İnsan Vücudunun Direnç Değeri ve Elektrikle İdam

Posted by & filed under Elektrik Mühendisi.

Öncelikle her insanın vücut direncinin eşit olmadığını bilmek lazım. Bu değeri etkileyen farklı faktörler var. Mesela erkeklerin direnci kadınlarınkine nazaran daha düşüktür. Kollar, bacaklar daha kalın olduğu için direnç daha azdır. Bilindiği üzere direnç uzunlukla artar, genişlikle azalır. 

İnsan direncinin değerini etkileyen iç organlar ve deri olmak üzere 2 faktör vardır. İç organların direnci kabaca 300-1000 ohm civarındadır. Tabi akımın geçtiği yolun hesaba katılması bu farklılığı yaratır. Yani sağ elden girip sol elden çıkmasıyla, sağ elden girip sol ayaktan çıkması aynı değildir. 

Kuru derinin direnci 1000-100000 ohm arası değişir. Yine giriş-çıkış yoluna bağlı olarak. Islak derinin omajı(ohm değeri) kurununkine nazaran daha düşüktür. Bir insanın toplam vücut direnci şöyle hesaplanır


R
toplam = Rderi(giriş) + Riçorgan + Rderi(dönüş)

Başka bir ilginç nokta da insan derisinin kapastif etki göstermesidir. Bir metal parçasına dokunduğunuzda kondansatörün bir kutbu o metal, diğer kutbu iç organlarınız gibi olur. Aradaki dielektrik malzeme de deridir.

İnsan doğru akımla elektrikli sandalyede infaz edildiğinde bu kapasitif etki çok da önemli değildir ama alternatif akımla idam edildiği zaman aradaki deri, yani dielektrik malzeme kısa devre olur ve toplam direnç düşmüştür. Dolayısıyla çok yüksek miktarda akıma maruz kalınır. AC gerilimin mucidi Teslanın bu buluşu pratikte ilk olarak elektrikli sandalyede kullanılmıştır. İdam için gereken daha az gerilimdir. 


Bir sonraki postumda da insan için ölümcül akım değerlerini yazacağım.

3 Responses

 1. nezihdarcin 2009/01/31, 10:05

  Merhabalar Ahmet abi ((:
  Okuduğum ve takip ettiğim en güzel teknolojik blog sayfası.. Abonesiyim bundan sonra…
  insanın deri ve iç organlarından dolayı kondasatör gibi davranabilğini bilmiyordum… Gerçi kalpte çok düşük bir voltaj ile çalışmıyormu? Sanırsan bir insanı elektrik ile ölgürebilmek için onun kalbindeki voltajın zıt fazında başka bir eş voltajı kalbin üzerinden devreyi tamamlayacak şekilde vermek nötrr yapabiliyor…

  Cevapla
 2. ahmetalpat 2009/02/01, 12:36

  Teşekkür ederim Nezih abartma 😀 Bu kapasitif etkiden dolayı DC’ den çok daha düşük AC değerler elektrikle idamda kullanılıyor. Kalbin durumu voltajla ilgili bir şey değil. Kasılmalar tabii ki elektriksel bir şey ama voltaj dediğin potansiyel farktır. Bu fark da sabit bir şey değil. Kalbin bir aşağıdan bir yukarıdan kasılması yani bir karıncıktan bir kulakçıktan kasılmasını ters voltajla açıklayabiliyor olurduk o zaman. Bu da mümkün değil.

  AC değerlerin daha öldürücü olmasının sebebi kalp ritmini rezonansa sokması. DC tek yönlü olduğundan dolayı kalbin o akım değerine rağmen zorlayarak çalışması söz konusu. AC değerlerde kalp tam kendi ritmi doğrultusunda atarken bir anda ters bir güç geliyor, tekrar düzelirken bir daha ters değer geliyor. Minarelerin rüzgarla yıkılması gibi yani. Tam bir yana yatarken öbür yandan rüzgar yemesi gibi.

  Cevapla
 3. hakan 2015/01/19, 07:54

  üzerimize uygulanan voltaj arttıkça direnç değerimizin de düstüğünü duymuştum. yani ilk uygulandığında bize zarar vermeyen voltaj değeri birkaç milisaniye sonra bize zarar verebilirmiş.

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>