Yurtdışında Elektrik-Elektronik Mühendislerinde Aranan 14 Özellik

Posted by & filed under Elektrik Mühendisi.

Elektrik Mühendisi

Yıllardır yurtdışında aranan Elektrik Mühendisi ilanlarına bakarım.  Tükiye’de Elektrik Mühendisliği de olmasına rağmen yurtdışında (özellikle Amerika’da)  Elektronik veya Elektrik-Elektronik Mühendisi diye bir meslek yok. Hepsi EECS(Electrical Engineering and Computer Sciences) diye bir bölümden mezun olurlar. Aslında Amerika’daki okullu yazılımcıların da çoğu EECS mezunudur.

Baktığım bu ilanlarda daha önce duymadığım veya bilmediğim ama önemli olan ve aranan özelliklere dikkat ederim. Aklıma gelen, bir yerlere kaydettiğim o özelliklerin bir kısmı aşağıda:

 1. Aktif ve pasif RF tasarımı bilgisi/deneyimi
 2. Kablosuz iletişim sistemleri hakkında geniş bilgi
 3. Çok kültürlü/dilli ortamlarda takım çalışmasına yatkınlık
 4. İleri seviye devre ve PCB tasarımı
 5. Laboratuar/ölçüm aletlerinin kullanımı hakkında ileri seviyede bilgi ve deneyim
 6. Analog ve dijital devre analizi üzerine ileri seviyede bilgi
 7. İleri düzey sistem analizi
 8. İleri seviyede, sistemler, devre ve cihazlarda sorun giderme ve hata ayıklama bilgisi
 9. Teknik döküman yazım ve editörlük yetenekleri
 10. İngilizce’de ileri düzey okuma, konuşma ve yazma bilgisi
 11. Demonstrasyon ve deneme amaçlı donanım tasarımı ve hata ayıklama yeteneği
 12. Gömülü sistemler bilgisi
 13. Haberleşme protokolleri bilgisi ve deneyimi
 14. Çok iyi C programlama bilgisi

Reklam ve spam atmadığım mail listeme üye olmak için 10 saniyede aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* indicates requiredTags: , , ,

19 Responses

 1. Ömer Faruk Bingöl on Facebook 2012/01/23, 11:24

  orta gerilimi, yüksek gerilimi ve hatta iç tesisat işlerinin projelendirilmesi ve uygulamasını ne mühendisleri yapıyor acep orada 🙂

  Cevapla
 2. a.caglar 2012/01/26, 11:26

  hocam bu bilgilere hakim bir insanın yurt dışında çalışma şartları nelerdir, ne olmalıdır?

  Cevapla
 3. murat 2012/08/06, 14:44

  abi ben elektrik mühendisliği okuyorum, c programlama dilinin ne gibi faydası olur ki bizim mesleklerde ?

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/08/06, 17:20

   Otomasyon çalışman gerektiğinde veya sistem programlama yapman gerektiğinde lazım olur Murat. Kesin lazım olur diye bir şey yok tabii ki ama bir mühendisin en az 1 tane programlama dili bilmesi, tercihen de C bilmesi, hatta bununla projeler yapmış olması büyük avantajdır.

   Cevapla
 4. Cagdasyildiz 2012/08/15, 02:38

  ”kendi kendine C oğrenmek” dört gözle beklıyorum. (surekli rss list yenılıyorum:) )

  Cevapla
   • Cagdasyildiz 2012/08/15, 03:10

    Evet okudum bugün o yazınızı çok açıklayıcı bir yazı olmuş kafamdaki programlama ile ilgili birçok sorunun cevabını buldum yazınızda çok Teşekkür ederim. Ayrıca mühendis veya adayı değilim elektronik haberleşme teknikeriyim yazılarınızın baslıkları ne kadar mühendislik içersede asılında elektrik-elektronıkle ilgilenen okumumamıs olanları bile kapsıyor. Tekrardan teşekkürler.( rss list refresh 🙂 )

    Cevapla
    • Ahmet Alpat 2012/08/15, 03:35

     Genelde mühendisler okuduğu için başlıkları öyle yazıyorum Çağdaş. Mühendisin teknikerden biraz teorik bilgi dışında çok farkı yok zaten.

     Elektronik Haberleşme Teknikeri ne yapar? Nerede çalışır?

     Cevapla
 5. Cagdasyildiz 2012/08/15, 13:47

  Evet yorumlarda görüyorum. Elektronik haberleşme teknıkerı kabaca anlatmak gerekirse önce elektronik dersi alıp daha sonra elektronik altyapısıyla haberlesme sistemi öğretiliyor bu sistemler GSM haberleşme, uydu haberleşme, analog-dijital haberleşme , mıkro dolga Sıstemler, antenler gibi dersler üzerine eğitim görüyor. Genelde bölüm mezunları GSM operatörlerınde ve Türk Telekomda tekniker olarak çalışıyor. Genelde bölüm mezunları elektronik uzerine düşüp o alanda çalışıyorlar.

  Cevapla
 6. Turgay 2012/08/17, 12:12

  Ben de elektronik haberleşme myo mezunuyum. Çok şükür okulumu uzatmadan 2 yılda bitirdim ve mezun olduktan sonra 1 sene dershaneye gittim. Sıkı bir çalışmanın sonunda bu sene DGS ye girdim. Şimdi sonuçları bekliyorum. Ancak tercihlerde anadoluda da bir çok üniversiteyi göze aldım. Yani hangisi olursa giderim diye düşünüyorum. Sizin blogunuzu takip ettiğimden beri kafamda birçok sorunun cevabını buldum. Ancak şu etiketli üniversite konusunda hala kafamda karışıklıklar var. Sizce iyi bir üniversite olmayacaksa 1 sene daha hazırlansam mı? Yaşım 21.
  Ayrıca; Elektrik ve Elektrik-Elektronik arasındaki farklar yazınızı da okuduktan sonra bazı fikirlerim değişti. Hatta yanlış bildiğim birşeyi öğrenmiş oldum. Elektrik-Elektronik bölümü ikisi birlikte değilmiş 🙂 Ben de Elektrik bölümü istiyorum ancak 3 üniversitede var ve hepsini yazacağım. Peki sizin etiketli dediğiniz üniversiteler nelerdir?
  Ayrıca; DGS tercihlerini yaparken, bölümleri ve üniversiteleri ingilizce hazırlık eğitimi olan okulları ön sıraya koyarak yapmayı düşünüyordum fakat yine etiket olayı kafamı orda da karıştırdı. Tercihlerimi neye göre yapmalıyım. %100 ingilizce eğitimine göre mi, yoksa direk üniversite adına göre mi?

  Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim…

  Cevapla
  • Ahmet Alpat 2012/08/20, 07:35

   %100 İngilizce eğitiminin, bazı okullar haricinde, aslında %100 İngilizce olduğuna inanmıyorum ben Turgay. Yani hocalar yabancı veya yurtdışında okumuş değillerse hakikaten problemli bir eğitim oluyor.

   Bu yazıları yazarken niyetim kimseyi yönlendirmek değil, gördüklerimi yazıyorum. Dolayısıyla bana ne yapayım diye sorman bana çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Ben durumu anlatıyorum, kararı senin vermen lazım. 1 sene daha bekle demek benim için büyük sorumluluk.

   Cevapla
 7. Turgay 2012/08/20, 13:50

  Ben sadece senin düşünceni öğrenmek istemiştim. Peki anladığım kadarıyla bazı okullarda Elektrik-Elektronik Müh. bölümünü okurken OG ve YG derslerini aldığımızda imza yetkisini de alabiliyoruz. Ama yine de OG ve YG de Elektrik Müh.liği daha çok tercih ediliyor diye birşey anlıyorum.

  Benim de gönlümden Elektrik Müh. geçiyor fakat ola ki puanım yetmezse ve Elektrik-Elektronik Müh. geçersem o dediğim okullara gidip, OG ve YG derslerini alıp, imza yetkisi almak daha mı iyi olur? Ayrıca bu OG ve YG piyasada ne kadar önemli?

  İTÜ ve YTÜ Elektrik Müh. olmazsa Kocaeli Elektrik Müh. olur gibime geliyor.Kocaeli’nin etiket durumu nedir?

  Çok soru sorduğumun farkındayım fakat piyasanın içinde olduğunuz ve yazılarınızın bana verdiği güvenden dolayı size soruyorum 🙂

  Cevapla
 8. Furkan 2014/07/12, 16:21

  Peki yukarıda bahsedilenlerde kendimizi geliştirmek için öğrenciyken ne yapabiliriz? Daha doğrusu nasıl bu konularda kendimizi geliştirebiliriz?

  Cevapla

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>