Hayatımda Aldığım İlk Beslenme Kitabı: Karatay Diyeti

Posted by & filed under Kitap.

Sağlıklı Beslenme Kitabı

Geçen gün Habertürk’te Canan Karatay’ ın katıldığı bir programa rastladım. Anlattıkları çok mantıklı geldi, Migros’ta kitabını gördüm. Aldım.

Neredeyse yazdığı her paragrafı bir bilimsel makaleye atıf yaparak yazmış. Her sayfanın dipnotunda atıf yaptığı makaleler var. Anlattığı metabolizma mantığında bir çelişkiye de rastlamadım. Diyet kitabı demek hakikaten haksızlık olur. Kolestrolün aslında kalp riski teşkil etmediğini filan da anlatmış. Bir kaç gün önce de Türk Kardiyoloji Derneği kolestrolün kalp kriziyle alakalı olmadığını açıkladı zaten.

Hayatımda hiç diyet yapmadım, diyet kitabı da almadım ama bu kitap diyet kitabı değil. Sağlıklı beslenme kitabı.

Bir de bilimsel yazılmış bir spor kitabı bulsam hemen alacağım ama hiç biri güvenilir değil gibi geliyor bana. Geçen yaz Kanyon D&R’da Harvard Medical Yayınlarının sporla ilgili bir kitabını gördüm. Okunacak başka kitaplar var diye almadım(hiç öyle bir şey yapmam halbuki) Sonra hiç bir yerde bulamadım. Kitabın adını da hatırlamıyorum. Tekrar gidip bakmam lazım.

Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates required3 Responses

 1. Ahmet 2013/02/12, 20:00

  Bu kitap benim de alacaklar listemde. Kitapta anlatılan, önerilen beslenme yöntemlerini “Karatay” ismi ile anmak doğru değil aslında. Karatay diyeti demek de doğru değil bence. Canan Karatay yağlardan korkulmaması gerektiğini medyaya çıkıp söylemiş oldu çığır açtı gözüyle bakıp, ağzı açık izleyenler var ama bu insanlar aynı zamanda kendilerini televizyon karşısında eğitilen insanlar. Çok meraklıyız insanları markalaştırmaya.

  Kendisinin spor konusundaki yorumları gerçekten yerlerde, hiçbir dayanağa sahip değiller. Doktor kimliğinin arkasına sığınıp bilgisi olmadığı konularda konuşmaktan çekinmiyor maalesef ben çok hayal kırıklığına uğramıştım.

  Body by Science isimli bir kitap var. Diğer spor kitaplarından oldukça farklı işinize ne kadar yarar bilemem ama ben almayı düşünüyorum.

  Selamlar

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>