Mühendise Üçüncü Dil: Arapça

Posted by & filed under Elektrik Mühendisi, Mühendislik, Üniversite.

Mühendis Arapça Öğrenimiİlk ikisi Türkçe ve İngilizce.

Hangi kariyer sitesine girseniz çok sayıda Arapça bilen mühendis ilanını da, son zamanlarda Türkiye’nin dış politikada aktif oyuncu olma çabasını da farketmişsinizdir. Bu ikisi direkt olarak bağlantılı. Hükümet yetkililerinin Ortadoğu’ya seyahatleri esnasında bir uçak dolusu da iş adamı götürmeleri bu aktif oyuncu olma politikasının ticari ayağı.

Şimdiki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yıllar önce yazdığı Stratejik Derinlik kitabında Ortadoğu’yu Türkiye’nin hinterlandı(arka bahçesi) olarak nitelemesi bu açılım politikaların temelinde yatan ön kabul. O kitabı Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı olmadan önce okumuştum. Yıllardır kitabını sahneliyor. Bir sonraki dış politika hamlesi ne olacak diye merak edenler okuyabilir.

Merakla takip ettiğim bir diğer politikacı da Enerji Bakanı Taner Yıldız. Bununla ilgili de bir yazı yazmayı planlıyorum. Şimdilik bu konu kenarda dursun. Konumuza geri dönelim.

Doğru düzgün üretimi olmayan petrol zengini Arap ülkeleri yıllardır mal ve hizmet ithal ediyorlar. Türkiye bölgede etkin rol aldıkça ve aktifleştikçe bu ithalattan aldığı pay da artıyor. Türkiye’nin mühendislik şirketleri Arap ülkelerine inşaat sektörüyle yıllar önce girmişken, enerji, otomasyon, güç iletimi, güç dağıtımı gibi alanlarda da girmeye başladı. Bu cümleyle konuyu nereye getirmek istediğimi zaten anlamışsınızdır; Arap ülkelerine bu sektörlerden girmek Arapça bilen Elektrik Mühendisi, Elektronik Mühendisi ihtiyacını doğurdu.

Yıllardır arkadaş sohbetlerinde dile getirdiğim “Mühendis 2. yabancı dil olarak Arapça öğrenmeli” iddiası, yukarıda bahsettiğim süreçlerden sonra sağlam bir temel kazandı. Mühendisin hem bir şirkette çalışmak için hem de kendi kurduğu işi Arap ülkelerine doğru büyütmek için Arapça bilmesi gerekiyor. Arapça bilen bir mühendisin 4000-5000$ civarında bir ücretle işe başladığını da belirtmeden geçemeyeceğim.

Arapça trafoŞimdi Arapça‘yı alternatifleriyle kıyaslayarak bir karşılaştırma yapalım. Bir Elektrik Mühendisinin veya Elektronik Mühendisinin İngilizce’den sonraki akla gelen ilk alternatifi Almanca’dır. Bunun en büyük sebebinin Siemens, Mercedes gibi Türkiye’de de aktif üretim ve iş yapan şirketler olduğunu düşünüyorum. Almanca, Almanya’dan başka bir ülkede konuşulmayan(minik bir kaç ada ülkesi vardı diye hatırlıyorum) coğrafi açıdan kıt bir dil. Almanca bir Elektrik-Elektronik Mühendisinin Siemens, Mercedes gibi şirketlerde çalışmıyorsa çok da faydasını görmeyeceği bir dil.

Siemens, Mercedes gibi şirketlerde çalışmak için Almanca öğrenme çabası göstermeye değer diye düşünenler olacaktır. Düşünsünler tabii ki ama uzaktan davulun sesi hoş gelir. Bir kaç ay önce Siemens’in yurtdışında yayınlanmış bir ilanına rastgelmiştim. İlan İngilizce’ydi ve Arapça bilen Elektrik/Elektronik Mühendisi arandığı yazıyordu. İlan buraya kadar enteresan değildi, ta ki adayın dini bilgisinin yeterli olması koşulunu görene kadar.  Bu da muhtemelen adayın kültürel etkileşime girmek zorunluluğu olduğu içindi.

Her zamanki gibi yazıyı uzattım.  Sıkıcı olmaması için 2’ye bölüyorum. 2. bölümü sonraki yazıda yayınlayacağım. Arapça‘yı alternatifleriyle kıyaslamaya devam edeceğim. Bilmiyorum, belki de kıyaslamanın sonucunda Arapça öğrenmenin feasible olmadığı ortaya çıkacak. Şaka şaka çıkmayacak.

Bu arada İngilizce öğrenmeye değinmediğimi farketmişsinizdir. 2012’de hala İngilizce’nin mühendislik açısından önemine değinmek ayıptır. Ondan değinmedim. Daha önce İngilizce’yi akıcı konuşmakla ilgili bir yazı yazmıştım, hazır yabancı dil demişken belki onu da okumak isteyebilirsiniz.
Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates requiredTags: , , ,

33 Responses

 1. muhammed kenan 2012/04/02, 23:03

  Tebrik ederim, cok onemli bir konu el’e almissn, toplumda hep arapca’ya farkli bakilyordu. ogrenmek istiyenlere de biraz gerici gozu ile bakilyordu. herneyse abi burda yazdigin her kelimede sana 100% katilyorum ama karsilastigim problemlerden 1 tanesi arapcan cok iyi oldugu zaman seni muhendislikten ziyade tercumu konusunda daha agirlikli kullanmayi basliyorlar.

  Cevapla
 2. eray sarioglu 2012/04/03, 02:20

  1. Çince 3. dil olarak arapçayla kapışsa sonuç ne olur?
  2. İkiside çok ayrı dünyalar ama hangisi daha kolay öğrenilir?

  Cevapla
  • eray sarioglu 2012/04/03, 02:23

   yeni yorumları okuyunca bir soru daha sorma ihtiyacı duydum? Arapça öğrenmek için harcanacak vakitte mühendislikle ilgili şeyler yapıp iletişimi tercumana bırakmanın zararı var mıdır?

   Cevapla
 3. Furkan Aydogan 2012/05/11, 13:49

  Bu dili öğrenmek için 1 sene Erasmus tarzı verilebilir mi? İnanıyorum ki bir işi başarmak ona verdiğin mesai ile büyük oranda ilişkili.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/05/11, 13:56

   Erasmus tarzı verilebilir mi derken Erasmus gibi 1-2 dönem sadece Arapça’yla uğraşmayı mı kasdediyorsun? Gerek yok bence, eğitim sürecinde öğrenilebilir. Yazın Arap ülkelerindeki dil okullarına gitmek de üyük fayda sağlar tabii ki.

   Cevapla
   • Furkan Aydoğan 2012/05/21, 01:36

    Yaz kursları işimizi görürse önümüz açık abi. Çalışmak için Arapça bilmeden başvurulsa sana göre tanıdık olmadan bir sonuç alınabilir mi? Tek eksik Arapça diyelim..

    Cevapla
 4. Kenan SATIR 2012/05/31, 00:56

  Arapça ve yazınız hakkındaki düşüncelerim:

  – Arapça öğrenen ileriki dönemlerde çok iyi para kazanacak. Hatta bu konuda geç bile kalınmıştır. Elin Avrupalısı bile arapça öğrenip arap ülkelerindeki pazarını sağlamlaştırmayı planlıyorsa bizim hayli hayli bu işi yapabilmemiz lazım. Dibimizdeki pazarı “arap” kelimesine duyulan önyargılara kurban edemeyiz.
  – Arap ülkelerinden gelip iş yapan birkaç tanıdığım var. Hiçbiri Transformatör (ve diğer teknik ifadelerin) yerine arapça bir kelime kullanmıyorlar. Uluslararası dilde ne kullanılıyorsa onu kullanıyorlar.
  – Keşke imkanım olsa da arapça öğrenebilsem. Zira benim birkaç nesil önceki atalarımın elini kolunu sallayarak dolaştığı topraklarda bulunmak isterim.

  Selamlar

  Cevapla
 5. Cansu 2012/06/11, 00:21

  Simdiye kadar okudugum tum yazilarinizda dikkati en guzel toparladiginiz yerde devam yazisinin gelecegini belirtip kesiyorsunuz . Keske aklinizdakini kisa-uzun onemsemeyip anlatsaniz.

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/06/11, 00:44

   Doğru söylüyorsun Cansu. Uzun yazılar da fazla okunmuyor, ondan dolayı çok uzun yazmamaya çalışıyorum. Bir kaç kişiden daha böyle şikayetler aldım. En iyisi bundan sonra hepsini bitirmeden ikiye bölmeyeyim yazıyı.

   Cevapla
 6. emre 2012/08/09, 22:28

  Yazı ve yorumlar çok hoşuma gitti bir anda arapça öğrenme isteği geldi diyebilirim.Aklıma takılan bir şüphe var.İkinci yabancı dil öğrenen pekçok kişi ispanyolcayı tercih ediyor.Siz ispanyolca hakkında ne düşünüyorsunuz? Arapça öğrenmek gerçekten 3 4 yıl sonrasında aranan bir özellik olabilir mi ?

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/08/14, 22:22

   Merhaba Emre,

   Bu yazının 2.sinde Rusça, İspanyolca ve Arapça’yı karşılaştırmaya çalışacağım. Yakında yayınlarım muhtemelen.

   Cevapla
 7. Eray işler 2013/03/29, 00:49

  merhaba ahmet bey , ben arapça öğrenmek istiyorum yazın bunun için yeterli zamanım var . İnternetten arapça öğrenebileceğim bildiğiniz bir site var mı ? Sizce kendi başıma internetten arapça öğrenebilir miyim ?

  Cevapla
 8. tolga 2013/08/02, 16:58

  arapça öğrenebilmek için önerebileceğiniz kurs var mı istanbul içinde ve sıfırdan başlayanlar için ? yazı için teşekkürler çok faydalı buldum.

  Cevapla
 9. Emre 2013/08/30, 21:50

  Bende eray sarıoğluna katılıyorum. Alfabesi farklı bir dil öğrenme zoruluğuna katlanmayı göze alıyorsanız neden çince öğrenmiyorsunuz ? asıl büyüen pazar orası çok yakın gelecekte dünyanın 1 numaralı ekonomisi olacak. Dahası arapların 5 katı gibi bir nufus ve coğrafyaya hitap ediyor. (çin 1,5 milyar, arap nufusu 300 milyon) diğer yandan araplar üretmeden tüketen ve petrol ile yaşayan bir millet. yarın bir gün tesla gşbş elektirik arabları pazarda egemen olduğunda arap ekonomisi ne olacak ? şu an yürüttükleri süper pahalı projelerin ne kadarı devam edecek ? petrol bilgi çağına sanayi çağından tutunmayı başarmış son hammade. ki bunu da savaşlarla suni olarak hayatta tutuklarını sanırım herkes biliyor. ve dediğim gibi bilgi çağında insan aklı bu sorunu da çözmeyi başaracaktır.

  sözün özü yeni dil öğrenmek istiyorsanız bence çince. ama arapların ve çinlilerinde en az sizin kadar ingilizce öğrenmeye uğraştıklarını da unutmayın. bu gün dubaide toplum %70 hep başka ülkelerden göçmüş ve halk arasında konuşulan dil açıkca söylenmesede artık ingilizce halini almış birleşik arap emirliklerini geri kalanı da keza öyle. bu yüzden dile öğrenmeye ayırdığınız zamanı gelecek vaad eden bir programlama dilini ingilizce kaynaklardan da faydalanarak tam manasıyla öğrenmek, o dilce parmakla gösterilecek bilgiye sahip olmak asıl faydayı sağlayacaktır. tabi bunlar kişisel görüşlerim.

  Cevapla
 10. Furkan 2017/06/16, 10:09

  Bu yazıyı kaç sene önce yazdığınıza baktım ve gerçekten gelal olsun.Arapça’nın ta ozamanlardan bizler için ne kadar cok fayda sağlayacağının bilgisini vermişsiniz.Şuanda arap ülkeleri ile içli dışlıyım gerçekten tebrik ederim abicim.
  Bu arada ben EEM 2.sınıfa geçtim deli dana gibi bilgisayar programları öğrenmeye çalışıyorum nasıl bir yol izlemeliyim ? 🙂

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>