İş kuracak mühendisler için 24 tavsiye -1

Posted by & filed under Girişimcilik.

iş kuracak mühendislere tavsiyeler

Bu yazı, okuduğum bir kitapta altını çizdiğim, faydalı bulduğum bazı maddeleri kapsıyor. Madde başlıklarını çoğunlukla kitaptan alıntıladım. Yorumlar benim çıkarımlarım. Kolay okunsun diye maddeledim. Yazının tamamı uzun olacağı için sekizer maddeli 3 parça halinde yayınlayacağım. Uzun yazıları okumadığınızı biliyorum. Kitabın adını yazı dizisi bittiğinde söyleyeceğim. Ben hepsini yayınlamadan siz alıp okumayın diye kitabın adını dizinin sonunda paylaşacağım 🙂 Keyifli okumalar dilerim.

1-Hatalardan ders çıkarma fikri fazla abartılıyor.

Harvard Business School’un yaptığı araştırmaya göre daha önce iş kurup başarmış kişilerin tekrar başarma ihtimali %34 olarak belirlenmiş. İş kurup batıranlarınki ise hiç iş kurmayanlarla aynı:%23

2-Startup değil, gerçek iş kurun.

Startuplarda harcamalar, giderler başkasının derdidir. Sadece ürün geliştirmeye yoğunlaşılır. Siz öyle yapmayın, finansal, satış, pazarlama olaylarını dert edin.

3-Bir işi yarım yamalak yapacağınıza yarım bir iş yapın.

Pek çok şey küçüldükçe güzelleşir. Bulduğunuz harika fikirleri bir kenara bırakın. Her şeyi yapmaya çalışmayın. Eğer çok iyi bir fikriniz varsa sonra yaparsınız. Elinizdeki işe bakın.(Benim hiç beceremediğim bir şey)

4-Detaylara erkenden takılmayın.

Farkı yaratan detaylardır, evet. En başından detaylara takılmak anlaşmazlıklara, toplantılara sebep olur (kitap tam bir toplantı düşmanı.)

5-Küratör olun.

Dünyadaki tüm güzel sanat eserlerini bir odaya doldurarak güzel bir müze elde edemezsiniz. Elde ettiğiniz şey depo olur. Küratör olun. Bazı şeyleri çıkarın, eksiltin. (Bununla ilgili Elektrik Mühendisliğinde Basitlik Kanunları ‘nı yazmıştım, okumak isteyebilirsiniz. )

6-Değişmez olana odaklanın.

Moda geçicidir. Daimi unsurlara odaklanın. Örneğin; hızlı ve ücretsiz gönderi, kolay iade politikası, bütçeye uygunluk, basitlik.

7-Müziği yapan parmaklarınızdır.

Kullanacağınız cihazlara, aletlere odaklanmayın. İşinizi gören aletler yeterlidir. Tiger Woods’a dünyanın en kötü sopasını verin, sizi yine yenecektir.

8-Bir an önce iş yapmaya başlayın.

Ürününüzü direkt satışa çıkarın. Rötuşlar yüzünden bekletmeyin. Onları sonra da yapabilirsiniz. İhtiyacınız olmayan her şeyi kaldırın.

Takip etmeye devam edin: Bardak Büyük
Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates required
Not: görsel canadiansmallbusiness sitesinden.

Tags: ,

One Response

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>