Volga Kızıl Akarken-Saadet Bektöre

Posted by & filed under Kişisel.


Şevki Bektörenin anlattığı, Saadet Bektöre’ nin yazdığı, Şevki Bektöre’ nin  24 yıllık hapis ve sürgün hayatının anlatıldığı kitap.


1932 yılında mart ayında tutuklanan Şevki Bektöre, götürüldüğü Taşkent hapishanelerinde yapılan işkenceye dayanamaz ve hafızasını kaybeder. Mahkumiyetten kurtulduğu iki yıl boyunca işsiz yarı aç yarı tok yaşayan şair, 1949’da Sibirya’ya sürülür. 1956’da Türkiye’de yaşayan karısı ve çocuklarının daveti üzerine Türkiye’ye gitmesine izin verilen Bektöre, yaşadıklarını anlattığı “Volga Kızıl Akarken” isimli kitabını yazarsa da çok yaşamaz, burada ölür.

Tabi bu Şevki Bektöre’ nın hayatının özetinin özetinin tek paragrafla anlatılmış hali. Sonradan KGB olarak değişecek olan Stalin GPU’ su tarafından tutuklanır, sorgulanır, hapsedilir. 10 yıl yattıktan sonra serbest bırakılır. Türkiye’ ye dönmeye çalışırken tekrar tutuklanıp Sibiryaya sürülür. 10-15 yıl kadar da orada kalır. Stalinin ölümünden sonra Nikita Kruşçev zamanında serbest bırakılır. Komünizm adı altında yürütülen oligarşik düzenin ve sömürünün aslında göründüğü gibi olmadığını anlatır.

Okunmasa bir şey kaybedilmeyecek türde bir kitap. Okunmasa da olur. Benim okuduğum baskı fotoğrafta görünen değil. 1960 basımı, eski bir cilt. Kitabın kapağında dalga illüstrasyonu var.

Tags: ,

3 Responses

  1. musa barbaros 2010/07/30, 10:01

    okunmasada olur diyilebilecek bir kitap değil bu.yıllar önce okumama rağmen halen hafızamda.kesinlikle okunulması gereken bir eser.dostuma düşmanıma okumayı seven sevmeyen herkese tavsiye ediyorum.

    Cevapla
  2. muhammed 2012/12/09, 18:22

    ne demek okunmasada olur .her Türk genci mutlaka okumalı hatta filmi bile yapılmalı.

    Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>