbirini bilmemek insaf değil

Anlamını da ekşiden gozupek nickli yazar şerhetmiş.

tûtî: papağan
gûyem: söylüyorum/diyorum
ayine: ayna/dünya
çerh: çark, dünya, felek 

ancak buradaki nüans, lâf sözcüğündedir. klasik edebiyat literatüründe “kelâm > lâf > güzaf” şeklinde bir sıralama vardır. burada bahsi geçen papağan ile bir alt dizedeki ayna kelimesiyle yakından bağlantılıdır. papağanların kafesine ayna konulmasının eski bir adet olduğunu da böylece belirtmiş olduk.

biraz daha açmak gerekirse:

mucizeler söyleyen bir papağanım, ne desem laf değil
dünya ile söyleşemem, aynası saf değil

buradaki papağan, islam peygamberi hz. muhammed’in kendisidir abiler. inanışa göre allah tarafından aldığı emirler doğrultusunda dosdoğru insan olan muhammed, kendisine vahyedilen ayetler doğrultusunda söylemektedir insanlara her ne söylerse. şu haliye muhammed ne dese laf değil kelam olmaktadır. zira kelam, allah katından kendisine gelmektedir. kelam, laftan büyüktür.

yıkarıdaki paragrafa açıklık getiren kurân ayetleri de:

“andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik”. bakara/99 ve “ey insanlar! size rabbinizden kesin bir delil (hz. muhammed) geldi ve size apaçık bir nur (kur’an) indirdik.” nisa/174.

şeklindedirler.

papağanın mucizeler söylemesi de kurân’ın mucizelerle dolu bir kitap olarak addedilegelmesinden mülhemdir. hadid suresinin 25. ayetinde “andolsun, biz elçilerimizi açık mucizelerle gönderdik ve beraberlerinde kitabı ve mizanı (ölçüyü) indirdik ki, insanlar adaleti yerine getirsinler.” bu durum açıklanmıştır. bilinmelidir ki abiler, kurân aynı zamanda klasik edebiyata kaynaklık eden en önemli eserdir. daha çok konuşulacak şey vardır bu şaheser üzerinde.

ayetler konusunda kaynak olarak diyanet meali kullanılmıştır.

 

Eveet nereden nereye değil mi? İşte hayat da böyle bir şey.. Şaka şaka, tabii ki bu cümleleri kurmayacağım, Senai Demirci miyim ben? Ha kuramadığımdan değil, daha yüksek sesle de kurarım ama yaşına saygımız var. Şaka şaka Kasımpaşalı mıyım ben?

 

Tags:

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>