Özgürlükçülük ve Atilla Yayla

Posted by & filed under Genel.

Prof. Dr. Atilla Yayla Atatürke karşı işlediği düşünce suçundan dolayı 15 ay hapse mahkum edildi. 24 ay da Atatürk hakkında konuşmama cezası verildi. 

Atilla Yayla’ nın yandaki kitabını bitirmek üzereyim.  Kitabın anafikri liberalizmin ve serbest piyasa ekonomisinin özgürlükleri alternatifi kabul edilen siyasal ve ekonomik sistemlere nazaran daha fazla desteklediği. 

Tema Sosyalizm, Devletçilik ve Liberalizmden hangisinin demokrasiye en fazla kol kanat gerdiği etrafında işlenmiş.
Yazarın hayat görüşü gereği tabii ki Liberalizmin ve piyasa ekonomisinin demokrasinin esas besleyici unsurları olduğu işlenmiş. 
Şimdi bu ruhsuz tema-anafikir bağlamından çıkıp da bende bıraktığı fikir parçacıklarından bahsedecek olursam;
1- Tüm bu ekonomik ve siyasal ideolojilerin karşılaştırmasının yapılması gereken başlangıç noktası, bir anlamda mihenk taşı, o ideolojinin bireysel mülkiyet kavramına nasıl baktığı noktası.
2-Mülkiyetin kamuya ait olması durumunda, bu mülkiyetten gelecek gelirler nasıl ve nereye aktarılacak ve karlar nasıl paylaştırılacak? 
3-Mülkiyetin bireysel olması durumunda zengin olan daha zengin, fakir olan daha mı fakir olacak? 
4- Sosyalizmin pratikte çökmesinin ardında yatan gerçek onun “kurulu”, “reel” modelinde tutmaması, yani o otobüsü sürenin beceriksizliği mi yoksa otobüste bir problem olması mı? Bu noktada Sosyalizm savunucularının temel argümanlarının “reel” modelinin tutmaması. Onlara göre aslında sosyalizm süper bir şey ve uygulanması yanlış olmuş.
Bu argümana karşı Atilla Yayla’ nın ve diğer bütün sosyalizm karşıtlarının öne sürdüğü antitez de şu

O zaman kötü ideoloji diye bir şey yoktur, problem üreten, kötüleşen pratiğe dökülmüş tüm ideolojiler aslında çok iyidirler. Madem öyle, bir ideolojinin iyi veya kötü olduğunu nasıl anlayacağız?

Yazar hakkında daha fazla bilgi isteyenler için ekşideki şu başlık. Gerçi ekşide bir başlıktaki bilginin yargıya oranı 1/1000 olur ama fikriyatı Atilla Yaylaya zıt düşenler için bulunmaz hint kumaşı olabilir. 
Aşağıda da başörtüsü özgürlüğü konulu bir tartışma programında 1′ i Atilla Yayla olmak üzere 5 profesörün tartışması var. 
Youtube’ a erişemeyenler için bu programı kurmak yeterli olur. 300küsüKBlık bir program. 

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=M9uO8YAF_lg]

Tags:

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>