Son 70 Günün Bilançosu

Posted by & filed under Genel.

Work Hard Play Hard

Blog yazanların en büyük problemlerinden biri konu bulamamaktır. Benimki tam tersi. Yazmaya başladığım 20 tane yazı var. Hem de öyle 2-3 paragraf yazılıp bırakılmış yazılar değil. 400-500 kelimesi yazılmış taslaklar. Yayınlamak için son kez okuduğumda içime sinmediğini farkediyorum, güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Onun için yayınlamıyorum.

Elektrik Elektronik Mühendisleri Hangi Programlama Dillerini Bilmeli? yazısının sonunda

Bu yazıdan sonra ?Gömülü Sistem Nedir?? başlıklı bir yazı yayınlayacağım. Ardından ?Alternatif Mühendislik Eğitimi Önerisi? başlıklı bir yazım var. Belki arada, yarım bıraktığım ?MIT?nin Mühendislik Eğitimi Kötü? ve ?Mühendise Üçüncü Dil: Arapça?  yazılarının 2. bölümlerini yayınlarım. Sonra da ?Kendi kendine C nasıl öğrenilir?, ?Kendi Kendine Python Öğrenme Kaynakları? başlıklı yazılarla programlama üçlemesini tamamlarım.

yazmışım. ?Gömülü Sistem Nedir?? ve ?Alternatif Mühendislik Eğitimi Önerisi? yazılarını yazdım ama diğerlerinin ikinci kısımlarını yazamadım. Araya başka konular, başka işler girdi.

70 gündür yazmıyorum. Askerlik yaptığım dönem hariç hiç bu kadar uzun süre yazmadığım olmadı. İş yoğunluğum biraz azaldı. Artık eski yazma frekansıma geri dönebilirim.

Son 1 ayın son 10 gününü saymazsak, ilk 3 haftası hayatımın en yoğun ve stresli günleriydi. 10 proje yaparak edinilebilecek tecrubeyi tek projede edindim. Kurban bayramında bile sabah 6’ya kadar çalıştım. Aynı şehirde olmamıza rağmen annemi 1 ay boyunca 1 saat gördüm, o da bayramda. Karımı 5-6 gün boyunca göremedim. 8-10 gün boyunca İstanbul’da olmama rağmen eve gidemedim.  Bir keresinde hiç farkında varmadan 22 saat yemek yemedik. Günde 1-2 saat sandalyede, arabada uyuyarak çalıştık. Hayatımda yaşadığım streslerin toplamını 8-10 günde yaşadım.

Normal hayata dönmem 1 haftamı aldı. Proje bittikten sonra rüyamda bile sorunlarla uğraştığımı, kod yazdığımı gördüm. Günler sonra normal yatağa ilk yattığımda yatay pozisyonda uyumayı neredeyse unuttuğumu farkettim.

 • Bu projede öğrendiklerimi, yaptığım hataları bilahare yazacağım. Unutmamak için aklıma geldikçe not alıyorum zaten.
 • Bu dönemde bloga gelen yorumlara, iletişim formundan atılan mesajlara, maillere, mesajlara, telefonlara cevap veremedim. Mesajı, maili araya kaynamış, cevap alamamış olan varsa mazur görülmemi rica ediyorum.
 • Bu yazıyı taslak olarak kaydetmeden direkt yayınlayacağım. Sonradan okuduğumda içime sinmiyor ve yayınlamıyorum.
 • Bu aralar İstanbul Hackerspace ‘ye sponsor arıyoruz. Mekana maddi destek sağlayacak proje/projeler konuşuyoruz. (Belki yakında televizyonlarda bir kaç projemizi görürsünüz). Her Salı toplantımız oluyordu, artık Çarşamba günleri olacak. Her Çarşamba 19:00’da toplantı yapıyoruz. Toplantı dedim diye gözünüz korkmasın; çay içip muhabbet ediyoruz. Muhabbet tabii ki  teknik ve proje ağırlıklı oluyor. Kimseyi tanımıyor olmanız gelmenize engel olmasın.
 • Geçen gün Sosyal Kafa programında Hackerspace’yi anlattık. Kaydı burada:

 • 2 Kasım’da Hackerspace’de Arduino yapım atölyesi olacak. Katkımın ne olacağı şu an belirsiz ama orada olacağım.
 • Önümüzdeki hafta Salı veya Çarşamba yine Hackerspace’te video yapım(video editing-after effects) atölyesi olacak. Fotoğrafçılığa bir şekilde bulaşmadıysanız hobi olarak videoculuğu deneyebilirsiniz.
 • iPadiniz veya başka bir tabletiniz varsa Inc., Entrepreneur, Popular Science, Populer Mechanics, Wired dergilerinin yıllık dijital aboneliği 25-30 $ civarında. Türkiye’den basılı versiyonunu almaya kalktığınızda tanesi 20 TL’den aşağı değil.
 • Harvard Business Review dergisinin Türkçe versiyonu geçen ay çıktı. Denk gelirse bir karıştırın, güzel konular oluyor.
 • İstanbul Gezileri’nin 6.sını 25.11.2012 Pazar günü yapıyoruz. Katılım serbest.
 • Yabancı kelimeler orijinal telaffuzuna göre değil yazılışına göre ek alıyor. Örnek: İstanbul Hackerspace’ye. Hackerspace’e değil.
 • Çift monitör kullanmak verimliliği oldukça artırıyor. Ucuza bulursanız veya elinizde atıl vaziyette bir monitör varsa deneyin.
 • Elektrik Elektronik Mühendisliğinden mezun bir arkadaş, geçenlerde “hangi alanda çalışmak istediğimi nasıl keşfedebilirim?” şeklinde özetlenebilecek bir mail attı. Kendisinden izin alarak mailini yayınlayıp buradan cevap vermek istediğimi söyledim. Olur dedi. Uzunca bir cevap yazdım. Yayınlamadan önce okuduğumda “ben böyle bir soru sorsam bu cevap beni tatmin etmezdi” diye düşünerek yayınlamadım. Tatmin edici bir şeyler yazabilirsem yayınlayacağım.
 • Arduino ile hala tanışmadıysanız, tanıştınız ama ne yapabileceğinizi bilmiyorsanız, ne yapabileceğinizi biliyor ama nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız forum.arduinoturkiye.com ‘da sorulara elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyoruz.
 • Atılan her maile, mesaja cevap vermeye çalışıyorum ama bazı arkadaşlar projelerini yaptırmaya çalışıyorlar. Hiç hoş olmuyor.
 • Müşteri pazarlık etmeye çalışırken bu kolay bir iş, 1 haftada yaparsın derse rahatlıkla “bana kolay, size değil” diyebilirsiniz. Direkt bunu söylemeyin tabii ki, çaktırın yeter.
 • Multidisiplin işlerin en büyük problemi iletişimsizlik. Bununla ilgili aylar önce bir taslak hazırlamıştım. Taslakları eritip ona sıra gelirse yayınlarım.
 • Elektronikçilerin en büyük problemlerinden bir tanesi kutu/kalıp meselesi. Kalıp tasarımı ayrı pahalı, üretimi ayrı pahalı. Bununla ilgili de bir taslak yazı var. Sıra gelirse onu da yayınlarım.
 • Tersine mühendislik parayla etikin arafı. Adına benchmarking demişler, arafı geçmişler.
 • Araf deyince Limbo diye bir oyun vardı, o aklıma geldi. Çok sayıda tasarım ödülü almıştı. Puzzle oyunu. Bulabilirseniz bir oynayın. Oynadığım nadir oyunlardan biridir.
 • Sevdiğiniz puzzle oyunlarını yorumlar kısmında paylaşın. Puzzle dediysem öyle kartondan yapılan puzzlelerden bahsetmiyorum. Bir sonraki bölüme geçmek için bir şeyleri çözmeniz gereken oyunlardan bahsediyorum.

Şimdilik bu kadar.
Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates requiredTags: , , ,

8 Responses

 1. Eray 2012/11/21, 17:37

  Yazıdan anladigim kadariyla bu yazıdan sonrada yayinlayacagim dediklerini yine yayinlamayacaksin ama beklemeye değer

  Cevapla
 2. ömer faruk çam 2012/11/22, 14:47

  ES-SELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETÜLLAHİ VE BEREKETÜ,ALLAH KOLAYLIK VERSİN AHMET BEY,UMARIM BU BEN DE BU KADAR YOĞUN OLABİLİRİM.İSTANBUL’DA OLMAYI ÇOK İSTERDİM AMA HAYIRLISI.PROJELERİNİZ DE BAŞARILAR DİLERİM…

  Cevapla
 3. dere 2012/11/23, 17:07

  Ahmet bey ilgiyle bekliyorum yayınlayacağınız yazıları, bence çok fazla düzenleme yapmanıza gerek yok, ne demek istedinizi anlıyoruz, anlarız zaten. 🙂 Kolay gelsin.

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>