Sektörel Etkinlikler Ne Öğretir?

Posted by & filed under Üniversite.

9. RLC Gunleri

Yıllar önce, YTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Enstitüsü (IEEE) Kulübünün düzenlediği RLC Günleri’nin koordinatörlüğünü yapmıştım.  Sonraki yıllarda da program ayarlanmasında, çağırılacak şirketlerin belirlenmesi hususunda da arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştım. Hatta sonradan başka üniversitelerdeki etkinliklerde de benzerlerinin kullanıldığı “Sadece derse girerek mühendis olunmaz!” sloganını bulmuştum. Oldukça da sevilmişti. Hala da kullanılıyor. Galiba şu an kulübün genel sloganı haline dönüştü ve RLC Günleri için “Sektörün En Bilinen Öğrenci Etkinliği” sloganı kullanılıyor. Ne yalan söyleyeyim, gördükçe de mutlu oluyorum.

Slogan bir Mühendislik Matematiği dersinin vize sınavına bir kaç saat kala, kulüp odasında elektronik bir şeylerle uğraşırken çıkmıştı.Dersi aldığımız hoca rahmetli Ferit Attar’dı. Allah rahmet eylesin. Vefat haberini aldığımda askerdeydim. Cenazesine katılamadım. Ferit Hoca topraklama dersi de veriyordu. Sınavlarından birinde, içinde toprak, iniş iletkeni değerleri, delinme gerilimi, akım değerleri olan uzun bir soru yazıp sonunda toprak hattına bağlanacak direncin değerini sormuştu. Cevap “toprak hattına direnç bağlanmaz”dı. Aklıma gelmişken yadetmek istedim.

Sonraki yıllardan birinde etkinliğe dikkat çekmek için bir bildiri yazılıp dağıtılsın fikri çıktı. Bildiri şuydu:

Üniversiteye girdiğinizde “sadece okula gitmekle olmaz, kendimi geliştirmem lazım” diye düşünmediyseniz bundan sonrasını okumanıza gerek yok.

Yukarıdaki cümleyi dikkatinizi çekmek için yazmadık, çünkü bunu okumanızın bize bir faydası yok. Reklamcı değiliz, satış yapmaya çalışmıyoruz,  herhangi bir ürün de pazarlamaya çalışmıyoruz; yapmak istediğimiz, bize sık sık sorulan, kendimize de sorduğumuz “Kendimi geliştirmem için ne yapmam lazım?” sorusuna bir cevap bulabilmektir.

Üniversiteye girdiniz, 1. sınıfta genel dersleri aldınız, 2. sınıfta bölümünüze bir giriş yaptınız; işte bu noktada “acaba mezun olduğumda çalışmak istediğim şirketler benden ne ister?” sorusunu merak etmeye başladınız. 3. sınıfta, aldığınız bölüm derslerinin iş hayatında ne işinize yarayacağını sorgulamaya başladınız. Staj yaparken, aslında okulda öğrendiklerinizin size altyapı kazandırmak için verildiğini, iş hayatında kullanacağınız programlara, cihazlara vs. çok da yatkın olmadığınızı, öğrenmeniz gereken çok fazla şey olduğunu farkettiniz. Arkadaşlar arasındaki sohbetlerde, farklı yerlerde staj yapmış olan herkesin tamamen farklı programlardan, cihazlardan bahsettiğini duydunuz. Bölümünüzün ne kadar geniş bir çalışma alanına sahip olduğunu anladınız ve bir yandan da korkmaya başladınız; öğrenmeniz gereken o kadar çok program, cihaz, sistem var ki.. Hangilerini öğrenmeniz gerektiğini düşünmeye başladınız. 4. sınıf başladı, projeleriniz, ortalama hesaplarınız, okulu uzatmama telaşınız, bitirme projeniz derken dönem bitti. Son döneminize girdiniz, bitirme projeniz, aldığınız ders sayısı o kadar fazla ki.. Bari bir kursa gideyim dediniz, etrafınızdaki insanlara sordunuz, bir kursa başladınız. Mezun olduğunuzda farkettiniz ki çalışmak istediğiniz şirketlerle kursuna gittiğiniz konunun alakası yok. Telaşa kapıldınız. Bari yüksek lisans yapayım dediniz…

Yukarıdaki senaryoda temel probleminiz; çalışmak istediğiniz alanı bilmemeniz. Bundan dolayı bir seçim yapıp o alanda kendinizi geliştirememeniz. Öyle bir sistem düşünelim ki; eğitimini aldığınız bölümün farklı çalışma sahalarındaki tüm şirketler gelip en anlaşılabilir, en pratik şekilde sektörü anlatıyor,  hangi alanda çalışmak istiyorsanız o alanla ilgili bilmeniz gereken programlardan, sistemlerden ve konulardan bahsediyor. Hangi alanda çalışmak istediğinize ne kadar erken karar verirseniz o kadar fazla yol alacağınızı da düşünürseniz böyle bir sistem kendinizi geliştirmeniz açısından atabileceğiniz en büyük ama aynı zamanda en kolay adım.

İşte biz bu sistemi tasarladık. Dedik ki; çalışma alanlarımızı tanıyalım, şirketleri davet edelim, bize yol göstersinler ki kendimizi geliştirmeye bir an önce başlayalım; RLC Günleri.

Sadece derse girerek mühendis olunmaz!

Bu yazı yanlış hatırlamıyorsam bundan 6 sene önce yazıldı. Yıllar sonra bir harddiskte bulup okudum. Yazıyı ben yazmıştım. Yıllar sonra altına tekrar imzamı atıyorum.

Paylaşma sebebim “Etkinlikler Ne Öğretir?” sorusunun ve sıkça sorulan ve merak edilen soruların cevabını içinde barındırıyor olması. Yazının başlığına cevap olduğu için paylaşmak istedim. Öğrenci arkadaşların aklındaki bir çok soruya cevap barındırdığını düşünüyorum. Demek ki o zaman da aynı sorular soruluyormuş ve tespitlerim doğruymuş.

Üniversitenizde, şehrinizde böyle etkinlikler düzenlenmiyorsa siz yapın. Zor bir şey değil. Yanlış hatırlamıyorsam 3.sünü 3000 küsür TL gibi bir bütçeyle yapmıştık. İstanbul’daysanız programınıza uyanlara bakıp mutlaka gidin derim. Ben de büyük ihtimalle ilk gün orada olacağım, sonraki günlerde de programım uydukça giderim. Programa ve diğer detaylara http://rlc.ytuieee.com/ ‘den ulaşabilirsiniz. Google’de aratınca geçen senenin etkinliği çıkıyor, ona aldanmayın.

Yazıya başlarken aklımda başka konulara değinmek vardı ama hepsini unuttum. Taslak olarak kaydedip sonradan aklıma gelince düzenlenecekler arasına atarsam bir daha oradan çıkamaz. Dolayısıyla bu şekilde yayınlıyorum. Ne kafadaysam yazı da o hale bürünüyor. Biraz dağınık oldu. Anlaşılmayacak kadar değil ama.

Davutpaşa’da görüşürüz.

Not: yazıyı yayınlamak üzereyken fuar, panel, çalıştaylar gibi diğer sektörel etkinliklerden de bahsetmeyi planlamıştım. Yazı zaten uzun oldu. RLC Günleri özelinde diğer etkinlikleri de anlatmış olduğumu varsayalım.
Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates requiredTags: , , , , , , , ,

6 Responses

 1. Unknown Person 2013/02/15, 17:53

  İstanbul’da oturmadığımdan dolayı gelemeyeceğim. Herhangi bir video çekilip , yayınlanacak mı ?

  Cevapla
  • Serkan DOĞAN 2013/02/16, 16:48

   Ahmet Abi , RLC Günleri’nin bir çok aşamasında emeğin var ve buralara gelmesinde de kuşkusuz yadsınamaz katkı sahibisin. Yazı için ,RLC Günleri için değindiğin noktalara çok teşekkür ederim.Bu sene de en güzel şekilde yapacağız inş ve daha ileriye taşımaya devam edeceğiz.

   Etkinliğe gidemedim ,kaçırmak istemiyorum diyenler için 9.RLC Günleri paylas.com üzerinden 19-20-21 şubat tarihlerinde etkinlik boyunca canlı olarak yayınlanacaktır.

   Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>