Transformatöre DC gerilim uygularsak ne olur?

Posted by & filed under Elektrik Mühendisi.

Bu sorunun cevabı aslında Transformatörün çalışma mantığında yatar. Transformatör denilen elektrik makinesi -ki en verimli elektrik makinesidir- primer tarafına uygulanan AC sinyalin,  sekonder tarafta bir sinyal oluşturması temelinde çalışır.

Primer tarafın manyetik alanındaki değişim bir emk(elektromotor kuvveti) oluşturur. Manyetik alanın değişimine de primer taraftaki akım değişimi sebep olur. Yani primer taraftaki sinyal değişmeli ki manyetik alan oluşsun.

DC’de sinyal değişmediği için manyetik alan oluşmaz. Dolayısıyla bir akı meydana gelmez ve emk oluşmaz.

Peki pratikte ne olur?

Endüktif reaktans XL = 2 ? f L. DC’nin frekansı ‘0’ olduğundan dolayı trafonun endüktif reaktansı  ‘0’ olur.  Trafonun sarımlarının öz direncinin çok düşük olduğunu farzedersek direncin sıfıra yakın olduğu yerde akımın ne denli yüksek olacağını da kestirebiliriz.

Yani pratikte transformatöre DC gerilim uygulanırsa büyük ihtimalle trafonun sarımları yanar.

 

Tags:

6 Responses

 1. lemi 2011/10/14, 11:50

  Çok eskiden, tiyatroların sahne ışıklarının karartılıp aydınlatılmasında bu ışıkları besleyen transformatörlere kontrollü dc. verilerek bir nevii dimmer gibi çalıştırılırdı, bu sisteme de bir isim verilirdi ama unuttum !!!

  Cevapla
  • Mesut 2014/11/06, 11:52

   DC uygulandığında da manyetik alan oluşur ama gerilim indüklemek için zamanla değişen manyetik alana ihtiyaç vardır; bu yüzden DC kaynağa bağlandığında transformatör işlevsiz bir alet olur.

   Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>